Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jenot może zagrażać świstakom i głuszcom. TPN obawia się także... szakala złocistego

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Jenoty, które dotarły już na wysokość 1500 metrów n.p.m. mogą zagrażać świstakom tatrzańskim
Jenoty, które dotarły już na wysokość 1500 metrów n.p.m. mogą zagrażać świstakom tatrzańskim Wikipedia
Jenoty jeszcze nigdy wcześniej nie zaszły w Tatry aż tak wysoko. - Mogą zagrać świstakom – obawia się Tatrzański Park Narodowy Dodatkowo przyrodnicy spod Giewontem boją się kolejnego obcego – tym razem szakala złocistego.

O jenotach w Tatrach informowaliśmy kilka dni temu, gdy leśniczy TPN znad Morskiego Oka odnalazł martwe zwierzę tego gatunku nad Czarnym Stawem pod Rysami. Teraz Działa Badań Naukowych Tatrzańskiego Parku Narodowego dodaje, że było to pierwsze potwierdzone wejście tego gatunku na wysokość ponad 1500 metrów nad poziomem morze. „Sukces” jenota, który ostatecznie padł najprawdopodobniej w lawinie, jednak nie cieszy. Raczej zapala czerwoną lampkę ostrzegawczą.

- To bowiem obcy gatunek dla naszej tatrzańskiej fauny, który może stanowić zagrożenie dla naszych zwierząt – mówi Jarosław Rabiasz z Działu Badań Naukowych TPN. I dodaje, że jenoty to ssaki, które polują na małe gryzonie, penetrują nory, zarośla. - Obawiamy się, że skoro jenot wyszedł na wysokość ponad 1500 metrów, może stanowić on zagrożenie dla świstaków, zwłaszcza młodych. Gryzonie te mają swoje siedliska w norach – mówi Jarosław Rabiasz.

Do tej pory na szczęście nie zdarzyła się sytuacja, że jenot zagryzł świstaka.

Stanowi on także zagrożenie dla ptaków gniazdujących na ziemi – czyli cietrzewie i głuszce, które są na terenie Polski gatunkiem ginącym.

- Póki co nie możemy mówić o populacji jenotów w Tatrach. Są to na razie pojedyncze osobniki, które przychodzą w Tatry. Nie udało nam się jak dotąd znaleźć siedliska jenota w górach. Nie wiemy dokładnie skąd te zwierzęta przychodzą w nasze góry – mówi Jarosław Rabiasz.

Jenoty to drapieżniki z rodziny psowatych. Prowadzą dość skryty tryb życia, żerują głównie nocą. Ojczyzną jenotów jest północno-wschodnia Azja. Gatunek ten, zwany przez myśliwych szopem usuryjskim, został sprowadzony do Europy z uwagi na cenne futro, gdzie szybko się zaaklimatyzował. W 1939 roku został sprowadzony do europejskiej części Związku Radzieckiego - m.in. na Ukrainę, Białoruś i Litwę. Stąd rozprzestrzenił się dalej po całej Europie. Obecnie spotykany jest również w Skandynawii, Rumunii i Niemczech. Na terenie Polski jego obecność zauważono po raz pierwszy w 1955 r w Puszczy Białowieskiej.

Jenot to nie jedyny gatunek obcy, który może zagrażać. TPN obawia się także szakala złocistego. Ten bowiem już jest obecny na Słowacji. - W tym przypadku nasze obawy są nieco mniejsze. Bo jest to gatunek, który lubi tereny równinne, ciepłe, więc raczej się w Tatrach nie zadomowi – mówi Jarosław Rabiasz.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto