Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W rejonie Czarnego Stawu pod Rysami leśniczy znalazł szczątki jenota. To obcy gatunek dla przyrody Tatr

Aurelia Lupa
Jenot to gatunek obcy dla przyrody Tatr
Jenot to gatunek obcy dla przyrody Tatr Wikipedia
W rejonie Czarnego Stawu pod Rysami leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego natknął się na martwego jenota. Zwierzę najprawdopodobniej zginęło pod lawiną. Bardziej jednak zaskakujący jest fakt, że to gatunek obcy dla przyrody Tatr. I może być niebezpieczny dla lokalnej fauny.

Jenoty to drapieżniki z rodziny psowatych. Prowadzą dość skryty tryb życia, żerują głównie nocą, a dzień spędzają schowane w norach, dziuplach czy szczelinach skalnych. Ojczyzną jenotów jest północno-wschodnia Azja. Gatunek ten, zwany przez myśliwych szopem usuryjskim, został sprowadzony do Europy z uwagi na cenne futro, gdzie szybko się zaaklimatyzował.

W 1939 roku został sprowadzony do europejskiej części Związku Radzieckiego - m.in. na Ukrainę, Białoruś i Litwę. Stąd rozprzestrzenił się dalej po całej Europie. Obecnie spotykany jest również w Skandynawii, Rumunii i Niemczech.

Na terenie Polski jego obecność zauważono po raz pierwszy w 1955 r w Puszczy Białowieskiej. Natomiast pierwsze fermy hodowlane pojawiły się cztery lata później - w 1959 r. Duża część osobników spotykanych na wolności to zwierzęta, którym udało się uciec z hodowli. Obecnie jenoty żyją dziko na terenie całego naszego kraju, najliczniej w północno-wschodnich województwach. Co ciekawe, jenoty łączą się w pary na całe życie, a wychowując potomstwo, dzielą się obowiązkami po równo.

- Jest to jednak gatunek obcy dla naszego rejonu. Kilkukrotnie był spotykany na Podhalu i w Tatrach. Nie można powiedzieć, żeby jenoty w TPN były mile widziane. Park narodowy ma bowiem chronić rodzimą przyrodę, a zawsze istnieje obawa, że obcy drapieżnik może jej poważnie zagrozić - informuje TPN

Jenot nie konkuruje o pokarm czy schronienie z naszymi rodzimymi drapieżnikami m.in. borsukiem czy lisem. To jednak obcy gatunek stanowiący zagrożenie dla rodzimej fauny. Bo egzotyczni goście mogą m.in. przenosić nieznane pasożyty, na które nasze zwierzęta nie są odporne. Poważnie zagrożone są głównie ptaki, bo ich jajami i pisklętami żywi się jenot. Zdarza się też, że polują na zające.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W rejonie Czarnego Stawu pod Rysami leśniczy znalazł szczątki jenota. To obcy gatunek dla przyrody Tatr - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto