Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZAKOPANE. Nowy właściciel zapowiada szybki, doraźny remont budynku dworca

Redakcja
Zakopane stało się właścicielem dworca PKP w mieście i przyległych do niego terenów. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną Polskich Kolei Państwowych na komunalizację obiektu. Tym samym prawna droga do skarżenia przejęcia dworca przez gminę zamknęła się dla PKP. Teraz władze Zakopanego zapowiadają przede wszystkim doraźny remont budynku dworca, którego stan obecnie bardziej straszy przyjezdnych, niż zachęca do wizyty w mieście.

Bój o dworzec PKP toczył się w sądach od czterech lat. Po decyzji gminy o komunalizacji terenu, PKP zaskarżyło tę decyzję.

- Teraz jednak całe postępowanie zakończyło się dla nas pozytywnie. Miasto stało się właścicielem 4,2 hektara w samym centrum miasta - mówi burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.
Potwierdza to Paweł Chmielewski, dyrektor PKP SA Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Krakowie. - Musieliśmy wstrzymać wszelkie przygotowania do planowanego remontu dworca - zaznacza. Dyrektor twierdzi bowiem, że PKP miało pieniądze na to, by polepszyć warunki czekających na pociąg pod Giewontem.

Decyzja NSA oznacza, że Zakopane ma wolną rękę do dysponowania obiektem. - Najpierw będziemy rozwiązywali umowy z dzierżawcami lokali handlowych, jak i placów, i najprawdopodobniej podpiszemy je na nowo, z tym, że stroną będzie już miasto, a nie PKP. Będziemy to jednak robić tak, by działające tam firmy nie odczuły z tego powodu dyskomfortu - zapowiada Majcher.

Co jednak ważniejsze, miasto zamierza wykonać doraźny remont budynku dworca, jak i posprzątać otoczenie budynku, w którym mieszczą się kasy przewoźnika. Obecny bowiem stan zabytkowego dworca, który liczy już 113 lat, woła o pomstę do nieba. Brak neonów na budynku dworca, graffiti na ścianach czy uszkodzony napis z nazwą stacji, do tego toalety, gdzie nie da się wejść bez wstrząsu zapachowego - to widok, z jakim się niestety spotykają podróżni wysiadający w stolicy
Tatr. A jest ich sporo. Do Zakopanego rocznie dojeżdża bowiem ponad 6540 pociągów z całej Polski.

- To miejsce lepiej omijać. Jeśli pogoda pozwala, lepiej czekać na pociągi na peronie - mówi szczerze Zbigniew Balicki, mieszkaniec Zakopanego, któremu zdarzyło się jechać pociągiem na urlop w czasie ostatnich wakacji.

- By jednak zmienić ten wizerunek, o co zabiegaliśmy u PKP od lat, chcemy teraz przystąpić do szybkiego remontu budynku dworca. Zamierzamy odmalować salę dworcową, okolice kas, a także wysprzątać otoczenie budynku - zapowiada Majcher.

Odnawianie sali dworcowej powinno nastąpić jeszcze w tym roku.
W dalszej perspektywie gmina Zakopane będzie starała się ogarnąć cały teren ponad 4 hektarów. Władze nie ukrywają, że liczą tutaj na współpracę z PKP, gdyż dworzec nadal będzie spełniał swoją rolę.

- Teraz będę przygotowywał stosowne porozumienia z wszystkimi spółkami kolejowymi wchodzącymi w skład PKP, które działają na zakopiańskim dworcu - zapowiada burmistrz Zakopanego.

Co dalej będzie

Na terenie kolejowym pod Giewontem ma powstać zakopiańskie centrum komunikacyjne.
- Chcemy, by powstała tam przestrzeń publiczna. Najprawdopodobniej perony kolejowe zejdą do poziomu minus jeden. Na górze zaś znajdą się parkingi dla turystów, a także dla busów wożących gości po Podhalu, a które nie mają miejsca na postój przed barem FIS, jak i przed dworcem PKS - mówi Janusz Majcher. W budynku dworca zaś, oprócz poczekalni, może powstać galeria handlowa.


Obecny dworzec, który jest zabytkiem, nie zachęca gości do przyjazdu pod Giewont

Wielki marsz górali w obronie TV Trwam. Zobacz naszą galerię z tego wydarzenia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto