Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Philip Morris International wygasza inwestycje w Rosji i ograniczy produkcję w tym kraju

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Jacek Olczak
Jacek Olczak mat. prasowe
Firma Philip Morris International Inc. (NYSE: PM) zatrzymuje wszystkie inwestycje handlowe, badawcze i produkcyjne na terenie Federacji Rosyjskiej i nie będzie wprowadzać nowych produktów na tamtejszym rynku. Podjęła też decyzję o ograniczeniu swojej produkcji w Rosji „w związku z zaburzeniami łańcucha dostaw oraz zmieniającym się środowiskiem regulacyjnym”. Będzie także uważnie monitorować dalszy rozwój sytuacji na tym rynku.

- Jesteśmy zszokowani wojną w Ukrainie i stanowczo potępiamy przemoc. Wyrażamy naszą solidarność z niewinnymi dziećmi, kobietami i mężczyznami cierpiącymi z powodu tego konfliktu. Razem z innymi wzywamy do natychmiastowego zakończenia wojny i przywrócenia pokoju – mówi Jacek Olczak, który jako pierwszy Polak w historii stanął w zeszłym roku na czele czołowego globalnego koncernu tytoniowego.

Podkreśla, że priorytetem dla firmy jest teraz zapewnienie bezpieczeństwa i dobrostanu ponad tysiąca pracowników PMI w Ukrainie oraz ich rodzin. - Zdołaliśmy już ewakuować stamtąd ponad 800 osób, także z terenów najbardziej zagrożonych. Dostarczamy pomoc pracownikom wciąż przebywającym w Ukrainie oraz wspieramy wszystkich, którzy wraz ze swymi bliskimi znaleźli schronienie w krajach sąsiednich, zapewniając pomoc medyczną, logistyczną, finansową i wszelkie inne dostępne środki. Będziemy też wypłacać wynagrodzenia wszystkim naszym ukraińskim pracownikom – zapewnia Jacek Olczak.

Philip Morris International od pierwszych dni wspiera pomoc humanitarną dla Ukrainy i Ukraińców, przekazując przy wsparciu organizacji pozarządowych z wielu państw żywność, leki i artykuły pierwszej potrzeby. Firma zadeklarowała także przekazanie pierwszej transzy pomocy humanitarnej w wysokości 10 milionów dolarów. Sami pracownicy PMI, poprzez globalny program pomocy humanitarnej „Projects with Heart”, przekazali w ciągu pięciu dni ponad 300 tysięcy dolarów na rzecz Ukrainy. PMI podwoi kwotę zebraną przez swą załogę.

Ale na samym wspieraniu napadniętego kraju i jego mieszkańców się nie kończy. Podobnie jak wiele innych firm zachodnich, PMI wstrzymuje rozwój swych biznesów w Rosji. - W związku z obecną sytuacją, Rada Nadzorcza i nasz Zespół Zarządzający, zdecydowały o zawieszeniu wszystkich planowanych inwestycji oraz uruchomieniu planów ograniczenia działalności produkcyjnej w Rosji. Będziemy w dalszym ciągu wspierać naszych pracowników w tym kraju, poprzez wypłacanie im wynagrodzeń – wyjaśnia Jacek Olczak.

PMI działa na rynku ukraińskim od 1994 roku. Ma tam jedną fabrykę - w Charkowie - i zatrudnia około 1300 pracowników. Dzień po inwazji rosyjskiej, 25 lutego 2022 roku, ogłosiła tymczasowe zawieszenie działalności w ogarniętym wojną kraju, w tym fabryki. W 2021 r. Ukraina odpowiadała za ok. 2 proc. całkowitego wolumenu dostaw papierosów i podgrzewanych wyrobów tytoniowych PMI oraz za mniej niż 2 proc. całkowitych przychodów netto PMI. Firma ma plany awaryjne wznowienia dostaw produktów, gdy tylko pojawią się ku temu bezpieczne warunki.

W Rosji PMI działa od 1992 roku. Zatrudnia tam ponad 3200 pracowników. W 2021 r. kraj ten odpowiadał za blisko 10 proc. całkowitego wolumenu dostaw papierosów i podgrzewanych wyrobów tytoniowych PMI oraz za około 6 proc. całkowitych przychodów netto PMI.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Philip Morris International wygasza inwestycje w Rosji i ograniczy produkcję w tym kraju - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto