Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Tatrach Słowackich. Czy na Gerlach turyści będą mogli iść bez przewodnika?

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zmiany na Gerlachu i innych słowackich szczytach, na które nie prowadzą znakowane szlaki turystyczne. TANAP – słowacki park narodowy od 15 grudnia wprowadza nowy regulamin związany z udostępnianiem Tatr. Najwyższy szczyt Karpat nie zostanie jednak udostępniony wszystkim chętnym. Bez przewodnika wysokogórskiego będą mogli wejść jedynie ci, którzy przeszli odpowiednie szkolenie, posiadają certyfikat jego ukończenia, a także dysponują sprzętem.

Dotychczas na Gerlach, ale i inne szczyty słowackie na które nie prowadził żaden wytyczony szlak turystyczny, były udostępniane turystom pod warunkiem, że idą z asyście międzynarodowego przewodnika wysokogórskiego z licencją IVBV. Najwyższy szczyt Karpat wiódł prym wśród polskich turystów – zarówno jeśli chodzi o wyprawy zimowe, jak i letnie.

Gdy kilka dni temu pojawiła się informacja, że TANAP przygotował nowy regulamin udostępniania swojego terenu dla turystów, w polskich mediach pojawiła się informacja, że na Gerlach będzie można wchodzić bez przewodnika.

- To nie do końca prawda – mówi Rafał Mikler, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich. - Zgodnie z nowymi zapisami TANAP podzielił wspinaczkę na tą o niższym i wyższym stopniu trudności. Szczyty, które mieszczą się w grupie łatwiejszej, będą dostępne bez przewodnika, ale po spełnieniu pewnych warunków. Tzn. trzeba będzie odbyć szkolenie taternickie i posiadać stosowne zaświadczenie potwierdzające takie szkolenie.
Do tego taki wspinacz będzie musiał zarejestrować się na stronie TANAP-u, a także posiadać odpowiedni zimowy sprzęt: raki, czekan, kask, linę i zestaw lawinowy. To nie jest więc tak, że słowacki park otwiera góry dla wszystkich osób. Otwiera góry, ale dla osób przeszkolonych.

Które polskie kursy taternickie będą respektowane przez Słowaków – na razie nie ma szczegółowych informacji na ten temat.

To oznacza, że osoba, która ma doświadczenie górskie, ale nie posiada stosownego przeszkolenia – będzie nadal traktowany jak zwykły turysta. Na Gerlach nie będzie mogła samotnie wejść. - W takim przypadku będzie musiała wynająć wykwalifikowanego przewodnikami – mówi Rafał Mikler.

Nowe rozporządzenie słowackiego TANAP-u nie dotyka w żaden sposób kwestii związanych z przewodnictwem górskim. - Przepisy związane z przewodnictwem wysokogórskim pozostają nadal takie same – mówi Rafał Mikler. - Słowackie prawo nadal uznaje międzynarodowych przewodników z licencją IVBV.

Nowe przepisy w Tatrach Słowackich, które wejdą w życie od połowy grudnia, wprowadziły także zmianę jeśli chodzi o turystykę z psami. Od połowy grudnia już nie będzie można swobodnie wędrować z psami po większości szlaków. Zakres udostępnionych dróg dla turystów z czworonogami zostanie znacznie ograniczony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto