Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka akcja przyrodników z Tatr. Armia ludzi pójdzie w góry policzyć kozice

Aurelia Lupa
Kozice w Tatrach
Kozice w Tatrach Tatrzański Park Narodowy
Tatrzański Park Narodowy będzie liczył kozice w górach. Akcja ma ustalić liczebność całej populacji tych zwierząt w Tarach – zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie.

Tatrzańskie kozice są liczone przez przyrodników dwa razy do roku – na wiosnę i jesienią. To drugie odbędzie się we wtorek 7 listopada. Prowadzone będzie równoległe przez przyrodników z Polski, jak i Słowacji.

- W liczeniu powinno wziąć udział 70 osób po polskiej stronie Tatr oraz 200 po słowackiej. Obserwatorzy dobrani w małe zespoły wyruszają do przypisanych im sektorów – sektorów jest 131, z tego tylko 35 u nas – informuje Tatrzański Park Narodowy.

Obserwatorzy muszą wykazać się dużą uważnością. Lokalizację poszczególnych zaobserwowanych kierdli kozic zaznaczają na mapie w dedykowanej do tego celu aplikacji. Podają także strukturę wiekowo-płciową kierdla, o ile udało się ją rozpoznać oraz godzinę obserwacji, a także uwagi, które ułatwią eliminację błędu podwójnego liczenia - np. "o godzinie x kozice przeszły na drugą stronę grani".

- Najważniejsze jest w tej akcji bezpieczeństwo spisujących oraz starania, by nie zdublować tych samych kozic w dwóch rewirach. Ponadto, w wiosennym liczeniu kozic najważniejsza jest liczba ogólna kozic i ilość koźląt urodzonych na wiosnę. Z tych danych obliczany jest stosunek urodzin wyrażony w procentach (ilość koźląt tegorocznych do całej populacji). Z kolei w jesiennym liczeniu kozic najważniejsza jest liczba całej populacji kozic. Struktura płciowa i wiekowa oraz przestrzenna są informacjami dodatkowymi. Oba wskaźniki dają nam informację o stanie populacji kozic – dodają przyrodnicy z TPN.

Tutaj należy pamiętać, że podział na kozice polskie i słowackie jest całkowicie sztuczny. Duża część z tych zwierząt przebywa w rejonie granicy państwowej swobodnie przemieszczając się przez nią. Dlatego liczenie kozic jest robione wspólnie ze stroną słowacką i najistotniejszy jest łączny wynik dla całych Tatr.

- Wyników liczenia nie należy brać dosłownie, choć podawane są z dokładnością do jednej sztuki. Błąd oszacowania nie jest znany i może znacznie przekraczać 10%.

W czasie ostatniego, wiosennego liczenia kozic, udało się zauważyć 861 sztuk tych zwierząt po polskiej i słowackiej stronie. Rekord pochodzi z 2018 roku. Wówczas doliczono się 1431 kozic. Najgorsza sytuacja z populacją kozic była w latach 90. XX wieku. W 1999 roku zanotowano zaledwie 241 sztuk kozic.

Wspólne akcje liczenia tych zwierząt są organizowane od 1957 roku. Jest to najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony przez dwa państwa równocześnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielka akcja przyrodników z Tatr. Armia ludzi pójdzie w góry policzyć kozice - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto