Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Nowe oznakowania na trasach rowerowych. "Tyle, że to trasy, a nie ścieżki"

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Nowe oznakowania tras rowerowych w Zakopanem
Nowe oznakowania tras rowerowych w Zakopanem Łukasz Bobek
W Zakopanem powstają nowe oznakowania tras dla rowerzystów. Mają one różne kolory, będzie mapa, będą tablice informacyjne. Tyle, że będą to trasy, a nie ścieżki – czyli będą prowadzić po ulicach, po których także jeżdżą samochody. - Obecnie pod Giewontem będzie więcej znaków rowerowych niż samych ścieżek dla dwóch kółek – mówią sami rowerzyści.

Od kilku dni na terenie Zakopanego montowane są nowe znaki dla rowerzystów. Pojawiły się one już na Równi Krupowej, na ulicy Kościuszki. Są one w trzech kolorach. Te odpowiadają trzem trasom rowerowym, jakie wyznaczył urząd miasta.

- Oznakowanie nie jest jeszcze kompletne. Na razie pojawiły się kierunkowskazy. Wkrótce pojawią się także tablice informacyjne – mówi Anna Karpiel-Semberecka z urzędu miasta pod Giewontem. - To wszystko realizowane jest w ramach programu „Miejskie trasy rowerowe Zakopane”. W ten sposób chcemy wyjść naprzeciw rowerzystom, zwłaszcza tym przyjezdnym.

Oznakowania będą pokazywały najciekawsze trasy, którymi można przez Zakopanego przejechać i zobaczyć ciekawe miejsca pod Giewontem. Trasy zostały tak ułożone, że wzdłuż nich są ulokowane ważne zabytki w mieście. - Na razie przygotowane są trzy trasy: zieloną, niebieską i żółtą. Prowadzą one do Doliny Strążyskiej, Doliny Białego i do Kuźnic. W planach jest jeszcze jedna trasa z metą w Kuźnicach – dodaje Anna Karpiel-Semberecka. Na starcie i na końcu tras pojawią się mapy przedstawiające ich przebieg z zaznaczonymi ciekawymi miejscami.

- Wszystko fajnie. Takie oznakowania się przydadzą. Tyle, że teraz więcej będzie w Zakopanem znaków dla rowerzystów niż samych ścieżek – mówi pan Darek, zapalony rowerzysta spod Giewontu. I wylicza, że według niego Zakopane ma tylko jedną ścieżkę rowerową z prawdziwego zdarzenia. - To ta prowadząca od ronda Jana Pawła II do Kuźnic – mówi. Jest ona rozdzielona pasem zieleni od ciągu pieszego, od drogi samochodowej.

Reszta jego zdaniem to pseudo ścieżki. - Bo ta od ronda Jana Pawła II do skoczni biegnie wzdłuż parkingu. I więcej tam pieszych wysiadających z aut niż rowerów. Pozostałe to tzw. ciągi pieszo-jezdne – czyli ścieżki w ciągu chodnika. Na odcinku od dworca do Równi Krupowej – wzdłuż ulicy Kościuszki na chodniku jest oddzielony pas dla rowerzystów. Z kolei na Równi jest jedynie informacja, że mogą tam się poruszać i rowery i piesi, ale nie ma wyznaczonej przestrzeni dla jednych i drugich - mówi rowerzysta.

Anna Karpiel-Semberecka zaznacza, że czym innym są ścieżki rowerowe, a czym innym trasy. - Trasy rowerowe prowadzą po zwykłych drogach przeznaczonych dla ruchu samochodowego. Nadają się one dla rowerzystów. Można powiedzieć, że w naszym mieście mamy więcej tras rowerowych niż ścieżek rowerowych – dodaje urzędniczka.

Jak przyznaje urząd miasta, ze ścieżkami rowerowymi pod Giewontem jest duży kłopot. To za sprawą braku miejsca do ich zbudowania. - Zakopane jest specyficzne ze względu na ukształtowania terenu i sprawy własnościowe. W naszym mieście drogi w większości są tak wąskie i tak ukształtowane, że trudno jest dobudowywać ścieżki rowerowe – mówi.

Dlatego urząd skupia się na wyznaczaniu nowych tras i rozwijaniu udogodnień dla dwóch kółek. Tak też się stało na Antałówce, gdzie na drodze jednokierunkowej pojawił się tzw. kontraruch rowerowy, który pozwala rowerzyście jechać „pod prąd”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakopane. Nowe oznakowania na trasach rowerowych. "Tyle, że to trasy, a nie ścieżki" - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto