Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane. W wieku 86 lat zmarł Ryszard Orski, artysta, rzeźbiarz, absolwent Liceum Plastycznego w Zakopanem

Aurelia Lupa
Urząd Miasta Zakopane
Nie żyje Ryszard Orski, absolwent Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem, był uczniem Antoniego Kenara. W latach 60-tych wyemigrował do Chicago, pracował w Studiu Artystycznym Emila Greco. W 1973 wrócił do kraju. Na przełomie lat 60. i 70. brał udział w wystawach na tamtejszych Salonach Marcowych, gdzie zdobywał nagrody. Reprezentował Polskę na 42. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji. Prawie 20 lat temu osiedlił się w Zakopanem, stworzył tam własną galerię autorską i indywidualny styl.

FLESZ - Będą zmiany w prawie dotyczącym cmentarzy i pochówków

od 16 lat

Ryszard Orski urodził się Zakopanem. Wychował się w Rabie Wyżnej, gdzie przed wojną przeniosła się jego rodzina. Pochodzi ze znanej rodziny Pędzimężów. W dzieciństwie często towarzyszył przy pracy ojcu, cenionemu rzemieślnikowi - snycerzowi i rzeźbiarzowi ludowemu. Wtedy Ryszard Orski nauczył się posługiwać narzędziami stolarskimi i snycerskimi. To zdecydowało, że wybrał Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem.

Uczył się pod okiem samego mistrza - Antoniego Kenara. Po jej skończeniu nie zdecydował się na studia na ASP. Jako młody chłopak czuł się trochę zagubiony w środowisku artystycznym. To jednak nie przeszkodziło mu w przyszłości zostać uznanym rzeźbiarzem.

W 1962 roku wyjechał do Chicago, tam imał się różnych prac w różnych zawodach, m.in. fabryce mebli. Zatrudniał się jako cieśla. W latach 1963-68 znalazł pracę w Studiu Artystycznym Emila Greco. Pracował przy realizacjach sakralnych, które wywarły znaczny wpływ na jego twórczość. Po nocach lub w wolnych chwilach, w udostępnionym warsztacie robił to, co kochał. Rzeźbił. Tworzył w drewnie, bo do tego materiału miał szacunek wyniesiony z domu i szkoły. Jednocześnie studiował sztukę na prywatnych kursach. W Chicago powstały jego pierwsze w pełni już dojrzałe prace. Pierwszą wystawę urządził w wynajętej na własny koszt sali.

W Ameryce spędził 20 lat. Po powrocie do kraju zamieszkał w Rabie Wyżnej, w Bielance tam założył pasiekę, tak jak przed laty jego tata. W piwnicy domu stworzył własną pracownię. I tam tworzył swoje prace.

W 2002 r. powrócił do Zakopanego i stworzył własnymi siłami autorską galerię pełną rzeźb. Przestronną i jasną, w której odbywały się również koncerty, Ryszard Orski był melomanem. Tematem kilku jego prac była muzyka.

Ryszard Orski miał ok. 40 wystaw indywidualnych w Polsce. W 1986 r. reprezentował kraj na 42. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji. Pod koniec lat 80. pokazywał swoje prace w Moskwie i we Włoszech.

Rzeźby Ryszarda Orskiego są oryginalne, niepodobne do innych. Niektórzy dopatrują się w nich inspiracji sztuką prekolumbijską, totemiczną. Mimo różnych wpływów artysty stworzył swój indywidualny styl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zakopane. W wieku 86 lat zmarł Ryszard Orski, artysta, rzeźbiarz, absolwent Liceum Plastycznego w Zakopanem - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto