Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GDDKiA podpisała umowę na przygotowania przebudowy zakopianki na Podhalu

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Droga krajowa nr 47 - tzw. zakopianka
Droga krajowa nr 47 - tzw. zakopianka GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na przygotowanie koncepcji poprawy przepustowości prawie 7 km zakopianki między Nowym Targiem a Szaflarami. Projekt przygotuje firma IVIA za 3,75 mln zł. Zadaniem wykonawcy będzie też uzyskanie decyzji środowiskowej. Czas na przygotowanie projektu będzie wynosił maksymalnie 32 miesiące.

Droga z Nowego Targu do Szaflar to główna trasa do Zakopanego. Stale rośnie na niej liczba pojazdów. Ruch między 2015 a 2021 rokiem zwiększył się o 45 proc., do ponad 22 tysięcy pojazdów na dobę. W jeszcze większym stopniu wzrósł ruch samochodów ciężarowych, bo o 73 proc., do 2,3 tysiąca pojazdów na dobę. Dodatkowe utrudnienia i korki tworzą się w sezonie turystycznym.    

W 2024 roku planowane jest oddanie do ruchu DK47 z Rdzawki do Nowego Targu. Po zakończeniu tej inwestycji cały odcinek między Krakowem a Nowym Targiem będzie drogą dwujezdniową, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Dlatego też konieczne jest rozpoczęcie prac pozwalających na zwiększenie przepustowości DK47 między Nowym Targiem a Zakopanem.    

Jak informuje GDDKiA, poprawa przepustowości drogi będzie przygotowywana w jej obecnym śladzie. - Tam, gdzie będzie to możliwe, chcemy dobudować dodatkowe pasy ruchu. Planujemy rozbudowę skrzyżowań, przebudowę zjazdów i wybudowanie ok. 1200 metrów chodnika. Opracowanie dokładnego zakresu przebudowy będzie zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy - mówi Kacper Michna z krakowskiego oddziału GDDKiA.

O krok dalej drogowcy są z pracami przygotowawczymi dotyczącymi przebudowy drugiego fragmentu DK47 - od Szaflar do ronda w Zakopanem. W styczniu GDDKiA podpisała umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla tego odcinka. Całość prac związanych z przygotowaniem dokumentacji przebudowy obu odcinków potrwa do 2028 roku. Po tym terminie będzie możliwe rozpoczęcie prac budowlanych.    

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: GDDKiA podpisała umowę na przygotowania przebudowy zakopianki na Podhalu - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto