Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłumy turystów w Zakopanem, wraz z nimi nadeszła odwilż. Pod Giewontem plus 6 stopni

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Święta Bożego Narodzenia w Zakopanem
Święta Bożego Narodzenia w Zakopanem Marcin Szkodziński
Na święta Bożego Narodzenia przyjechało w góry sporo turystów i… spora odwilż. Zrobiło się ciepło, a śnieg szybko znika. Turystom nie przeszkadza to jednak w spacerach po zakopiańskim deptaku. Choć w niektórych miejscach można utonąć w wodzie po topniejącym śniegu.

Tegoroczne święta znów okazały się tłoczne pod Giewontem. W Zakopanem Boże Narodzenie świętuje tysiące osób. Zapełnione są hotele i pensjonaty w centrum miasta, ale także ośrodki na obrzeżach. Największym zainteresowaniem cieszą się Krupówki. Po głównym deptaku w mieście codziennie spaceruje tysiące osób. Ci co szukają atrakcji na śniegu albo ruszają na stoki narciarskie, albo na śnieżne górki na Równi Krupowej. Tam najwięcej zabawy mają dzieci.

Wraz z turystami pod Giewont dotarła także spora odwilż. W pierwszy dzień świąt w Zakopanem rano termometry wskazywały plus 6 stopni. Odwilż spowodowała, że w Zakopane co prawda lepiej się jeździ autem, za to gorzej spaceruje. Śnieg zaczął topnieć tworząc duże kałuże.

Odwilż dotarła także w Tatry – na Hali Gąsienicowej jest plus 2,7 stopnia, w Dolinie Chochołowskiej – 4,1 stopnia na plusie. Ujemne temperatury są jeszcze na wysokości 2000 metrów – ok. minus 1,5 stopnia. Taka aura będzie z nami przez najbliższe dni.

W górach obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego.

- W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Odradzamy wszelkich wyjść powyżej górnej granicy lasu. W wyższych partiach Tatr wieje silny wiatr, który wraz z ujemną temperaturą powoduje, że odczuwalna temperatura jest dużo niższa. Dodatkowo silny wiatr powoduje zamiecie i zawieje śnieżne, które ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie co może być przyczyną pobłądzeń. W wielu miejscach potworzyły się głębokie zaspy, a miejscami na szlakach występują oblodzenia. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim – ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

W dolinach i na szlakach dojściowych do schronisk należy bardzo uważać, bo warstwa świeżego śniegu może przykrywać silnie zalodzone miejsca. W tym przypadku raczki i kijki mogą okazać się przydatne. - Lód na tatrzańskich stawach jest cienki i z łatwością może się załamać. Ostrzegamy, aby nie wchodzić na tafle jezior – dodaje TPN.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto