MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Zakopanem uczczono pamięć pomordowanych Polaków na “Golgocie Wschodu”

Marcin Szkodzinski
Marcin Szkodzinski
Uroczystości "Golgota Wschodu" w Zakopanem
Uroczystości "Golgota Wschodu" w Zakopanem Marcin Szkodziński
Młodzież z zakopiańskich szkół, przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą “Golgota Wschodu” zawierającą ziemię z miejsc, gdzie zamordowano Polskich żołnierzy i zakopiańczyków.

Ponad 10 lat temu młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego w Zakopanem wraz z nauczycielami zaczęli jeździć na wschód do miejsc, gdzie zostali zamordowani polscy żołnierze w tym także ci, pochodzący z Zakopanego.

Padł pomysł, aby zorganizować wyjazd na wschód do miejsc upamiętnionych krwią i męczeństwem Polaków. Do takich miejsc jak Katyń, Starobielsk, Miednoje, Piatichatki pod Charkowem, Bykownia i inne miejsca na Wołyniu. Z tych wypraw przywożono ziemię, gdzie są dzisiaj pochowani częściowo jeszcze w bezimiennych grobach polscy jeńcy wojenni, którzy zostali zamordowani w 1940 roku przez Związek Sowiecki ze złamaniem wszelkich reguł prawa międzynarodowego. Ksiądz dziekan Bogusław Filipiak zgodził się, aby na kolumbarium przy wejściu na zakopiański cmentarz umieścić tablicę pamiątkową Golgoty Wschodu. W tej tablicy są specjalne tuby, w których umieszczano kolejno przywożone przez młodzież Zespołu Szkół Budowlanych ziemię uświęconą krwią Polaków. Dzięki Bogu, że to zrobili, bo dzisiaj niektóre z tych miejsc są niedostępne. Jest tam wojna. Dzisiaj takie podróże są niemożliwe - mówi Piotr Bąk, starosta tatrzański.

Uroczystości rozpoczęły się w samo południe w Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach. Po Mszy poczty sztandarowe wraz ze zgromadzonymi gośćmi przeszli ulicą Nowotarską na cmentarz, gdzie odśpiewano Hymn Polski i odczytano nazwiska poległych pochodzących z Zakopanego. Wyrecytowano także poruszający wiersz Witolda Poray-Wojciechowskiego “Katyń”

Wielkie uznanie należy się dla szkoły i zakopiańskich nauczycieli. Jest taka grupa nauczycieli, która w zakopiańskich szkołach ponadpodstawowych prowadzi systematycznie taką patriotyczną akcję dzieląc się poszczególnymi elementami pamięci. Dzisiaj to jest wielka pamięć o Golgocie Wschodu. Warto powiedzieć, że ok. 30 zakopiańczyków, oficerów rezerwy Wojska Polskiego zmobilizowanych w 1939 roku znalazło się w niewoli sowieckiej i zostali zamordowani w Katyniu, w Miednoje, w Bykowni, w Piatichatkach pod Charkowem. Była to elita Zakopanego. Wszystko ludzie z wyższym wykształceniem, pełniący kluczowe funkcje w Zakopanem jak nauczyciele, lekarze, prawnicy, inżynierowie, na czele z wiceburmistrzem Zakopanego pułkownikiem Zdzisławem Adamczykiem. Myślę, że mimo prób zamazania prawdy przez 40 lat przez Związek Sowiecki, ukrywania tej prawdy, dzisiaj prawda jest znana. Znane są nazwiska także tych z Zakopanego. Nie nastąpiło jeszcze zadośćuczynienie i pewnie nie nastąpi, skoro po tylu latach Rosja, która jest spadkobiercą Związku Sowieckiego nie zgodziła się uznać tego mordu za ludobójstwo bojąc się konsekwencji odszkodowawczych - zaznacza Piotr Bąk.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Zakopanem uczczono pamięć pomordowanych Polaków na “Golgocie Wschodu” - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto