Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już rok budują I etap sądeczanki, zachodnia obwodnica Brzeska ułatwi życie mieszkańców i kierowców. Zdjęcia i wideo

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
od 16 lat
Trwają zaawansowane prace przy budowie zachodniej obwodnicy Brzeska, która będzie stanowiła pierwszy etap sądeczanki. Pierwszy odcinek dwupasmowej drogi szybkiego ruchu będzie miał blisko 3 kilometry długości, pozwalając dotrzeć od strony autostrady A4 w kierunku Nowego Sącza z pominięciem centrum Brzeska.

Minął rok od wbicia pierwszej łopaty pod budowę zachodniej obwodnicy Brzeska, która będzie stanowiła pierwszy etap sądeczanki. Do tej pory zostało już wykonanych ponad 30 proc. zaplanowanych prac. Inwestycja pochłonie 98 mln zł. Prace realizuje spółka Eurovia.

Postępy prac przy budowie I etapu sądeczanki w Brzesku

- Droga, mimo że krótka, prowadzi przez teren o znacznych różnicach wysokości terenu. Sięgają one pięćdziesięciu metrów. Dlatego też trasa początkowa od ronda w Jasieniu będzie poprowadzona przede wszystkim w wykopie, a następnie na nasypach wzdłuż brzegów Uszwicy. Jak dotąd wykopaliśmy ok. 100 tysięcy metrów sześciennych gruntu, z czego prawie połowa została już wykorzystana do budowy nasypów - wyjaśnia Kacper Michna z krakowskiego oddziału GDDKiA.

Dobiegają już końca prace związane z przełożeniem rzeki Uszwicy na odcinku ponad 400 metrów. Było to konieczne, gdyż koryto rzeki kolidowało z inwestycją. - Wszystkie działania są prowadzone pod ścisłym nadzorem służb ochrony środowiska, w szczególności ichtiologów, tak, aby w jak największym stopniu zminimalizować wpływ tych prac na przyrodę - zapewnia GDDKiA.

Przebudowano też sieć energetyczną średniego napięcia, na ukończeniu są prace związane z przebudową sieci sanitarnej i teletechnicznej. Zaawansowane są również prace związane z siecią wodociągową, gazową i siecią energetyczną niskiego napięcia.

Mosty zostały już przygotowane w ok. 65 procentach. Dobiegają końca prace związane z budową trzech z pięciu przepustów. Cztery z nich będą pełniły funkcje przejść dla zwierząt.

Budowa I etapu sądeczanki w Brzesku: co jeszcze zostało do wykonania?

Przed drogowcami dalsze prace ziemne, do wykopania pozostało ok. 300 tysięcy metrów sześciennych gruntu oraz skończenie budowy nasypów i wykonanie ostatnich prac związanych z przebudową sieci.

Do zrobienia została większość kanalizacji deszczowej, która będzie odpowiadała za odwodnienie łącznika. - Niedługo rozpoczniemy budowę wiaduktu, którym ul. Pomianowska będzie biegła nad obwodnicą. Finalne prace w ramach tej inwestycji to budowa samej konstrukcji drogi i jej nawierzchni.

- Dzięki budowie tej obwodnicy część miasta zostanie odkorkowana. Pamiętajmy, że cały transfer z autostrady w kierunku Nowego Sącza odbywa się do tej pory przez centrum miasta. Jest to niezwykła uciążliwość, tym bardziej że dodatkowy strumień samochodów ciężarowych, jadących od browaru, powoduje permanentne korki zwłaszcza w godzinach szczytu. Wybudowanie tej obwodnicy w sposób znaczący poprawi komfort jazdy przez miasto i cały tranzyt będzie się odbywał obwodnicą - mówi Tomasz Latocha, burmistrz Brzeska.

Nowa droga powstaje między rondem w Jasieniu na DK94 a drogą krajową nr 75 w Okocimiu. Ma blisko 3 km długości (dokładnie 2993,4 m). Trasa określana jest mianem łącznika brzeskiego, ponieważ łączy węzeł Brzesko na autostradzie A4 z DK94 i DK75.

Pierwszy odcinek łącznika ma 2,1 km i funkcjonuje od 2016 roku. Biegnie od węzła na A4 i DW768 do ronda na DK94, łącząc nową czwórkę ze starą (przypomnijmy, że DK94 to dawna DK4). Budowany odcinek pozwoli na przejazd z autostrady dalej na południe, w kierunku Sądecczyzny, z ominięciem Brzeska. Odciąży to ruch w mieście na ulicach Kościuszki, księdza Popiełuszki i Mickiewicza. Przejeżdża nimi codziennie nawet 23 tysiące pojazdów. Ta droga jest równocześnie pierwszym powstającym odcinkiem sądeczanki, przygotowywanej w nowym przebiegu drogi krajowej nr 75 do Nowego Sącza.

Powstająca trasa będzie drogą główną ruchu przyspieszonego, bez skrzyżowań z drogami lokalnymi. Drogowcy wybudują jednak specjalny zjazd z łącznika do Szpitala Powiatowego, z którego będą korzystać pogotowie ratunkowe, policja i straż pożarna. Ulica Pomianowska w Brzesku, przecinająca plac budowy, będzie biegła 40-metrowym wiaduktem nad obwodnicą. Na czas jego budowy przygotowano specjalny bajpas (więcej TUTAJ).

- Pierwotne plany dotyczące obwodnicy zakładały, że będzie ona budowana na palach. W ramach różnych konsultacji, dyskusji, udało nam się wynegocjować z GDDKiA, że pójdzie ona w wykopie, a wyniesiona zostanie nad nią ulica Pomianowska. To też spowoduje, że huk, który mógłby być generowany z drogi na palach, zostanie uchwycony. Dodatkowo tereny w okolicach ulicy Pomianowskiej są od lat podmokłe, chcemy uchwycić je w kanał ulgi, który będzie odprowadzał nadmiar wód do rzeki Uszwicy - dodaje burmistrz Brzeska.

Droga będzie miała dwie jezdnie, każda z dwoma pasami ruchu. Oprócz wiaduktu nad obwodnicą powstają również dwa mosty nad Uszwicą. Będą one stanowiły część ronda, na którym będzie kończyła się nowa trasa. Rondo zostało zaprojektowane w taki sposób, żeby pozwolić w przyszłości na bezkolizyjny wjazd na sądeczankę.

- Na niespełna 3-kilometrowej trasie budujemy sześć przejść dla małych i średnich zwierząt. Wszystkie zostaną poprowadzone pod obwodnicą. Do każdego z przejść będą prowadzić specjalnie usytuowane płotki i ogrodzenia - mówi Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Kranowych i Autostrad.

Planowany termin zakończenia prac to lipiec 2024 r.

Kalendarium budowy I etapu sądeczanki:

6 stycznia 2010 r. – podpisanie umowy na przygotowanie Studium Korytarzowego

4 maja 2017 r. – podpisanie umowy na przygotowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe

4 lutego 2020 r. – wydanie Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

23 listopada 2020 – podpisanie umowy na projekt i budowę łącznika brzeskiego

14 września 2022 r. – wydanie Zezwolenia na realizację inwestycji drogowej

26 września 2022 r. – rozpoczęcie budowy

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto