Bóbr buduję tamę w Tatrach. Gratka dla turystów
Bóbr, który pojawił się nad brzegami Morskiego Oka, po raz pierwszy został zaobserwowany przez leśniczego 19 sierpnia ubiegłego roku, wzbudzając przyrodniczą sensację. Tatry to zupełnie obce środowisko dla bobrów, a przyrodnicy przypuszczali, że zwierzę nie przetrwa zimy.
Zobacz film. Tama wybudowana przez bobra
"Wszystko wskazuje na to, że ten bóbr spędził zimę w Morskim Oku nie schodząc na dół. W ostatnim czasie, kiedy lód w okolicach miejsca jego żerowania stopniał, zauważyliśmy ponownie gryzione przez niego gałęzie, które składuje w okolicy swojego żeremia. Są też jego tropy, tak że potwierdza to, że przetrwał zimę w Morskim Oku. Nie przywędrował teraz, bo inna rodzina bobrów jest przy Palenicy Białczańskiej około 9 km od tego miejsca" – ocenił leśniczy.
Zobacz też: Najpiękniejsze wodospady w Małopolsce. Te miejsca zachwycają! Zobacz, jak do nich trafić
W 2015 roku po raz pierwszy zaobserwowano żeremie bobrów w okolicach Łysej Polany, gdzie zaczyna się szlak do Morskiego Oka. Później ślady ich obecności obserwowano między innymi w Dolinie Roztoki.
Gdzie żyją bobry i czym się charakteryzują?
Bobry żyją na terenie niemal całej Polski, choć w górach zdarza się je spotkać wyjątkowo rzadko. Najczęściej zamieszkują rejony rzeczne i jeziorne. Największą populację bobrów można spotkać na Podlasiu. Bobry są niezwykle sympatycznymi i lubianymi zwierzętami, choć boją się ludzi i raczej żyją w ukryciu. W charakterystyczny sposób ścinają drzewa w kształcie najbardziej przypominającym ścięty ołówek i budują tamy.

Wystawa Paraolimpijska w Lidzbarku!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?