Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prasówka 20.08.2023 z całego tygodnia w Zakopanem. Bądź na bieżąco z wydarzeniami

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Zakopanego czytali w ostatnim tygodniu najchętniej
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Zakopanego czytali w ostatnim tygodniu najchętniej CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Zakopanego, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 13.08 a 19.08.2023. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Festiwal Folkloru 2023. Góralskie wesele i rumuński zespół Fanfare Ciocarlia”?

Przegląd tygodnia: Zakopane, 20.08.2023. 13.08 - 19.08.2023: top 3 artykuły

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Festiwal Folkloru 2023. Góralskie wesele i rumuński zespół Fanfare Ciocarlia

Tradycja góralskiego wesela, stroje panny młodej i pana młodego, pytacki śpiew, cepowiny, muzyka i taniec związany z tym ceremoniałem. To właśnie inscenizacja wesela otworzyła drugi dzień 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

📢 Potężne nawałnice przeszły nad Podhalem. Zalane drogi, połamane drzewa

Nawalne deszcze, które w sobotę po południu przeszły nad Podhalem, spowodowały zalanie lokalnych dróg. Strażacy w wielu miejscach wypompowują wodę z zalanych posesji i udrażniają przepusty.

📢 Krzyż na Giewoncie góruje nad Zakopanem od 122 lat. Dziś rocznica jego poświęcenia

Dokładnie od 122 lata krzyż na Giewoncie góruje nad Zakopanem. To właśnie 19 sierpnia 1901 roku ukończono jego budowę i uroczyście go poświęcono. Od tego czasu jest niezmiennie jednym z symboli Tatr i Podhala.

Spraw prezent sobie albo bliskiej osobie

Materiały promocyjne partnera

Tygodniowa prasówka 20.08.2023: 13.08-19.08.2023 Zakopane: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Zakopanem. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Na początek zespół Krywań świętował 50-lecie istnienia

Jubileusz 50-lecia zespołu Krywań zdominował pierwszy dzień 54. Międzynarodowe Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. To był wyjątkowy koncert, w czasie którego Krywań porwał do zabawy cała publiczność.

📢 Góralskie konie i zawody w powożeniu na otwarcie Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Mistrzostwa Podhala w powożeniu, oraz konkurs na Fiakra Roku oraz na Śpiew Pytacki zainaugurowały tegoroczny 54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Konne zawody odbyły się na górnej Równi Krupowej. Fiakrem Roku został Damian Kułach-Maślany.

📢 Pod koniec sierpnia rozpocznie się remont kolejnych szlaków w Tatrach Wysokich

Pod koniec sierpnia Tatrzański Park Narodowy planuje przeprowadzić prace remontowe na dwóch szlakach w Tatrach Wysokich – z Czarnego Stawu Gąsienicowego na Skrajny Granat, a także między Zadnim Granatem a Skrajnym Granatem.

📢 Łanie w Zakopanem. Są specjalne tabliczki, by ostrzec turystów przed zwierzętami

Uwaga łanie. Nie podchodź do dzikich zwierząt – tabliczki o takiej treści pojawiły się na Równi Krupowej w centrum Zakopanego. To pokłosie braku frasobliwości ze strony turystów, którzy bez zastanowienia zbliżają się do łań i próbują je głaskać. Doszło już do sytuacji, że dorosła łania wystraszyła się i przewróciła dziecko.

📢 Piły łańcuchowe i dłuta poszły w ruch, czyli Międzynarodowe Targi Cieśli w Chochołowie

Pokazują jak powstaję dom z bali, jak kryje się dach, czy jak wyrzeźbić sosręb. W Chochołowie w pow. nowotarskim rozpoczęły się Ciesielskie Śpasy, czyli IV Międzynarodowe Targi Cieśli.

📢 Ta rzeźba będzie teraz witała turystów wjeżdżających do Zakopanego. "Taniec góralski" Henryka Burzca na rondzie przy dworcach

Zakopiańskie rondo Armii Krajowej ozdobiła rzeźba Henryka Burzca "Taniec góralski". Pomnik bezpośrednio po renowacji został przeniesiony spod domu artysty na rondo przy dworcach kolejowym i autobusowym.

📢 Tłok w Tatrach. Na szczycie Giewontu zabrakło miejsca dla ludzi. Tworzyła się kolejka do zejścia

W Tatrach sierpniowe oblężenie. Piękna pogoda zachęciła tysiące turystów do wyruszenia na szlaki. Oblężony był Giewont. W południe ludzi było tak dużo, że nie mieścili się na kopule szczytowej. Ustawiła się nawet kolejka nie tylko po to, by wejść, ale i by zejść.

