Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tatrach lawinowa trójka! Jest niebezpiecznie. TOPR: Nietypowe warunki lawinowe

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Aktualne warunki w Tatrach
Aktualne warunki w Tatrach TOPR
Uwaga, wyjątkowo niebezpieczna sytuacja w Tatarach. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowego ogłosiło trzeci, znaczy stopień zagrożenia. - Nietypowe warunki lawinowe – przestrzegają w komunikacie lawinowym ratownicy.

Lawinowa trójka obowiązuje dla stoków powyżej 1600 metrów nad poziomem morza w godzinach popołudniowych. Podyktowane jest to aurą i prognozami dotyczącymi temperatury. - Uwaga! Nietypowe warunki lawinowe, prognozowane bardzo duże ocieplenie w nocy - 1 stopień dla 2000 m n.p.m, w dzień izoterma 0 na wysokości 2300 m n.p.m. Prawdopodobne samoczynne duże lawiny gruntowe, zwłaszcza na zboczach o podłożu trawiastym (możliwy kolejny problem lawinowy - śnieg ślizgający się) – ostrzega TOPR.

Jak dodają ratownicy w komunikacie lawinowy, pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach.

- Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego – dodaje TOPR.

TPN dodaje także na problem który najczęściej pojawia się wiosną – zróżnicowania pokrywy śnieżnej w zależności od pory dnia.

- Szlaki powyżej górnej granicy lasu są miejscami nieprzetarte i pozawiewane. Utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur ograniczający widzialność oraz porywy silniejszego wiatru. Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana - nad ranem i przed południem śnieg jest twardy i zmrożony, natomiast w godzinach popołudniowych robi się mokry i przepadający. Poruszanie się w takich warunkach, w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nim – informuje TPN.

W dolnych partiach śnieg jest miejscami wytopiony, gdzie indziej występują oblodzenia i grząska breja śnieżna lub śliski, ubity śnieg. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ w takich miejscach jest bardzo ślisko. Wybierając się w niżej położone dolinki, TPN zaleca posiadanie raczków i kijków.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Tatrach lawinowa trójka! Jest niebezpiecznie. TOPR: Nietypowe warunki lawinowe - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto