Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To ma być najgłębszy na świecie odwiert geotermalny. W Szaflarach rozpoczęło się wielkie wiercenie. Głębokość? Aż 7 km!

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
W Szaflarach rozpoczęło się wiercenie najgłębszego na świecie odwiertu geotermalnego - na głębokość 7 kilometrów
W Szaflarach rozpoczęło się wiercenie najgłębszego na świecie odwiertu geotermalnego - na głębokość 7 kilometrów Łukasz Bobek
Wiertnia w Szaflarach będzie pracowała przez 24 godziny na dobę przez cały rok. Chcą dojść do głębokości 7 km. Liczą, że na końcu znajdą wodę o temperaturze powyżej 160 stopni. Jeśli to się potwierdzi – ogrzeje ona domy w gminie Szaflarach i mieście Nowy Targ, a także napędzi pierwszą w Polsce elektrownię geotermalną.

W Szaflarach w powiecie nowotarskim rozpoczęło się wiercenie najgłębszego na świecie odwiertu geotermalnego. Zajmuje się tym firma UOS Drilling, która wygrała przetarg na to zadanie. Od kilku miesięcy firm przygotowywała teren – utwardzała go, a następnie postawiła wysoką na 60 metrów wieżę wiertniczą. W połowie kwietnia w końcu można było rozpocząć pracę.

- Wiercenie zajmie nam najprawdopodobniej ok. roku. Praca będzie odbywała się siedem dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę – mówi Arkadiusz Biedulski z firmy UOS Drilling. - Początkowo na dobę będziemy wiercić po kilkadziesiąt metrów, a co będzie dalej, zobaczymy na jaki materiał skalny trafimy – dodaje.

Odwiert w Szaflarach jest odwiertem badawczym, którego celem jest zbadanie budowy geologicznej i zasobów geotermalnych Niecki Podhalańskiej. Badanie mają odbywać się na głębokości 3,5 km, 5 km i 7 km.

- Chcemy przewiercić dwa zbiorniki z wodą geotermalną. Jeden znajduje się na głębokości ok. 3 km. To wiemy, bo jest on już eksploatowany z odwiertów spółki Geotermia Podhalańska. Natomiast z wykonanego zdjęcia sejsmicznego wynika, że na głębokości ok. 4-5 km może się znajdować drugi zbiornik. Jest także teoria, że na głębokości siedmiu kilometrów jest trzeci zbiornik z wodą – mówi dr inż. Piotr Długosz, który pełni funkcję nadzoru i dozoru geologicznego odwiertu w Szaflarach.

Naukowcy zaznaczają, że tak naprawdę nikt nie ma pewności co znajduje się poniżej 5 kilometrów pod ziemią na Podhalu - tego wcześniej nikt nie badał.

- Zakładamy, że będzie tam nowy zbiornik geotermalny, dotychczas nieudokumentowany, który stworzy ogromny potencjał do zagospodarowania temperatury. Spodziewamy się, że wody termalne, jeśli będą tam występowały, będą na pewno o temperaturze powyżej 160 stopni – mówi Piotr Dziadzio, główny geolog kraju.

Przy takiej temperaturze gorąca woda zostanie wykorzystana nie tylko do ogrzewania domów na Podhalu, ale i do produkcji prądu. Wówczas w Szaflarach powstanie pierwsza w Polsce elektrownia geotermalna. Jeśli jednak okaże się, że na głębokości poniżej 5 kilometrów nie ma wody, wówczas zostanie wykorzystana gorąca woda ze zbiornika na głębokości 3 kilometrów, która ma temperaturę 85-90 stopni. Wówczas posłuży ona jedynie do ogrzewania domów.

Wiercenie odwiertu będzie kosztowało w sumie 131 mln zł. Sfinansuje to Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Równolegle z pracami przy odwiercie, miasto Nowy Targ i gmina Szaflary będą prowadziły prace przy budowie magistrali ciepłowniczej z Szaflar do Nowego Targu.

- Dokumentacja na budowę magistrali jest już gotowa. Miasto Nowy Targ zajmowało się projektowaniem magistrali z Bańskiej aż do swojej ciepłowni Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. My z kolei mamy gotową dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę sieci ciepłowniczej w naszych miejscowościach: Szaflarach, Zaskalu, Borze i w części Bańskiej Niżnej. NA terenie naszej gminy na geotermię czeka 1150 budynków – mówi Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary.

Budowę magistrali będzie prowadziło miasto i Szaflary – każdy samorząd na własnym terenie. Gdy rozpocznie się budowa głównej rury, gmina Szaflary rozpocznie budowę sieci ciepłowniczej do domów na swoim terenie. Pieniądze na to zadanie samorządy chcą pozyskać z rządowego programu „Polski Ład”.

Magistrala ma zostać podłączona do systemu ciepłowniczego MPEC Nowy Targ. Stamtąd ciepło ma popłynąć obecnie działającą już siecią do budynków na terenie miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto