Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Wójtowie z Podhala chcą zostać na stanowiskach. Będą walczyć w wyborach

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Od lewej: Andrzej Jacek Nowak, Anita Żegleń, Roman Krupa
Od lewej: Andrzej Jacek Nowak, Anita Żegleń, Roman Krupa GOK Biały Dunajec, UG Poronin, Piotr Korczak
Podhalańscy samorządowcy szykują się na wiosenne wybory. Już wiadomo, że większość dotychczas urzędujących wójtów będzie walczyła o reelekcję. Ewentualni pretendenci do stanowisk wójtów jak na razie nie kwapią się z deklaracjami co do startu.

Wybory samorządowe w Polsce odbędą się w niedzielę 7 kwietnia 2024 roku, a ewentualna druga tura – 21 kwietnia. Wybierać będziemy burmistrzów, wójtów, radnych miejskich i gminnych, a także powiatowych. Jak co wybory, największe emocje przynoszą wybory tych co będą rządzić w gminach – wójtów i burmistrzów. Jak na Podhalu będzie wyglądała walka wyborcza?

Na niespełna trzy miesiące przed wyborami nie widać wielu nowych kandydatów, którzy chcieli by zająć stanowiska wójtów z podhalańskich gminach. Wiadomo za to, że dotychczasowi samorządowcy chcą pozostać na stanowisku.

Ponowny start w wyborach potwierdza m.in. Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko. Czy będzie miał konkurenta – na razie nie wiadomo. Pięć lat temu kontrkandydatem Krupy był Mateusz Nędza Kubiniec. Czy ten drugi ponownie będzie chciał startować – nic o tym na razie nie słychać.

W Poroninie z kolei – ponownie o stanowisko wójta walczyć będzie Anita Żegleń. - Tak, będę kandydowała, mogę to potwierdzić – mówi w rozmowie z „Gazetą Krakowska”. Wszystko wskazuje na to, że dotychczasowa pani wójt będzie miała przynajmniej jednego kontrkandydata. Do wyborów ponoć szykuje się Stanisław Bafia z Suchego, który na początku kadencji przez kilka miesięcy pełnił funkcję wicewójta.

O reelekcję – kolejną już – chce walczyć także Andrzej Jacek Nowak, który stanowisko wójta gminy Biały Dunajec sprawuje od 2002 roku. Chęć udziału w wyborach potwierdził on w rozmowie z „Gazetą Krakowską”. Wiadomo już, że będzie miał on kontrkandydata. - Będzie startował z własnego komitetu wyborczego. Niedługo poinformujemy kto nim będzie – mówi Józefa Kolbrecka, sołtys Białego Dunajca.

Z kolei w gminie Bukowina Tatrzańska wystartować ma Andrzej Pietrzyk – dotychczasowy wójt. Tak przynajmniej uważa Jan Piczura, szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w pow. tatrzańskim. - Chcemy wystawić naszych kandydatów w każdej gminie. Rozmawiamy z wójtami, którzy w poprzednich wyborach uzyskali nasze poparcie. Tak jest w przypadku m.in. wójta w Bukowinie Tatrzańskiej – mówi Jan Piczura.

Z wójtów w powiecie nowotarskim jak na razie ponowne kandydowanie ogłosił Andrzej Dziwisz, wójt gminy Raba Wyżna. Na razie nie słychać nic o jego kontrkandydatach.

Jeśli chodzi o podhalańskie miasta, to jak na razie wiadomo, że ponownie o stanowisko burmistrza chce ubiegać się Grzegorz Niezgoda ze Szczawnicy. Według nieoficjalnych informacji ma mieć co najmniej jednego kontrkandydata.

W mieście Nowy Targ o stanowisko burmistrza chce ubiegać się Maciej Tokarz, radca prawny urzędu miasta Zakopane i urzędu gminy Kościelisko. Walkę o stanowisko zapowiedział także Stanisław Kułach. Nadal jednak nie określił się co do wybory dotychczasowy burmistrz Grzegorz Watycha.

Podobnie jest w Zakopanem. Burmistrz Leszek Dorula na razie nie złożył oficjalnej deklaracji co co wyborów, choć wszyscy spodziewają się, że wystartuje. Udział w walce o stanowisko burmistrza zapowiedzieli za to Łukasz Filipowicz i Jan Gluc. Wiadomo jednak, że będzie jeszcze jeden kandydat – ugrupowania radnych „Zakopane 2030”. Ma on być zaprezentowany w piątek 26 stycznia.

Gorący czas czeka także mieszkańców gminy i miasta Czarny Dunajec. Mówi się, że o stanowisko najmłodszego miasta na Podtatrzu może ubiegać się co najmniej czterech kandydatów, w tym dotychczasowy burmistrz Marcin Ratułowski. Żaden jedne nie potwierdził jeszcze oficjalnie chęci kandydowania.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory 2024. Wójtowie z Podhala chcą zostać na stanowiskach. Będą walczyć w wyborach - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto