Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Szukają informacji o ludziach torturowanych przez Niemców

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Muzeum Palace
Zbierają informacje o ludziach, którzy byli więzieni w „Palace” w czasie II wojny światowej. - Dotychczas udało się zebrać nieco ponad 1000 nazwisk. Tymczasem Instytut Pamięci Narodowej szacuje, że przez to więzienie mogło przejść nawet 4000 osób - mówi Lucyna Galica-Jurecka ze Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” - Katownia Podhala.

FLESZ - Dyspensa od mszy św. w Boże Narodzenie

Stowarzyszenie wystosowało apel do mieszkańców szeroko rozumianego Podtatrza, w związku z planami budowy nowego muzeum poświęconego tragicznym wydarzeniom, jakie miały miejsce w „Palace”. W budynku tym w Zakopanem, w czasie wojny mieściła się siedziba Gestapo. Tam trafiali ludzie aresztowani przez Niemców, byli przesłuchiwali, torturowani, część z nich została tam zamordowana. Ci co przeżyli, zostali wywiezieni do niemieckich obozów koncentracyjnych.

Budynek „Palace” kilka lat temu został przejęty przez miasto Zakopane, a ostatnio trafił w ręce Muzeum Tatrzańskiego. Ma tam powstać muzeum nie tylko martyrologii górali z czasów wojny, ale i historii Zakopanego sprzed i po wojnie.

Mnie jako prezesa stowarzyszenia najbardziej interesują losy ludzi, którzy przeszli przez „Palace”. Mój ojciec dr Wincenty Galica razem z Marianem Polaczykiem i Władysławem Szepelakiem zbierali nazwiska ludzi, którzy byli więzieni w „Palace”. Udało im się znaleźć ponad 1000 nazwisk. IPN szacuje jednak, że nawet 4000 osób mogło przejść przez „Palace”. Jak widać więc, sporo nazwisk jeszcze nie znamy - mówi Lucyna Galica-Jurecka.

Dlatego stowarzyszenie apeluje do rodzin z Podhala, które wiedzą, że ich przodkowie zostali w czasie wojny aresztowani przez Niemców i mogli trafić do „Palace”, by się zgłaszali. - Apel ten dotyczy także ludzi, o których już wiemy. Zależy nam na tym, by zweryfikować, czy wszystkie dane o osobach więzionych, które mamy, zgadzają się – mówi pani prezes stowarzyszenia.

Twórcy nowego muzeum szukają także informacje o mieszańcach Podhala, którzy nie przeszli przez „Palace”, ale w innych okolicznościach trafili do niemieckich obozów koncentracyjnych.

- Naszym marzeniem jest, by na ekspozycji pokazać jak najwięcej, także zdjęcia tych więźniów - apeluje Lucyna Galica-Jurecka.

Informacje o osobach, które były więzione w „Palace” można wysyłać na adres mailowy członków stowarzyszenia, lub zgłaszać się telefonicznie:

Prezes Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” - Katownia Podhala
Lucyna Galica-Jurecka, tel. 508 276 432, [email protected]

Honorowy Kustosz „Muzeum Palace”
- Jan Jarosz, tel. 600 44 73 71

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zakopane. Szukają informacji o ludziach torturowanych przez Niemców - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto