MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane: trzecie spotkanie rodu Gąsieniców pod Tatrami

Magda Delkowska
Przedstawiciele rodu na spotkaniu w Kościelisku od lewej - Grażyna Gąsienica-Daniel, Maria Krzeptowska-Jasinek, Barbara Walczak-Dziadzio, Zofia Walczak-Baniecka i Sławek Paprotny
Przedstawiciele rodu na spotkaniu w Kościelisku od lewej - Grażyna Gąsienica-Daniel, Maria Krzeptowska-Jasinek, Barbara Walczak-Dziadzio, Zofia Walczak-Baniecka i Sławek Paprotny Magdalena Delkowska
Długą drogę z Norwegii do Zakopanego przebył pan Sławek wraz z żoną Hanią Krzeptowską, aby dotrzeć na trzeci zlot rodu Gąsieniców pod Giewontem. Zlot w tym roku przypadł na drugi tydzień września. Chociaż sam o sobie mówi, że stał się góralem przez zasiedzenie, to i tak jest dumny, że może mówić o sobie, iż jest Gąsienicą

- Moja żona jest córką Adama Krzeptowskiego, słynnego reżysera filmu "Biały ślad". Jestem szczęśliwy, że mogę być teraz w tym miejscu. Przyjechaliśmy z Oslo, aby móc być dzisiaj z rodziną - dodaje.
Tegoroczne spotkanie rodu Gąsieniców zaczęło się od posiadów na Hali Gąsienicowej. W godzinach popołudniowych przeniosło się do domu Józefa i Marii Krzeptowskich-Jasinków.

- Takie spotkanie to dla nas wielka lekcja historii - mówi Józef Krzeptowski-Jasinek, badacz dziejów rodu Gąsieniców na Podhalu. - Musimy pamiętać o integracji rodu, trzeba cały czas ten ród zliczać, patrzeć jak się rozwija, jak zmienia, i przede wszystkim przekazywać te podania historyczne dalej, z pokolenia na pokolenie aby pamięć o rodzie nie zaginęła - dodaje.

Gąsieniców można znaleźć na całym świecie. Są w Afryce Południowej, Ameryce Południowej, dalekiej Australii, nie mówiąc już o Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W Europie zaś Gąsienicowie zamieszkują Wyspy Brytyjskie, Francję oraz Włochy.

- Charakterystyczną cechą rodu Gąsienicowego jest ich głęboka spójność - podkreśla Józef Krzeptowski-Jasinek. - Ciągle się szukamy po świecie. Niedawno w Alabamie odnaleźliśmy 50 nieznanych nam członków naszego rodu. To bardzo ważne dla historii - mówi z dumą.

- Takie zloty są konieczne i bardzo potrzebne - podkreśla Tomasz Gąsienica-Mracielnik, ratownik TOPR. - Każda forma podtrzymania tradycji rodzinnej jest niezbędna.

60 tys. złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na www.szumowski.eu

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto