MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Andrzej Gut- Mostowy to krezus, a Weronika Smarduch ma tylko auto i kredyt. Sprawdzamy oświadczeń majątkowych posłów z Podhala

Aurelia Lupa
Od lewej: Andrzej Gut-Mostowy, Weronika Smarduch i Edward Siarka. Sprawdziliśmy oświadczenia majątkowe posłów z Podhala
Od lewej: Andrzej Gut-Mostowy, Weronika Smarduch i Edward Siarka. Sprawdziliśmy oświadczenia majątkowe posłów z Podhala
Znamy już oświadczenia majątkowe posłów z Podtatrza. Okazuje się, że to pod Giewontem mieszka jeden z najbogatszych parlamentarzystów - Andrzej Gut -Mostowy. Góral zgromadził naprawdę spory majątek. Przeciętnie prezentuje się dorobek Edward Siarka. Natomiast najskromniej wypada nowicjuszka w ławach sejmowych - Weronika Smarduch. Poza własnym autem ma... trzy kredyty do spłacenia.

Posłowie na Sejm co roku w maju przedstawiają i publikują oświadczenia majątkowe (podobnie jak prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie czy radni). Zobowiązują ich do tego przepisy. To wykaz tego, co mają na kontach, w garażach, lista domów i mieszkań, ile zarobili i na czym w minionym roku? Prześwietliliśmy te dokumenty. Oto majątki posłów reprezentujących ziemie górskie.

Bogaty góral z Zakopanego

Andrzej Gut-Mostowy - poseł Prawa i Sprawiedliwości - to jeden najbardziej majętnych posłów. Na koncie zgromadził aż 3,3 mln zł oszczędności. Ma także w gotówce 8 tys. euro i 3 tys. dolarów (w przeliczeniu razem daje to ok. 46 tys. zł).

O wiele większy majątek ma w nieruchomościach. Posiada dom o powierzchni 340 m kw. o wartości 1,8 mln zł. Jest właścicielem lub współwłaścicielem 12 innych nieruchomości, wartych w sumie ponad 61 mln zł.

Poseł ma także 10 proc. udziałów w spółce odpowiedzialnej za hotel Sabała stojący przy głównym deptaku - przy zakopiańskich Krupówkach. Z tego tytułu uzyskał w ostatnim roku 446 tys. 136 zł dochodu. Parlamentarzysta posiada także 10 proc. udziałów w stacji narciarskiej "Witów-Ski", dzięki którym zarobił 120 tys. zł. W ubiegłym roku otrzymał także 45 tys. 145 zł z tytułu diety poselskiej. Za pracę w Ministerstwie Sportu i Turystyki - gdzie pełnił funkcję wiceministra - dostał 203 tys. 831 zł. Natomiast z najmu nieruchomości wzbogacił się aż o 2 mln 466 tys. 700 zł. Andrzej Gut-Mostowy posiada także trzy samochody - Mercedesa klasy G z 1994 r., Jeepa Wranglera z 2015 r. i BMW serii 7 z 2017 r.

Skromniejszy poseł z Podsarnia

Nieco skromniejszym majątkiem może pochwalić się kolejny sejmowy weteran, czyli Edward Siarka (Prawo i Sprawiedliwość). Na koncie zgromadził oszczędności w wysokości 70 tys. zł. Posiada dom o powierzchni 150 m2 o wartości 450 tys. zł, gospodarstwo rolne 3 hektary o wartości 160 tys. zł. oraz grunty leśne o wartości 60 tys. zł.

Z tytułu diety poselskiej otrzymał w 2022 r. 45 tys. 679 tys. zł. Z kolei z tytułu pracy w ministerstwie klimatu i środowiska, gdzie pełnił funkcję wiceministra, zarobił 219 tys. 633 zł.

Edward Siarka posiada również trzy samochody - Suzuki Grand Vitara z 2007 r., Skoda Superb z 2016 r. i Citroen C3 z 2017r.

Nowicjuszka z kredytami

Ostatnia reprezentantka Podhala w sejmie - Weronika Smarduch z Koalicji Obywatelskiej - to nowicjuszka w parlamencie. To w porównaniu z poprzednimi posłami najsłabiej sytuowana posłanka.

Weronika Smarduch w swoim oświadczeniu majątkowym wykazała, ze ma 3 tys. 486 zł oszczędności. Nie posiada własnych nieruchomości. Z tytułu prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej zarobiła w ubiegłym roku 84 tys. 964 zł. Posiada samochód mazdę 3 z 2018 roku. I na koniec sporo do spłacenia. W sumie zadłużona jest w bankach na 226 tys. 546 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Andrzej Gut- Mostowy to krezus, a Weronika Smarduch ma tylko auto i kredyt. Sprawdzamy oświadczeń majątkowych posłów z Podhala - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto