Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane: na Krzeptówkach powstanie muzeum papieża Jana Pawła II

Halina Kraczyńska
Od 2005 roku, 2 kwietnia, czyli w rocznicę śmierci Papieża-Polaka, na Krzeptówki przybywają górale, aby modlić się przed pomnikiem Jana Pawła II
Od 2005 roku, 2 kwietnia, czyli w rocznicę śmierci Papieża-Polaka, na Krzeptówki przybywają górale, aby modlić się przed pomnikiem Jana Pawła II Łukasz Bobek
W piątą rocznicę śmierci papieża Polaka w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach stanie makieta muzeum Jana Pawła II. Budowa rozpocznie się najwcześniej w 2011 roku.

Zaraz po śmierci Ojca Świętego górale zaczęli zastanawiać się, jak uczcić naszego papieża. Zamach na jego życie w 1981 r. upamiętnili wybudowaniem świątyni jako wotum dziękczynne za jego cudowne ocalenie. Kościół, tak jak obiecali, stanął, a w czerwcu 1997 r. Ojciec Święty osobiście poświęcił Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

- Wasze sanktuarium jest mi szczególnie drogie - mówił wtedy w sanktuarium Jan Paweł II. - Przybyłem tu do was, by podziękować za wasze serca, za miłość, modlitwę. Było to dla mnie wielkie wsparcie. Zawsze byliście przy mnie! Na górali zawsze mogę liczyć!

Długo pod Giewontem zastanawiano się, jak uczcić papieża Polaka. Już wiadomo - przy sanktuarium stanie duże muzeum Jana Pawła II.
- Planujemy wybudować centrum edukacyjno-formacyjne, w którym będzie się mieścić muzeum poświęcone Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II - wyjaśnia ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium maryjnego na Krzeptówkach.

Teraz trwają prace nad projektem architektonicznym.
- Myślę, że będzie on gotowy za półtora miesiąca. Chcemy na Niedzielę Palmową [28 marca - przyp. red.] wystawić makietę - mówi ks. Marian Mucha.
Centrum wraz z muzeum stanie na obecnym parkingu, niedaleko świątyni. Jednak jak tłumaczy kustosz sanktuarium, ks. Mucha w tym roku prace budowlane jeszcze się nie zaczną. Najwcześniej ruszą w przyszłym roku.

- Tutaj w krzeptowskim sanktuarium mamy bardzo dużo pamiątek po Ojcu Świętym Janie Pawle II, zgromadzonych jeszcze przez świętej pamięci księdza kustosza Mirosława Drozdka - wyjaśnia ks. Mucha. - Te pamiątki wkrótce staną się relikwiami i dobrze by było, gdyby ujrzały światło dzienne, by mogli je oglądać pielgrzymi przybywający do naszej świątyni.

Ksiądz kustosz Mucha nie chce zdradzić, ile będzie kosztowała budowa centrum i muzeum, ani skąd będą pochodzić pieniądze. Z całą pewnością i tym razem górale nie zawiodą i pomogą w godny sposób uczcić swego Gazdę - jak nazywali Jana Pawła II.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto