MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sikorki chętnie odwiedzają ogrody, ale nie wszystkie. Zobacz, na jakich „gości” możesz liczyć. Poznaj bogatki, modraszki, czubatki i inne

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Sikorki to popularne i lubiane przez nas ptaki. Mają sporo gatunków, a należy do nich między innymi bogatka, modraszka, sikora uboga, ale też sosnówka i kilka innych. Niektóre z nich są towarzyskie i chętnie goszczą w ogrodach. Inne są bardziej skryte i nieśmiałe. Sprawdź, jakie sikorki żyją w Polsce, czym się żywią i czym je karmić oraz czy odlatują na zimę.

Spis treści

Jakie sikorki żyją w Polsce?

W Polsce żyje na stałe sześć gatunków sikorek, a do rodzimych gatunków bywa zaliczana jeszcze jedna, która jest jednak rzadkim gościem – to sikorka lazurowa. Te zwinne i ruchliwe małe ptaszki chętnie odwiedzają ogrody i latem, i zimą, kiedy tłumnie korzystają z karmników. Jednak ich stosunek do człowieka jest różny u poszczególnych gatunków, bo są i towarzyskie bogatki, i skryte czarnogłówki.

Niektóre sikorki, jak bogatki, łatwo oswajają się z człowiekiem.
Niektóre sikorki, jak bogatki, łatwo oswajają się z człowiekiem. pixabay.com

Gatunki sikorek to:

  • bogatka zwyczajna, czyli sikora bogatka
  • modraszka zwyczajna, inaczej sikora modra lub sikora modraszka,
  • czubatka europejska – sikora czubatka, sikora czubata,
  • sikora uboga, czyli szarytka lub błotniczka,
  • czarnogłówka zwyczajna, inaczej sikora czarnogłowa, sikora czarnogłówka,
  • sosnówka, czyli sikora sosnówka.

Choć na te ptaki najczęściej mówimy sikorki, to ich poprawną nazwą jest sikora. Wszystkie gatunki w Polsce są pod ochroną.

Te sikorki spotkasz w ogrodzie

Sikorki różnią się wyglądem, ale też stylem życia i terenami, jakie najchętniej zasiedlają. Zróżnicowana jest też liczebność poszczególnych gatunków – najwięcej jest sikorek bogatek, najmniej sikorek ubogich. Bogatki są też najbardziej zauważalne, bo to niezwykle towarzyskie ptaki, które bardzo chętnie bytują w miastach i w pobliżu człowieka. Jako miejsce zamieszkania odpowiadają im nie tylko widne lasy i zarośla, ale także nasze ogrody i parki. W ogrodach warto wieszać dla nich odpowiednie domki. Dowiedz się więcej: Powieś budkę lęgową dla sikorek. Sprawdź, jakie powinna mieć wymiary i na co zwrócić uwagę

Ogrody i parki chętnie odwiedzają także modraszki, jednak chętniej zamieszkują lasy liściaste i mieszane. Podobne tereny zamieszkuje też sikora uboga, która jest stosunkowo rzadkim gościem w ogrodach. Do ogrodu, szczególnie jeśli mamy w nich drzewa iglaste może zawitać też sikorka czubatka, zwykle jednak żyje w lasach iglastych. Podobnej do niej sikory czarnogłówki raczej nie spodziewajmy się, podobnie jak sosnówki, która wbrew nazwie zasiedla lasy świerkowe.

Życie rodzinne i towarzyskie sikorek

Sikorki to w Polsce ptaki lęgowe – tu zakładają gniazda i wychowują młode. Od wczesnej wiosny żyją w monogamicznych parach, a w kwietniu-maju wysiadują jaja i opiekują się pisklętami. Niektóre mogą mieć lęgi dwa razy w roku (drugi następuje w czerwcu-lipcu). Po „odchowaniu” młodych te towarzyskie ptaki najczęściej łączą się w większe stada. A zimą często nie poprzestają na bliskości przedstawicieli własnego gatunku, ale tworzą stada złożone z różnych sikor, kowalików, mysikrólików, pełzaczy, a nawet dzięciołów. Razem szukają pokarmu i ostrzegają się przed drapieżnikami. Często właśnie takie mieszane towarzystwo odwiedza nasze karmiki.

Czy sikorki odlatują na zimę?

Większość gatunków sikor zimuje w Polsce, choć zdarzają się także ich migracje. Może odlatywać na przykład część bogatek, ale za to na zimę przylatują do nas te sikorki z północy Europy. Bardziej osiadłe są, np. czarnogłówki i czubatki.

Co jedzą sikorki? Niektóre robią zapasy na zimę!

Menu sikorek często kojarzymy z pestkami słonecznika, czy słoniną, którą chętnie zajadają zimą, jednak w rzeczywistości ich jadłospis jest znacznie bardziej zróżnicowany. W cieplejszych porach roku żywią się przede wszystkim owadami, a także ich jajami i larwami oraz pajęczakami i innymi bezkręgowcami.

Niektóre, jak sikorka uboga czy czarnogłówka, potrafią ścigać owady w locie, ale często wyszukują je na pędach drzew oraz pod korą. Oczyszczają drzewa ze szkodników, które się pod nią gnieżdżą. Jeśli widzimy sikorkę zwisającą na cienkich gałązkach drzew i krzewów, to również mamy do czynienia z akcją usuwania owadów (wiosną mogą przy okazji skubnąć i pączek liściowy). Dlatego zdecydowanie są pożyteczne i są doceniane przez leśników i sadowników jako pomoc w naturalnej ochronie drzew.
Ale sikorki zjadają także nasiona i owoce bylin, drzew i krzewów. Wiele gatunków robi zapasy na zimę, upychając upolowane owady lub nasiona w zakamarkach kory.

Jednak sikorki nie gardzą też konkretniejszym pokarmem mięsnym, a tym padliną, szczególnie zimą. Celują w tym m.in. bogatki, które w okresach głodu mogą nawet polować na mniejsze ptaki, a nawet zimujące… nietoperze – jak czytamy w artykule Justyny Madan, strefaagro.pl.

Czym karmić sikorki zimą?

Zimą sikorki docenią przede wszystkim ziarna słonecznika i innych nasion oleistych, ale też orzechy włoskie oraz słoninę (koniecznie niesoloną). Chętnie pożywią się na kulach tłuszczowo-nasiennych, jednak te najlepiej umieszczać, np. w kubeczkach czy miseczkach lub zawieszone na sznurku, bo w plastikowe siatki ptaki często zaplątują się.
Ponadto w ogrodzie warto sadzić krzewy i inne rośliny, których owoce i nasiona długo utrzymują się na pędach. Nie wycinajmy też wszystkiego przed zimą, bo nawet zaschnięte pędy (z nasionami), to naturalna stołówka dla sikor i innych ptaków.
Polecamy: Te drzewa i krzewy ozdobią ogród i nakarmią ptaki. Zobacz, co posadzić

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sikorki chętnie odwiedzają ogrody, ale nie wszystkie. Zobacz, na jakich „gości” możesz liczyć. Poznaj bogatki, modraszki, czubatki i inne - RegioDom.pl

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto