Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybierasz się w święta nad Morskie Oko? Lepiej to przeczytaj, jeżeli nie chcesz się mocno rozczarować

Marcin Szkodzinski
Marcin Szkodzinski
Morskie Oko rozmarza
Morskie Oko rozmarza Marcin Szkodziński
Szlak do Morskiego Oka to najczęściej odwiedzane miejsce w Tatrach. Jeżeli chcesz miło spędzić czas i nie rozczarować się wycieczką warto wcześniej się przygotować. O czym trzeba pomyśleć dowiesz się poniżej.

Tysiące turystów przemierzają szlak między Palenicą Białczańską, a Morskim Okiem. W związku z dużym natężeniem ruchu w miejscu tym obowiązują pewne ograniczenia jakich nie ma w innych rejonach Podhala. O czym należy pamiętać, aby wycieczka nie okazała się fiaskiem?

Jedziesz swoim samochodem? Kup e-bilet na parking

Wybierając się własnym samochodem należy pamiętać, że na parkingi przy szlaku do Morskiego Oka trzeba wcześniej zarezerwować miejsce postojowe, aby mieć gwarancję wjazdu. Rezerwacji dokonuje się on-line przez stronę parku: www.tpn.pl

Ceny biletów na weekendy są wyższe niż w tygodniu. Podczas świąt postój samochodem osobowym, to koszt 49 zł.

Kierowcy, którzy nie kupią wcześniej biletu i będą chcieli zaparkować w rejonie szlaku prowadzącego na Morskie Oko muszą liczyć na szczęście. Duże szczęście. Jeżeli będą jeszcze jakieś wolne miejsca parkingowe, to obsługa może wpuścić na parking. Cena będzie jednak większa od tej on-line o 10-20 zł.

Przy szlaku na Morskie Oko funkcjonują dwa parkingi. Na Palenicy Białczańskiej, czyli bezpośrednio przy wejściu do Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz na Łysej Polanie. Miejsca postojowe nie są przydzielane przy zakupie on-line i obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy. Jeżeli miejsca na Palenicy Białczańskiej się skończą, to samochody będą kierowane na wolne miejsca na Łysej Polanie.

W przypadku bardzo dużego ruchu policja zamyka drogę w kierunku na Łysą Polanę na wysokości Wierchu Porońca. Kierowcy mogą próbować dojechać wówczas wracając się w Kierunku na Bukowinę Tatrzańską i przez przejście graniczne w Jurgowie dojechać od strony Słowacji.

Nie stój w korkach, jedź busem

W sezonie duża ilość samochodów sprawia, że w Zakopanem i okolicznych miejscowościach tworzą się korki drogowe. Chcąc uniknąć stania w nich warto skorzystać z komunikacji zbiorowej.

W kierunku na Morskie Oko busy odjeżdżają z dworca autobusowego w Zakopanem. Można skorzystać z prywatnych przewoźników, lub busa TPN-u. W przypadku zakupu on-line na stronie TPN-u koszt przejazdu wynosi 15 zł od osoby. - Gwarantujemy miejsce siedzące dla osób odjeżdżających z przystanku początkowego, którzy będą na miejscu 15 minut przed odjazdem. Dla osób wsiadających na kolejnych przystankach nie gwarantujemy miejsc siedzących (gwarantujemy miejsca stojące) - informują pracownicy parku w regulaminie.

Przejazd busem daje także gwarancję dojazdu na Palenicę Białczańską. Podróżowanie własnym samochodem w przypadku zamknięcia drogi lub skierowania samochodów na wcześniejszy parking na Łysej Polanie sprawi, że nie będzie takiej możliwości.

Kup bilet wstępu do TPN on-line

Bardzo często przed kasami biletowymi wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego ustawiają się turyści w długich kolejkach. Czas oczekiwania może sięgać nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu minut.

Warto wcześniej kupić bilet on-line. Oszczędzi to stania w długiej kolejce po zakup. Turyści posiadający taki bilet mogą ominąć kolejkę i pokazać bilet wchodząc do parku.

Z konieczności zakupu biletu zwolnieni są posiadacze Karty Dużej Rodziny. Muszą oni jedynie pokazać kartę wchodząc na teren TPN.

Jesteś na szlaku? Pamiętaj o zasadach w parku narodowym

Wycieczka nad Morskie Oko, to wspaniała atrakcja. Nie należy jednak zapominać o tym, że znajdujemy się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie trzeba przestrzegać zasad:

 • Wolno chodzić tylko po wyznaczonych szlakach. Schodzenie jest zabronione,
 • Nie wolno biwakować. Nocleg jest możliwy tylko w schroniskach,
 • Nie wolno zbierać kwiatów, owoców, fragmentów skał itp. są w parku pod ochroną,
 • Nie wolno palić papierosów i ognisk. Papierosy można palić tylko w wyznaczonych miejscach przy schroniskach,
 • Nie wolno hałasować. Park jest domem wielu dzikich zwierząt - nie powinno się ich niepokoić,
 • Nie wolno latać dronem. Mogą one niepokoić i płoszyć dzikie zwierzęta oraz stanowić zagrożenie dla śmigłowca TOPR,
 • Nie wolno śmiecić. Na terenie TPN nie ma koszy na śmieci, żeby zwierzęta przyciągane zapachem nie żerowały w pobliżu szlaków. Wszystkie odpadki należy zabrać ze sobą i wyrzuć w domu, hotelu lub pensjonacie,
 • Nigdy nie należy podchodzić do zwierzęcia aby np. zrobić mu zdjęcie lub pogłaskać. Dzikie zwierzęta mogą być niebezpieczne dla człowieka. Spotkanie dzikiego zwierzęcia w Parku nie należy do rzadkości. Jeśli tak się zdarzy, w miarę możliwości spokojnie się oddal,
 • Nie wolno dokarmiać zwierząt. To nie poprawi ich losu. Szybko mogą przyzwyczaić się do łatwego zdobywania pokarmu, przez co zatracają naturalny lęk przed ludźmi i samowystarczalność,
 • Nie wolno wprowadzać psa na szlak. Dzikie zwierzęta doskonale go wyczuwają, przez co turysta naraża na niebezpieczeństwo siebie i swojego pupila. Z psem spacerować można Drogą pod Reglami oraz w Dolinie Chochołowskiej. Pies musi być prowadzony na smyczy.
 • W stawach i potokach nie można pływać, myć się ani płukać brudnych naczyń. To źródło wody pitnej dla schronisk i miejsce życia rzadkich gatunków zwierząt,
 • Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się hulajnogami i hulajnogami elektrycznymi. Poruszanie się rowerami jest dozwolone tylko na wyznaczonych do tego szlakach.

Nie wchodź na zamarznięte tatrzańskie stawy

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte tafle jezior. Lód robi się coraz cieńszy. Nawet niewielki dodatkowy ciężar może spowodować pęknięcie lodu, a osoba spacerująca po tafli wpadnie do wody. Mokre ubranie, może okazać się najmniejszą konsekwencją tego zdarzenia.

Na tafli Morskiego Oka widać już pęknięcia. Lód zaczyna się robić coraz cieńszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto