Mur powstaje wzdłuż torowiska, które biegnie po nasypie. Domy na ul. Chyców Potok znajdują się poniżej nasypu. Pod torami prowadzi także droga w kierunku Bachledzkiego Wierchu.
- Początkowo robotnicy wycinali drzewa, porządkowali teren. Potem zaczęli betonować mur. Wtedy myślałem, że to po to, by zabezpieczyć nasyp kolejowy. Ale za chwilę okazało się, że z muru ciągną druty zbrojeniowa na kilka metrów do góry. Będą je zalewać betonem. Zrobi się nam gigantyczny mur, który przysłoni wszystko – mówi pan Jacek. Mur będzie miał kilkadziesiąt metrów długości.
Dotknie to kilkunastu mieszkańców, którzy mają domy między centrum handlowym Szymonek, a nasypem i wiaduktem. Sporo z nich wynajmuje pokoje dla turystów. Boją się teraz, że turyści do nich nie będą chcieli przyjechać.
- Bo jaki widok będą mieli z okna? U mnie w domu ten mur będzie przysłaniał widok na wysokości nawet pierwszego piętra – mówi pan Jacek.
Mieszkańcy mają żal do urzędników i PKP, że nikt projektując nowy mur nie wziął ich pod uwagę. Że nie przeprowadzono żadnych konsultacji z najbliższym sąsiedztwem.
PKP Polskie Linie Kolejowe, które zajmują się modernizacją torowiska, zaznaczają, że inwestycja prowadzona jest na podstawie pozwolenia ma budowę, które wydał Urząd Wojewódzki w Krakowie.
- Prace prowadzone są zgodnie z przepisami, m.in. ustawy Prawo budowlane. Inwestycja nie narusza przepisów, dotyczących zacieniania, przesłaniania. Do realizacji przyjęto rozwiązanie, które maksymalnie ogranicza wpływ na otoczenie – mówi Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Kobieta dodaje, że w związku z przebudową stacji w Zakopanem konieczne jest podniesienie torowiska w tym miejscu.
- M.in wydłużenie peronów (dla sprawniejszej obsługi pociągów i dostosowania do potrzeb podróżnych) wymaga podniesienia toru i nasypu o dwa metry. Aby zapewnić stateczność torowiska i skarp nasypu oraz bezpieczeństwo, zaprojektowano ściany oporowe, umożliwiające realizację inwestycji, bez konieczności ingerencji w działki prywatne – dodaje Dorota Szalacha.
Mieszkańcy jednak nie zamierzają odpuścić. Chcą interweniować w Krakowie – m.in. w urzędzie wojewódzkim w sprawie powstającego muru.
- Zatopiona przez Jezioro Czorsztyńskie wieś Stare Maniowy. Zobacz, jak wygląda
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?