📢 Tak pracują robotnicy przy remoncie tatrzańskich szlaków. To wyjątkowa praca w wyjątkowym miejscu

Na tatrzańskich szlakach mimo wakacji trwają prace remontowe. Przy układaniu nowej nawierzchni duktów dla turystów pracują doświadczeni robotnicy. To m.in. Władysław Kukulak, który od 30 lat dba o wygląd górskich szlaków. Jego ekipa pracuje właśnie na szlaku prowadzącym na Halę Gąsienicową. - To jest ciężka praca. Trudno też trzymać się harmonogramu. Wystarczy ulewa czy silny wiatr i robotnicy muszą przerwać pracę - wyjaśnia Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

📢 Strzygli i doili owce, pucyli oscypka. Bacowie z Podhala na Festiwalu Oscypka rywalizowali o tytuł najlepszego

To była prawdziwa uczta dla smakoszy oscypka. Na tegorocznym Festiwalu Oscypka odbyła się nie tylko degustacja najlepszych oscypków z Podhala. Wybrany został ten najsmaczniejszy i najlepiej zrobiony. Według jury najlepszego oscypka zrobił w tym roku Jan Gawlak-Socka, baca wypasający owce na zakopiańskiej Olczy.

📢 Tatry zrobiły się purpurowe. Kwitnie właśnie wierzbówka kiprzycka. To zapowiedz nadchodzącej jesieni

Kto w sierpniu wybiera się na wycieczkę w Tatry - z pewnością nie pożałuje. To najlepszy czas, by podziwiać górskie hale skąpane kwitnącą właśnie o tej porze roku wierzbówką kiprzycy. Widok jest piękny. To jednak zarazem zapowiedź nadchodzącej jesieni.

📢 Odpust w sanktuarium w Ludźmierzu. Uroczystą mszę celebrował metropolita krakowski

Wielkie święto w Ludźmierzu. W Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala obył się odpust. Uroczystą mszę świętą celebrował abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

📢 Ice Cream Party w klubie Energy 2000 w Przytkowicach. Lodowy melanż w letniej strefie. Mamy zdjęcia z imprezy

Ice Cream Party, czyli lodowy melanż w najlepszym energicznym wydaniu zagościł w klubie Energy2000 w Przytkowicach. Klubowicze w piątek imprezowali w letniej strefie na świeżym powietrzu. Tym razem czekał na nich lody włoskie, kręcone, na patyku, świderki, wodne i śmietankowe serwowane przez piękne hostessy. Zobaczcie, co tam się działo.

📢 Górale nadal koszą hale w górach w tradycyjny sposób. I to w regionalnych strojach

Nie kosiarki elektryczne, czy spalinowe. Żadne traktory, ale ręczna kosa - taka sama, jaką z dawien dawna używano do koszenia trawy. Taki sprzęt do koszenia nadal jest używany w górach. I to nie ma małym areale, ale aż na 5 hektarach. W taki sposób co roku koszone są Kopaneckie Łąko w Parku Narodowego Słowacki Raj. Na wspólne koszenie trawy jadą tam także górale z Podhala

📢 Szczyt sezonu w Zakopanem. Ponad 80 interwencji policjantów każdego dnia

Jest tłum turystów, jest więcej interwencji policji. Zakopiańscy mundurowi na półmetku długiego weekendu sierpniowego interweniowali już 163 razy. To statystyki z soboty i niedzieli. A to oznacza, że dziennie mieli ponad 80 zgłoszeń.

📢 W Kuźnicach wystawa poświęcona hrabinie Jadwidze Zamoyskiej, założycielce Szkoły Domowej Pracy Kobiet

W zakopiańskich Kuźnicach, w budynku dawnego spichlerzu otwarta zostanie wystawa pod zagadkowym tytułem „Czym mnie nakarmisz, Jadziu?”. To ekspozycja przygotowana przez Tatrzański Park Narodowy poświęcona hrabinie Jadwidze z Działyńskich Zamoyskiej - założycielce kuźnickiej szkoły Domowej Pracy Kobiet.

📢 Wkrótce ruszą prace budowlane przy budowie dwóch rond przy wjeździe do Zakopanego. GDDKiA szuka wykonawcy

Coraz bliżej budowy dwóch rond na drodze krajowej DK47 na terenie Zakopanego. Te mają powstać na skrzyżowaniach zakopianki z ul. Wojdyły i ul. Ustup na wjeździe do miasta pod Giewontem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła właśnie przetarg na wykonawcę. Prace budowlane rusza najprawdopodobniej już jesienią.

📢 W Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczął się Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystości potrwają do niedzieli

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem o. Egidiusza Włodarczyka OFM, Ministra Prowincjalnego oraz Procesja Boleści Maryi rozpoczęły w niedzielę Wielki Odpust Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej. Uroczystości potrwają do niedzieli. W tym czasie sanktuarium może odwiedzić ponad 100 tys. osób z całej Polski i z zagranicy. U ub. roku przyjechało tu 110 tys. pielgrzymów.

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto