Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ranking miast gdzie złodzieje, włamywacze i oszuści mają żniwo. Jak wypada Kraków?

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Statystyki wskazują, że mamy w Polsce wzrost liczby przestępstw przeciwko mieniu w 2022 roku. W ramach odpowiedzi m.in. na te statystyki, eksperci największej w Polsce multiagencji ubezpieczeniowej Unilink opublikowali raport „Nawigator Ubezpieczeniowy - Mapa Przestępczości w Polsce” z rankingiem 100 najbardziej niebezpiecznych regionów w Polsce, w których ryzyko kradzieży dobytku jest bardzo wysokie.

O liczbie przestępstw przeciwko mieniu informuje nas nie tylko policja

Niedawno Główny Urząd Statystyczny podał informacje dotyczące liczby oraz częstości przestępstw z całego 2022 roku. Chodzi między innymi o przestępstwa przeciwko mieniu. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim następujące rodzaje przestępstw:

 • oszustwo
 • kradzież
 • kradzież z włamaniem
 • zniszczenie lub uszkodzenie cudzej rzeczy
 • przywłaszczenie
materiały prasowe

W celu porównania częstości przestępstw przeciwko mieniu, warto przeliczyć liczbę takich czynów karalnych na 10 000 mieszkańców danego obszaru. Jest to uzasadnione ze względu na duże zróżnicowanie liczby mieszkańców w 380 badanych powiatach i miastach na prawach powiatu.

To już kolejny rok z pogarszającymi się statystykami przestępstw

Przed sprawdzeniem wskaźników przestępczości w skali miast i powiatów, warto najpierw zwrócić uwagę na ogólny wzrost liczby przestępstw przeciwko mieniu dotyczący całego kraju. Poniższy wykres informuje, jak zmieniała się ogólnopolska liczba wspomnianych przestępstw.

Ogólnokrajowa liczba przestępstw przeciwko mieniu z zeszłego roku wciąż wydaje się dość niska względem wyników sprzed 9 - 10 lat. Równocześnie dostrzegamy jednak odwrócenie spadkowego trendu, które stało się widoczne po 2018 roku. Na przykład w 2022 r. popełniono ponad 80 000 więcej przestępstw przeciwko mieniu niż w 2018 roku - komentuje Aleksandra Friedel, prezeska Unilink.

materiały prasowe

Nie tylko największe miasta wyróżniają się negatywnie

Podobne analizy bazujące na danych z wcześniejszych lat wskazywały, że w skali kraju widoczne jest bardzo duże zróżnicowanie wskaźników przestępczości, a największe miasta nie wypadają najlepiej. Dobrym przykładem zróżnicowania wyników jest sytuacja dotycząca Włocławka oraz powiatu kaliskiego. Mowa o około dwudziestodwukrotnej różnicy liczby przestępstw przeciwko mieniu na 10 000 mieszkańców (Włocławek - 373, powiat kaliski - 17).

Na 380 analizowanych lokalizacji, przestępstwa przeciwko mieniu występowały najczęściej na terenie Włocławka, Katowic i Legnicy - podkreśla Magdalena Gbiorczyk, doradczyni ubezpieczeniowa klienta premium w Unilink.

Dla wielu czytelników istotna może być również pozycja największych miast w krajowym rankingu przestępczości przeciwko mieniu. Przedstawia się ona następująco:

 • Wrocław - 5 najgorszy wynik w kraju
 • Gdańsk - 10 najgorszy wynik w kraju
 • Poznań - 18 najgorszy wynik w kraju
 • Warszawa - 19 najgorszy wynik w kraju
 • Kraków - 30 najgorszy wynik w kraju
 • Łódź - 40 najgorszy wynik w kraju
materiały prasowe

Na terenie niektórych miast w minionym roku okradziona lub oszukana została co setna albo nawet co pięćdziesiąta osoba. Taki wynik oznacza spore ryzyko, przed którym warto się ubezpieczyć. Tym bardziej, że po porównaniu liczby przestępstw przeciwko mieniu z 2021 r. oraz 2022 r. często widoczne są lokalne wzrosty. Na terenie Bydgoszczy i Warszawy w 2022 r. Policja stwierdziła o 10% więcej przestępstw przeciwko mieniu niż rok wcześniej. Analogiczny wzrost z Krakowa to 7%. Źle przedstawia się sytuacja z Wrocławia, gdzie 2022 r. przyniósł roczny wzrost liczby przestępstw przeciwko mieniu aż o 15% - informuje Anna Borysiuk-Biernat, agentka ubezpieczeniowa Unilink.

Najbliższe okolice dużych miast także bywają niebezpieczne, o czym świadczy chociażby przykład powiatu wołomińskiego oraz średzkiego. Okolic z najniższymi wskaźnikami przestępczości przeciwko mieniu trzeba natomiast szukać poza miastami na prawach powiatu, co potwierdza również poniższa mapa. Kolejna ciekawa obserwacja dotyczy podziału kraju na osi wschód - zachód. Okazuje się, że wschodnia część Polski jest bezpieczniejsza.

Szczególnie problematyczny obszar widzimy z kolei w okolicach Legnicy, Jeleniej Góry, Zgorzelca oraz Bolesławca. Ryzyko kradzieży jest tam bardzo wysokie.

3 sposoby na piękny trawnik, zobacz co radzi ekspert, to musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto