Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Którego z kandydatów na burmistrzów na Podhalu poprą partie polityczne?

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Wybory na Podhalu
Wybory na Podhalu Łukasz Bobek
Duże partie polityczne nie odpuszczają wyborów samorządowych na Podhalu, ale wszystko wskazuje na to, że nie zamierzają wystawiać swoich kandydatów na najważniejsze stanowiska w regionie. Co najwyżej będą popierać innych kandydatów i łączyć siły z lokalnymi komitetami.

Dotychczas największym poparciem na Podhalu cieszyło się Prawo i Sprawiedliwość. W gminach wiejskich kandydaci z komitetów wspieranych przez PiS zdobywali większość głosów. Są nawet takie gminy jak Bukowina Tatrzańska, gdzie PiS zgarnął wszystko – stanowisko wójta i każdy mandat radnego.

Teraz, na dwa miesiące przed wyborami, gdy już pojawiają się pierwsi kandydaci na najważniejsze stanowiska w regionie – duże partie wciąż utrzymują w tajemnicy swoje plany.

Jan Piczura, szef struktur PiS w powiecie tatrzańskim, zapowiada, że partia będzie wystawiała swoich kandydatów na wójtów w Białym Dunajcu – Andrzej Jacek Nowak i w Bukowinie Tatrzańskiej – Andrzej Pietrzyk. Z kolei w Poroninie poparcie PiS będzie miała Anita Żegleń z komitetu wyborczego Tatrzańskie Przymierze.

- Jeśli chodzi o Zakopane tutaj sprawa jest nierozstrzygnięta – mówi Piczura.

Może się okazać, że o stanowisko burmistrza będzie się ubiegało dwóch kandydatów, którzy dotychczas byli popierani przez PiS. Chodzi o Jana Gluca – obecnego przewodniczącego rady miasta. Gluc już oficjalnie zapowiedział udział w wyborach. Jednak o reelekcję najprawdopodobniej będzie walczył także Leszek Dorula. Obaj kandydaci są bliscy PiS-owi. Gdy Dorula zadeklaruje ostatecznie co zamierza robić z wyborami, wówczas PiS zdecyduje, którego z kandydatów poprzeć.

Z kolei w Nowym Targu – jak udało nam się nieoficjalnie ustalić – PiS zamierza wystawić swoje listy do rady miasta, ale bez kandydata na burmistrza. Mówi się, że partia ewentualnie udzieli poparcia jednemu z kandydatów. Na razie jednak nie ma oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Nie udało nam się skontaktować w tej sprawie z Anną Paluch, szefową struktur PiS w pow. nowotarskim.

Druga duża partia Koalicja Obywatelska, która w ostatnich latach zaczęła odbudowywać swoje struktury na Podhalu, również nie zamierza tworzyć swoich list, ale łączyć siły z innymi.

- Tak też się stało już jeśli chodzi o Zakopane. Poparcie Koalicji Obywatelskiej ma Mariusz Koperski, kandydat na burmistrza Zakopanego z komitetu wyborczego „Dla Podhala” – mówi Weronika Smarduch, posłanka KO z Podhala, która zresztą była na pierwszym spotkaniu wyborczym Koperskiego.

Co do Nowego Targu i innych samorządów na Podhalu – oficjalnego stanowiska KO nadal nie ma. - Jest plan, ale decyzja jeszcze nie zapadła – mówi posłanka. I zapowiada, że do 13 lutego wszystko będzie jasne.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że KO blisko jest do komitetu wyborczego „Razem Nowy Targ”. W ramach współpracy na listach wyborczych mają znaleźć się ludzie KO. Ale oficjalnego poparcia KO nie będzie. Nie chcą ponoć tego sami kandydaci. Wolą funkcjonować jako komitet bezpartyjny. Mówi się, że kandydatem na burmistrza Nowego Targu tego komitetu ma być Bartłomiej Garbacz, sekretarz w starostwie powiatowym w Nowym Targu. Oficjalnego potwierdzenia jego startu w wyborach nadal jednak nie ma.

Nie wykluczone, że swoje listy w wyborach na Podhalu wystawi także Trzecia Droga. Jak mówi Urszula Nowogórska, posłanka PSL z okręgu nowosądecko-podhalańskiego (PSL i Polska 2050 utworzyły Trzecią Drogę), najprawdopodobniej listy kandydatów Trzeciej Drogi pojawią się w wyborach do rad powiatów. - Nie wykluczone też, że zamiast list Trzeciej Drogi nasi ludzie pojawią się na listach lokalnych komitetów. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła – mówi. Wiadomo za to, że Trzecia Droga na pewno nie będzie wystawiała swoich list do rad gmin.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory 2024. Którego z kandydatów na burmistrzów na Podhalu poprą partie polityczne? - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto