Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka akcja przyrodników z Tatr. Armia ludzi pójdzie w góry policzyć kozice

Aurelia Lupa
Kozice w Tatrach
Kozice w Tatrach Tatrzański Park Narodowy
Tatrzański Park Narodowy będzie liczył kozice w górach. Akcja ma ustalić liczebność całej populacji tych zwierząt w Tarach – zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie.

Tatrzańskie kozice są liczone przez przyrodników dwa razy do roku – na wiosnę i jesienią. To drugie odbędzie się we wtorek 7 listopada. Prowadzone będzie równoległe przez przyrodników z Polski, jak i Słowacji.

- W liczeniu powinno wziąć udział 70 osób po polskiej stronie Tatr oraz 200 po słowackiej. Obserwatorzy dobrani w małe zespoły wyruszają do przypisanych im sektorów – sektorów jest 131, z tego tylko 35 u nas – informuje Tatrzański Park Narodowy.

Obserwatorzy muszą wykazać się dużą uważnością. Lokalizację poszczególnych zaobserwowanych kierdli kozic zaznaczają na mapie w dedykowanej do tego celu aplikacji. Podają także strukturę wiekowo-płciową kierdla, o ile udało się ją rozpoznać oraz godzinę obserwacji, a także uwagi, które ułatwią eliminację błędu podwójnego liczenia - np. "o godzinie x kozice przeszły na drugą stronę grani".

- Najważniejsze jest w tej akcji bezpieczeństwo spisujących oraz starania, by nie zdublować tych samych kozic w dwóch rewirach. Ponadto, w wiosennym liczeniu kozic najważniejsza jest liczba ogólna kozic i ilość koźląt urodzonych na wiosnę. Z tych danych obliczany jest stosunek urodzin wyrażony w procentach (ilość koźląt tegorocznych do całej populacji). Z kolei w jesiennym liczeniu kozic najważniejsza jest liczba całej populacji kozic. Struktura płciowa i wiekowa oraz przestrzenna są informacjami dodatkowymi. Oba wskaźniki dają nam informację o stanie populacji kozic – dodają przyrodnicy z TPN.

Tutaj należy pamiętać, że podział na kozice polskie i słowackie jest całkowicie sztuczny. Duża część z tych zwierząt przebywa w rejonie granicy państwowej swobodnie przemieszczając się przez nią. Dlatego liczenie kozic jest robione wspólnie ze stroną słowacką i najistotniejszy jest łączny wynik dla całych Tatr.

- Wyników liczenia nie należy brać dosłownie, choć podawane są z dokładnością do jednej sztuki. Błąd oszacowania nie jest znany i może znacznie przekraczać 10%.

W czasie ostatniego, wiosennego liczenia kozic, udało się zauważyć 861 sztuk tych zwierząt po polskiej i słowackiej stronie. Rekord pochodzi z 2018 roku. Wówczas doliczono się 1431 kozic. Najgorsza sytuacja z populacją kozic była w latach 90. XX wieku. W 1999 roku zanotowano zaledwie 241 sztuk kozic.

Wspólne akcje liczenia tych zwierząt są organizowane od 1957 roku. Jest to najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony przez dwa państwa równocześnie.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Wielka akcja przyrodników z Tatr. Armia ludzi pójdzie w góry policzyć kozice - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto