MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odwiert geotermalny w Szaflarach. Pojawiły się problemy. Grunt zaczął się obsypywać

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
- Obecnie wiertło zeszło na głębokość 5900 metrów – mówi Radosław Kilarski, kierownik wiertni w Szaflarach.
- Obecnie wiertło zeszło na głębokość 5900 metrów – mówi Radosław Kilarski, kierownik wiertni w Szaflarach. Łukasz Bobek
Pojawiły się problemy przy wierceniu najgłębszego odwiertu geotermalnego na świecie – w Szaflarach w pow. nowotarskim. Na głębokości niemal 6 tys. metrów grunt zaczął się obsypywać. Na dodatek natknięto się na bardzo twardą warstwę, która wymaga wierteł z mocniejszego materiału.

Odwiert wiercony w Szaflarach ma sięgnąć 7 km w głąb ziemi. Jest to otwór badawczy, która ma posłużyć naukowcom do poznania struktury geologicznej ziemi w niecce podhalańskiej. Docelowo jednak ma także służyć do ogrzewania gorącymi wodami geotermalnymi domów w gminie Szaflary i w mieście Nowy Targ.

Wiercenie rozpoczęło się w kwietniu 2023 roku. Obecnie wiertło zeszło na głębokość 5900 metrów. Tam okazało się, że grunt zaczął się obsypywać. Konieczne było wstrzymanie prac wiertniczych. - Musimy najpierw ustabilizować formację skalną. Będziemy musieli wykonać ok. 100 metrów korka cementowego. Następie wykonamy przewiert przez cementowy korek, a potem będziemy kontynuować wiercenie dalej – mówi Radosław Kilarski, kierownik wiertni w Szaflarach.

Cementowanie korka i następne przewiercanie zajmie ok. dwóch tygodni. Dopiero potem będzie można ruszyć z wiercenie głębiej.

Dodatkowo okazało się, że skała na głębokości 5900 metrów jest bardzo twarda. Takiej warstwy geolodzy spodziewali się zupełnie gdzie indziej. Skała jest na tyle twarda, że niszczy wiertła. Dlatego konieczne było zamówienie nowych wierteł z twardszego stopu. Te mają dotrzeć do Szaflar w najbliższych dniach.

Mimo przejściowych problemów, w odwiercie już udało się znaleźć dwa zbiorniki z wodą, gdzie w jednym z nich woda ma temperaturę 110 stopni Celsjusza. Naukowcy spodziewają się trzeciego zbiornika, gdzie temperatura wody może być o wiele wyższa – w granicach nawet 180 stopni Celsjusza. - Na razie wiemy, że na głębokości 5900 metrów górotwór ma temperaturę 140 stopni – mówi Radosław Kilarski.

Samo wiercenie do głębokości ok. 7 km powinno się zakończyć za ok. 1,5 miesiąca.

Jak zaznacza Rafał Szkaradziński, wójt Szaflar, mimo że wiercenie jeszcze się nie skończyło, już wiadomo, że odnaleziona woda o temperaturze 110 stopni wystarczy do celów grzewczych, a nawet do produkcji prądu. Docelowo gorąca woda ma ogrzewać domy w gminie Szaflary, a także w mieście Nowy Targ. Żeby to było możliwe, dwa samorządy będą w najbliższym czasie budować magistralę ciepłowniczą. Gmina Szaflary i miasto Nowy Targ uzyskały na to zadanie dofinansowanie w sumie 60 mln zł.

- Budowa magistrali może być prowadzona niezależnie od wiercenia odwiertu. Dlatego w najbliższym czasie zamierzamy ogłosić przetarg na budowę rurociągu – mówi wójt Szaflar.

Jeśli na etapie budowy magistrali i kolejnych etapach wiercenia nie pojawią się jakieś niespodzianki, pierwsze domy będą mogły podłączyć się do nowej sieci geotermalnej w 2025 roku.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odwiert geotermalny w Szaflarach. Pojawiły się problemy. Grunt zaczął się obsypywać - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto