MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na Podhalu i w Tatrach rozpoczęły się żabie gody. Część płazów zanim je rozpocznie zginie pod kołami samochodów

Marcin Szkodzinski
Marcin Szkodzinski
Żabie gody na Jaszczurówce w Zakopanem
Żabie gody na Jaszczurówce w Zakopanem Marcin Szkodziński
Jadąc samochodem przez Zakopane i Podhale, zwłaszcza w pobliżu cieków wodnych i terenów podmokłych można napotkać na jezdni wiele płazów. To znak, że rozpoczęły się żabie gody. Przyrodnicy apelują do kierowców o większą uwagę. Niestety znaczna część z tych żab zginie pod kołami samochodów.

Połowa marca to czas, kiedy żaba trawiasta, która jest najczęściej spotykana w Polsce rozpoczyna swoje gody. Ciepła zima i brak śniegu w lutym nie przyspieszył w znaczący sposób tego cyklu.

- Połowa marca, to jest ich czas - zaznacza Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Pierwsze żaby widzieliśmy już dwa tygodnie temu w Dolinie Kościeliskiej - dodaje.

Duża część żab zginie migrując

Płazy rozpoczęły swoją migrację do miejsc podmokłych i potoków, gdzie będą składać skrzek. Niestety, wiele z nich zginie pod kołami samochodów przekraczając drogi. Dużą ilość żab można już zaobserwować na zakopiance w Białym Dunajcu oraz w Kościelisku w pobliżu Czajek.

W tym roku mniej żab powinno przechodzić przez ul. Oswalda Balzera na zakopiańskiej Jaszczurówce. Starostwo Powiatowe modernizując drogę wykonało specjalne betonowe zapory mające nie tylko zapobiec wchodzeniu płazów na jezdnię, ale też skierować je do bezpiecznego przejścia pod mostem. W ubiegłych latach w marcu i kwietniu pracowali w tym miejscu każdego dnia wolontariusze TPN łapiąc żaby i przenosząc je na drugą stronę drogi.

Zagrożeniem może być mróz

Łagodna zima sprawiła, że okres opadów śniegu, a także i mrozu może przesunąć się na marzec i kwiecień. To może być śmiertelnym zagrożeniem dla żab.

- Co roku jest taka sama sytuacja. Do tych przymrozków, które mogą przyjść, muszą sobie jakoś poradzić. Obserwujemy, że radzą sobie z tym. Największy problem jest jak temperatura spadnie dużo poniżej zera. W zeszłym tygodniu mieliśmy minus sześć stopni, ale dały sobie radę - informuje Tomasz Zając. - Nawet jak będziemy wiedzieć, że nie poradzą sobie, to też nie mamy jak reagować.

Jak wyglądają żabie gody?

Każdego roku po zimowej przerwie i hibernacji żaby migrują na tereny podmokłe. Łączą się w pary w tzw. miłosny uścisk.

- W tzw. ampleksusie, czyli miłosnym uścisku, samica niesie samca mocno uchwyconego przednimi i tylnymi łapami na grzbiecie. Ampleksus może trwać do kilku godzin i jest niezbędny do skutecznego złożenia i zapłodnienia skrzeku. Zdarza się, że samice, które nie znalazły jeszcze partnera, próbują zrzucić go z konkurentki i w ten sposób go przejąć. Bywa też, że samica niesie na plecach kilka samców - opisują żabie gody przyrodnicy na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Skrzek składany jest w płytkich stojących wodach, często również w kałużach. Po zakończonych godach, które mogą trwać do czerwca, żaby opuszczają zbiorniki wodne i przenoszą się na suchy ląd, gdzie samotnie żerują. Ich pokarm stanowią głównie owady, dżdżownice, pająki i ślimaki.

W Tatrach żabie gody najczęściej zaobserwować można w Ośrodku Czynnej Ochrony Płazów i Gadów na Jaszczurówce u wylotu Doliny Olczyskiej. Tam w dwóch małych stawkach każdego roku roi się od żab. Płazów nie brakuje także w Dolinie Kościeliskiej, gdzie w płytkiej wodzie składają skrzek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Podhalu i w Tatrach rozpoczęły się żabie gody. Część płazów zanim je rozpocznie zginie pod kołami samochodów - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto