MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Założyciele Skaldów - bracia Zielińscy oraz olimpijka i sanitariuszka powstania warszawskiego Honorowymi Obywatelami Zakopanego

Marcin Szkodzinski
Marcin Szkodzinski
Uroczysta Sesja Rady Miasta Zakopanego
Uroczysta Sesja Rady Miasta Zakopanego Marcin Szkodziński
Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Zakopanego nadano tytuły honorowych obywateli miasta. Wręczono także doroczne nagrody burmistrza, a także wręczono medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Podczas Dni Zakopanego w trakcie uroczystej sesji Rady Miasta przyznawane są liczne nagrody i wyróżnienia. tegoroczną sesję rozpoczęto od minuty ciszy upamiętniającej zmarłego 5 maja Jacka Zielińskiego, któremu pośmiertnie przyznano honorowe obywatelstwo Zakopanego oraz zmarłą 9 czerwca doktor Annę Orzechowską.

Nagrody burmistrza dla aktora, ratownika TOPR i narciarza

Tegoroczne nagrody burmistrza Zakopanego zostały przyznane osobom, które swoim życiem nie tylko promują Zakopane w Polsce i n świecie, ale sprawiają, że mieszkańcom także żyje się lepiej.

  • Krzysztof Najbor, to aktor Teatru im. Stanisława I. Witkiewicza w Zakopanem. Zobaczyć go można nie tylko na scenie teatralnej, ale również w produkcjach filmowych. Zasłynął z ról Mephistophilisa, Belzebuba, Poncjusza Piłata, Barabasza, dyrektora filharmonii w mrożkowej „Rzeźni”, a także proboszcza w gombrowiczowskiej „Operetce”. Udziela się także w życiu społecznym miasta. Każdego roku można go spotkać w roli jednego z trzech króli podczas Orszaku Trzech Króli, który przemierza ulice Zakopanego.
  • Adam Marasek, to miłośnik gór i ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wziął udział w ponad 460 wyprawach ratunkowych w Tatrach. Prowadzi także kronikę akcji TOPR.

  • Józef Gąsienica-Sobczak nie mógł uczestniczyć w sesji, a w jego imieniu nagrodę odebrała wnuczka - Aleksandra Michalik. Nagrodzony zasłynął jako biegacz narciarski i biathlonista. Czterokrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w latach 1956, 1960, 1964 i 1968. Udział w siedmiu mistrzostwach świata w biathlonie zaowocował srebrnym medalem w Elverum w 1965 roku i dwoma medalami w Garmisch-Partenkirchen w 1966 roku.

Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

  • Helena Sułkowska-Pawlik urodziła się w Tylmanowej. Studia ukończyła z wyróżnieniem na Akademii Sztuk Pięknych. Laureatka wielu odznaczeń i wyróżnień. Jej prace można oglądać m.in. w muzeach krajowych oraz zagranicznych, także budynkach użyteczności publicznej i zbiorach prywatnych.

Nadanie tytułów “Honorowy Obywatel Zakopanego”

W tym roku do grona Honorowych Obywateli Zakopanego dołączyły trzy osoby, w tym jedna pośmiertnie.

  • Barbara Grocholska-Kurkowiak jest znakomitą narciarką i 25-krotną mistrzynią Polski oraz 6-krotną wicemistrzynią w zjeździe, slalomie i kombinacji, dwukrotną uczestniczką Igrzysk Olimpijskich w 1952 roku w Oslo i w 1956 roku w Cortina d'Ampezzo oraz mistrzostw świata w 1958 roku; zdobywczynią medali na Akademickich Mistrzostwach Świata: złotego (1951) w zjeździe, srebrnego (1951) w slalomie specjalnym oraz brązowego (1953) w slalomie gigancie, a także dziesięciokrotną zwyciężczynią Memoriału Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny. Zasłynęła także jako sanitariuszka podczas powstania warszawskiego.
  • Jacek Zieliński był utalentowanym artystą muzykiem, kompozytorem, aranżerem i wokalistą. Wielki talent objawił się w grze na skrzypcach, altówce, trąbce, instrumentach klawiszowych, gitarze i perkusji. W 1965 roku wspólnie z bratem i kolegami założył rockowy zespół „Skaldowie. Był twórcą ponad 150 piosenek i kompozycji, z których wiele uzyskało status przebojów, m.in: „Przechodząc obok siebie”, „Włóż Panie swe skrzypce”,, „Zobaczysz”, „Wieczorem”, „Nie domykajmy drzwi”, „Ocal mnie, prowadź”. Po latach gry na całym świecie związał swoje życie z rodzinnym Krakowem, ale nie zapomniał o swoich korzeniach, które sięgają Zakopanego, skąd pochodziła jego mama. W imieniu zmarłego artysty nagrodę odebrał syn Bogumił Zieliński.
  • Andrzej Zieliński - muzyk, kompozytor, aranżer i wokalista. Mnogość skomponowanych utworów, wykonywanych nie tylko przez Skaldów, ale także innych polskich artystów, znacząco ubogaciła historię polskiej piosenki. Publiczność na zawsze pozostanie wdzięczna za utwory pełne radości i humoru, ale także słowa przynoszące nadzieję. Wiele z nich stało się przebojami, śpiewanymi przez kolejne pokolenia. Były to m.in. „Cała jesteś w skowronkach”, „W żółtych płomieniach liści”, „Prześliczna wiolonczelistka”, „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Szanujmy wspomnienia”, „Nie widzę ciebie w swych marzeniach”, „Twą jasną widzę twarz”, „Wiosna”. Dzięki góralskiemu dziedzictwu przekazanemu przez mamę Zofię, z domu Cukier, zawsze pamięta o swoich tatrzańskich korzeniach. Pierwszy raz odbiorcy mogli usłyszeć gwarę góralską w piosenkach „Z kopyta kulig rwie” i „Na wirsycku”, które zawsze będą się kojarzyły słuchaczom z Zakopanem.

Uroczystą sesję Rady Miasta Zakopanego zakończył występ góralskiej kapeli z Hanką Rybką. Usłyszeć można było utwór “Krywaniu, Krywaniu” z repertuaru Skaldów oraz gromkie “100 lat” dla wszystkich odznaczonych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto