MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Targ podnosi podatki, Zakopane chce je pozostawić na dotychczasowym poziomie

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
W Nowym Targu wzrosną podatki od nowego roku, w Zakopanem - najprawdopodobniej zostaną na dotychczasowym poziomie
W Nowym Targu wzrosną podatki od nowego roku, w Zakopanem - najprawdopodobniej zostaną na dotychczasowym poziomie Pixabay
Nowy Targ i Poronin podniosły podatki od nieruchomości. Tymczasem Zakopanem i Rabka-Zdrój utrzymają wysokość daniny na podobnym poziomie. W Rabce podwyżki chciał burmistrz, ale nie zgodzili się na to radni. W Zakopanem ostateczna decyzja zapadnie w czwartek na sesji rady miasta.

Jako pierwszy na Podhalu nowe stawki podatkowe na 2024 roku wprowadził Nowy Targ. Przyjęte przez radnych miejskich nowe stawki podatków od nieruchomości zostały ustalone na maksymalnym dopuszczalnym poziomie – wyjątkiem jest jedynie podatek od budynków związanych z działalnością gospodarczą.

W 2024 roku mieszkańcy Nowego Targu za budynki mieszkalne zapłacą 1,15 zł za metr kwadratowy – dotychczas stawka ta wynosiła 1 zł. Stosunkowo największy wzrost czeka przedsiębiorców. Za budynki związane z działalnością gospodarczą trzeba będzie zapłacić 29 zł za każdy metr kwadratowy. Dotychczas płacili 25 zł za metr. Tutaj urząd zrobił ukłon, bo maksymalna dopuszczalna stawka to 33,10 zł za metr kwadratowy.

Podwyżka obejmie także budynki związane z działalnością w zakresie obrotu materiałem siewnym – będzie 15,5 zł, a było 13,47 zł. Z kolei za budynki, gdzie udzielane są świadczenia zdrowotne trzeba będzie zapłacić 6,76 zł za każdy metr (dotychczas było to 5,87 zł). Wzrośnie także podatek od gruntów – m.in. za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w 2024 roku trzeba będzie zapłacić 1,34 zł za każdy metra (w 2023 roku stawka ta wynosi 1,16 zł).

Podwyżka podatków będzie także w gminie Poroninie. W 2024 roku za metr kwadratowy nieruchomości, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza mieszkańcy zapłacą 26,02 zł - dotychczas płacili 23,65 zł. Za metr kwadratowy powierzchni budynku mieszkalnego trzeba będzie zapłacić 1,08 zł – dotychczas płacili 0,98 zł.

W gminie Kościelisko z kolei jak na razie wiadomo, że od nowego roku wzrośnie opłata miejscowa, jaką wynajmujący pobierają od turystów nocujących w obiektach na terenie gminy. Zamiast dotychczasowych 2 zł, turyści zapłacą 2,5 zł za każdą noc.

Wszystkie samorządy, które jak dotąd zdecydowały się na podwyżkę danin od mieszkańców, tłumaczyły to inflacją i koniecznością kontynuowania inwestycji (na które oczywiście potrzeba pieniędzy).

Tymczasem w Zakopanem – wszystko na to wskazuje – podatki od nieruchomości, od środków transportu, jak i opłata miejscowa pozostaną na dotychczasowym poziomie. Tak wynika z projektów uchwał przygotowanych na najbliższą sesję rady miasta. Ta odbędzie się w czwartek 7 grudnia.

Podwyżek podatków nie będzie choć w przyszłorocznym budżecie Zakopanego będzie deficyt – niemal 14 mln zł. Na 2024 roku wydatki miasta mają oscylować w granicach 248 mln 731 tys. zł, a przychody w granicach 234 mln 796 tys. zł. Część brakujących środków Zakopane chce pokryć z kredytu. Ten ma opiewać na kwotę 10 mln zł.

Podatki na dotychczasowym poziomie będą także w Rabce-Zdrój. Burmistrz Leszek Świder chciał podwyżki o 15 proc. podatku od nieruchomości mieszkalnych i o 10 proc. podatku od nieruchomości pod działalność gospodarczą. Na to jednak nie zgodzili się radni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy Targ podnosi podatki, Zakopane chce je pozostawić na dotychczasowym poziomie - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto