Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szczawnicy przystań flisacka jak nowa. Przeszła dużą modernizację

Maria Bafia-Bobek
Maria Bafia-Bobek
Przystań flisacka w Szczawnicy została gruntownie odnowiona. Uroczystość otwarcia jej po remoncie była dużym wydarzeniem
Przystań flisacka w Szczawnicy została gruntownie odnowiona. Uroczystość otwarcia jej po remoncie była dużym wydarzeniem Centrum Kultury, Sportu i Promocji Szczawnicy
Przystań flisacka w Szczawnicy przeszła gruntowną modernizację. Inwestycja pochłonęła ponad 2,7 mln zł. Z tego miejsca każdego roku korzysta setki tysięcy turystów, którzy pokonują na flisackich tratwach Przełom Dunajca.

Modernizacja pienińskiej przystani flisackiej realizowana była w ramach projektu "Zwiększenie atrakcyjności granicy Polsko-Słowackiej w Pieninach poprzez modernizację istniejącej infrastruktury turystycznej”. Całkowity koszt rozbudowy przystani wyniósł ponad 2,7 mln zł. Był on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

- W ramach zadania po stronie polskiej zmodernizowano przystań flisacką oraz tor kajakowy. Wykonano remont murów i schodów. Są nowe podjazdy dla osób z niepełnosprawnościami oraz odnowiono istniejące schody. Wymieniono balustrady, zbudowano wiaty ekspozycyjne z mapami i informacjami na temat szlaków turystycznych oraz możliwościami pieszych wycieczek. Zamieszono tam także zdjęcia archiwalne z okolic Szczawnicy. Przeprowadzono ponadto remont nabrzeży z betonu oraz zbudowano tor kajakowy wraz z trybunami, pływające pomosty drewniane. Przystań wyposażono w obiekty małej architektury m.in. stojaki na rowery, stoły i ławki, kosze na śmieci - wylicza burmistrz Szczawnicy, Grzegorz Niezgoda. - Natomiast po stronie słowackiej zostanie zmodernizowana ścieżka pieszo-rowerowa do Czerwonego Klasztoru wraz z umocnieniami od strony Dunajca oraz barierami zabezpieczającymi - dodaje.

Oficjalne otwarcie przystani w Szczawnicy rozpoczęło się od uroczystego spływem przełomem Dunajca. Następnie na lądzie gości przywitał burmistrz Grzegorz Niezgoda. Wśród zaproszonych byli m.in. poseł na Sejm Anna Paluch, senator RP Jan Hamerski, sekretarz stanu ds. turystyki Andrzej Gut-Mostowy, wicestarosta powiatu nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, wójt Gminy Krościenko nad Dunajcem Jan Dyda, wójt Gminy Czorsztyn Tadeusz Tadeusz Wach, a także proboszcz szczawnickiej parafii ks. Tomasz Kudroń.

Następnie dalsze świętowanie odbyło się na płycie parkingu w Szczawnicy. Tu były zabawy i konkursy dla dzieci oraz występy zespołów regionalnych. Na początek wystąpiła kapela góralska Jaworcanie, a także Chór Flisaków Pienińskich. O tym skąd się wzięli flisacy na Dunajcu opowiedział zebranym Stanisław Migdał, który od od ponad 40 lat pływa po rzece. Objaśnił również jakie warunki musi spełnić kandydat na flisaka.

Impreza zakończyła się występem Megitzy, polskiej wokalistki, której muzyka inspirowana jest kulturą bałkańską, latynoską, etno-jazzem, popem, reggae oraz rockiem. Zgromadzeni goście w trakcie wydarzenia mogli skosztować specjałów kuchni regionalnej, wśród których znalazły się m.in. ciasto flisackie, baran z rożna oraz moskale.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Szczawnicy przystań flisacka jak nowa. Przeszła dużą modernizację - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto