Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tatry. Rysy jednak nie "urosły". Za to Skrajny Granat jest wyższy aż o trzy metry

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Rysy jednak mają 2499 metrów, za to inne wysokości tatrzańskich szczytów nieco się różnią od dotychczas podawanych. Np. Skrajny Granat „urósł” aż o 3 metry, a Świnica – o metry. Tak wynika z najnowszych pomiarów wysokości górskich szczytów, które dokonali naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Faktyczna wysokość tatrzańskich szczytów od dawna budzi zainteresowanie naukowców. Zwłaszcza jeśli chodzi o najwyższy punkt – Rysy. Dotychczas przyjmowało się, że wznoszą się ona na wysokość 2499 metrów nad poziomem morze. Przed rokiem jedno w wydawnictw kartograficznych oznajmiło, że Rysy są o metr wyższe – mierzą 2500 metrów. Badacze wówczas wyciągnęli taki wniosek na podstawie analiz danych z lotniczego skanowania laserowego, nazywanego techniką „lidar”. Badanie to jednak jest obarczone błędem. Polega bowiem na tym, że samolot przelatując nad terenem wykorzystuje wiązkę laserową do pomiaru odległości pomiędzy dalmierzem znajdującym się na pokładzie, a badanym obiektem. - Jednakże laser odbija się od różnych powierzchni (...). Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, bez pomiarów bezpośrednich, czy odbicie nastąpiło od słupka granicznego na szczycie, czy też od naturalnego obiektu np. głazu oraz czy mierzony głaz jest stabilny czy też ruchomy – informuje Instytut z Wrocławia.

Dlatego teraz naukowcy ruszyli w góry, by wejść na każdy mierzony szczyt i dokonać pomiarów przy użyciu specjalistycznego sprzętu. - W tym celu pracownicy i doktoranci przebyli łącznie 231,7 km szlaków górskich pokonując różnicę wysokości (w górę i w dół) równą 39 963 m, czyli ponad czterokrotnie więcej niż wysokość Mount Everest – informuje instytut.

- Pomiary tą techniką są obecnie najdokładniejsze jakie można dokonać – mówi prof. dr hab. inż. Krzysztof Sośnica z wrocławskiej uczelni. - Z naszych badań wynika, że Rysy jednak nie mierzą 2500 metrów. Dokładnie jest to 2499 metrów i 44 centymetry. Zabrakło 6 centymetrów, by móc zaokrąglić pomiar do 2500 metrów. Poprzednie pomiary mogły wziąć pod uwagę słupek graniczny na szczycie, który jednak nie jest naturalnym elementem tego szczytu – dodaje profesor.

„Zmalał” za to wierzchołek Rysów po słowackiej stronie. Dotychczas w atlasach podawano, że jest on wyższy od polskiego wierzchołka o 4 metry. - Jak się okazuje, wysokość wierzchołka słowackiego to 2500,91 m, czyli zaledwie o 1,20 m wyżej niż wierzchołek północno-zachodni, przez który biegnie granica polsko-słowacka. Natomiast popularna Bula pod Rysami, którą mija się zdobywając Rysy od strony polskiej, ma wysokość 2054,90 m (2055 m w zaokrągleniu), a nie jak dotychczas podawano 2054 m – informują badacze.

„Urosły” za to inne szczyty. Według naukowców z Wrocławia np. Skrajny Granat jest wyższy aż o 3 metry. - Dotychczas przyjmowana wysokość Skrajnego Granatu wynosiła 2225 m. Właściwa wysokość to 2228,34 m, czyli o ponad 3 metry więcej niż wcześniej zakładano. Z drugiej strony wysokość Pośredniego Granatu to 2233,07 m, a nie jak podają podręczniki 2234 m. Natomiast wysokość Małego Koziego Wierchu to 2225,53 m, a nie jak wcześniej sądzono - 2228 m – wyliczają naukowcy.

Tomasz Zwijacz-Kozica z działu badań naukowych Tatrzańskiego Parku Narodowego mówi, że tego typu pomiarów w Tatrach było sporo. I w zależności od przyjętej techniki i punktu odniesienia dawały one inne dane. - My jako park staramy się odnosić do najbardziej wiarygodnych wyników badań. Dlatego na razie czekamy na oficjalną prezentację naukową tych badań – mówi pracownik TPN. Dodaje za razem, że nawet gdy te wyniki zostaną opublikowane, park nie zakłada masowej wymiany informacji o wysokościach na mapach, czy drogowskazach. - Oczywiście w miarę wymiany np. drogowskazów, które ulegną zniszczeniu, być może będą niektóre wysokości korygowane – mówi Tomasz Zwijacz-Kozica.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Tatry. Rysy jednak nie "urosły". Za to Skrajny Granat jest wyższy aż o trzy metry - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto