Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Park będzie remontował centrum edukacyjne

Łukasz Bobek
Archiwum prywatne M. Guzika
O nowym centrum edukacyjno-przyrodniczym Tatrzańskiego Parku Narodowego rozmawiamy z Marcinem Guzikiem, kierownikiem Działu Nauki i Edukacji TPN.

Panie Marcinie, Tatrzański Park Narodowy przymierza się do poważnej modernizacji centrum edukacyjno-przyrodniczego, czyli dawnej siedziby dyrekcji parku.
Tak, ten remont będzie podzielony na kilka etapów. Pierwszy etap to projekt, którym rozpoczęliśmy konferencję "Dom przyrody, park ludzi". Chcemy mówić o tym, że Tatry to miejsce, w którym mieszkają zwierzęta, a ludzie są tam tylko gośćmi. W związku z tym chcemy zachęcać ludzi do tego, by w Tatrach zachowywali się tak, jak należy zachowywać się, będąc u kogoś gościem. To znaczy przestrzegać pewnych zasad obowiązujących u kogoś w domu.

To rozumiem, jest wstęp do prac remontowych w samym budynku centrum...
Tak. Chcemy w pierwszym etapie tego projektu przebudować pierwszą część naszego centrum. Zbudujemy krainę odkryć dziecięcych. Będzie to miejsce, gdzie będzie można aktywnie poznawać tatrzańską przyrodę. Oprócz tego zmodernizujemy nasze audytorium, tak by można było w komfortowych warunkach oglądać filmy o tematyce przyrodniczej. Oprócz tego w pierwszym etapie remont obejmie dużą salę z ekspozycją. Będzie tam pokazywana wielka makieta Tatr.

Będzie to więc nowoczesne muzeum naszych gór, w pełni multimedialne.
Będzie to interaktywne centrum, gdzie każdy będzie mógł poznać Tatry za pomocą zdobyczy elektroniki, ale również eksponatów pochodzących prosto z natury.

Kiedy ruszą pierwsze prace remontowe?
Myślę, że robotnicy wejdą do centrum zaraz po wakacjach, na początku września. Zakończenie projektu planowane jest z kolei na kwiecień 2016 roku.

A koszty? Wiadomo, ile zmiany będą kosztować?
Wartość tej inwestycji to ok. 3,9 mln zł, z czego 85 procent dostaniemy z tzw. funduszy norweskich. To koszty pierwszego etapu.

A drugi? Chcecie ponoć nieco przebudować sam budynek...
W przyszłości chcemy dobudować hall w miejscu, gdzie obecnie jest wejście do centrum. Cierpimy bowiem na brak szatni i toalet w samym budynku. Chcemy, żeby zwiedzający mieli większy komfort. Nie będziemy za to zabudowywać ogrodu przy centrum. Trzy lata temu remontowaliśmy go, żeby był dostępny dla osób niepełnosprawnych. Chcemy, żeby był on uzupełnieniem ekspozycji, jaką zwiedzający będą mogli zobaczyć wewnątrz centrum. To są jednak plany uzależnione od funduszy, które dopiero musimy pozyskać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto