Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane: taksówki dla niepełnosprawnych będą tańsze

Łukasz Razowski
Osoba na wózku mogłaby pojechać nie tylko na badania, ale np. do kina
Osoba na wózku mogłaby pojechać nie tylko na badania, ale np. do kina Piotr Krzyżanowski
Osoby niepełnosprawne z Zakopanego już w przyszłym roku będą mogły korzystać ze specjalnych taksówek po preferencyjnych stawkach.

Czytaj także; Banki stawiają na Krupówki

Urząd Miasta Zakopane zamierza rozpisać przetarg na przewóz osób na wózkach inwalidzkich. Pierwsze kursy specjalnej taksówki miałyby ruszyć już tej zimy - od stycznia, lub lutego. Obecnie osoby poruszające się na wózkach lub z pomocą kuli, aby przemieszczać się po terenie miasta, muszą korzystać z własnego transportu lub usług zakopiańskich taksówkarzy. W mieście nie ma kursujących regularnie busów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych.

- To jest strasznie uciążliwe. Gdy kończę szkołę, a nie ma kto po mnie przyjechać, to muszę jechać taksówką. Zwłaszcza zimą, gdy chodniki są zaśnieżone - mówi Aleksandra Zielińska, niepełnosprawna mieszkanka Zakopanego. - A to, wiadomo, jest drogie. Dzięki nowemu projektowi osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim będzie mogła zamówić sobie transport w przyzwoitej cenie i np. w niedzielę pojechać na spacer na Krupówki.

- Niezwykle ułatwiłoby to nam poruszanie się po Zakopanem - mówi Jakub Sikorski, asystent burmistrza ds. niepełnoprawnych. - Chodzi nie tylko o dojazd do szpitala czy na zabiegi, ale również choćby do kina.

Osoba, która planuje wyjazd, umawiałaby się przez telefon z kierowcą dzień wcześniej. Taki przejazd byłby znacznie tańszy niż kurs normalną taksówką, jednak nie za darmo. - Koszt byłby symboliczny, a opiekunowie osób niepełnosprawnych jechaliby za darmo - zapowiada Sikorski.

Nie wiadomo jeszcze, ile dokładnie ma kosztować taksówkowy "bilet". - Tego dowiemy się po przetargu - wyjaśnia Sikorski. - Chciałbym, aby udało się zorganizować przejazdy w zimie, kiedy przemieszczanie się po terenie miasta jest najtrudniejsze. Dobrze wiem, co mówię, bo sam poruszam się na wózku inwalidzkim.

Rodzice osób niepełnosprawnych popierają pomysł. - Jeśli faktycznie coś takiego zaczęłoby funkcjonować, to byłoby wielkie ułatwienie dla wszystkich - mówi pani Beata, mama Aleksandry.
Nowatorski jak na Podhale pomysł ma być sprawdzany w działaniu przez pół roku. Jeśli okazałoby się, że jest potrzebny i wykorzystywany rozwinie się również na gminy ościenne. Aby tak się stało, samorządy musiałby się porozumieć między sobą i uzgodnić kwestie finansowanie takich usług.

- Jest to pomysł warty rozważenia- mówi Bohdan Pitoń, wójt gminy Kościelisko.

Bez barier
W Zakopanem od półtora roku funkcjonuje program "Zakopane bez barier", opracowany dla poprawy życia osób niepełnosprawnych i nadzorowany przez Jakuba Sikorskiego. W tym czasie m.in. zainstalowano udogodnienia dla nich, przy przejściach dla pieszych. Miejsca parkingowe dla inwalidów w miarę prowadzonych remontów jezdni są lepiej oznakowane i usytuowane w dogodnych miejscach. Szacunkowo na terenie miasta jest ok. 3 tys. osób niepełnosprawnych.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Wejdź na**kryminalnamalopolska.pl**

60 tysięcy złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na**www.szumowski.eu **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto