Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak znikał stary świat pod wodami Jeziora Czorsztyńskiego. Tych miejsc już nie ma. 26 lat temu zalana została Dolina Dunajca 18.02.2024

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Zobacz na archiwalnych fotografiach, jak kiedyś wyglądał stary Czorsztyn oraz jak postępowała budowa zapory
Zobacz na archiwalnych fotografiach, jak kiedyś wyglądał stary Czorsztyn oraz jak postępowała budowa zapory NAC
W 1997 roku, czyli 26 lat temu zakończono budowę zapory niedzickiej. Zalana została Dolina Dunajca i tym samym pod wodą zniknęły m.in. stare Maniowy i stary Czorsztyn. Zaporowy zbiornik wodny na Dunajcu (Jezioro Czorsztyńskie) budowany był w latach 1970–1997, ale wysiedlenia zaczęły się już w latach 60. 26 lat temu zniknął stary świat, który już nie wróci, i który możemy podziwiać tylko na zdjęciach. Zobacz na archiwalnych fotografiach, jak kiedyś wyglądał stary Czorsztyn oraz jak postępowała budowa zapory.

Tych miejsc już nie ma. Stary Czorsztyn zniknął pod wodami Jeziora Czorsztyńskiego

Przejdź do galerii i zobacz niesamowite archiwalne zdjęcia, przedstawiające, jak znikał stary świat.

Stary Czorsztyn - miejsce dzieciństwa i wakacji

Niewielki, ale uroczy stary Czorsztyn miał bardzo bogatą historię. Liczył 620 lat, kiedy zniknął pod wodą Jeziora Czorsztyńskiego. Przed zalaniem był miejscem tętniącym życiem: dzieciństwa i wakacji, spotkań na przystani flisackiej, w gospodzie „U Sperlinga” czy w „Basiach”. Wypoczywali tu turyści, a od lat 70. do ich dyspozycji był słynny Ośrodek Wypoczynkowy „Na beczkach” .

Stary Czorsztyn szczycił się zamkiem, dworem Drohojowskich, pustelnią Olgi Małkowskiej, stodołami dworskimi, były tam też charakterystyczna kapliczka, remiza i wspominana do dzisiaj lodziarnia. W centrum starego Czorsztyna od lat 60. do końca 80. działała restauracja „Pieniny”. Miejscowi kąpali się w tzw. „baniach”, czyli kałużach, które powstały w skutek wydobywania żwiru z terenu przed zalaniem.

Powstanie zbiornika zamknęło historię starego Czorsztyna mieszczącego się u podnóża Zamku Czorsztyńskiego oraz rozpoczęło historię nowego Czorsztyna powstałego z rozbudowy Czorsztyna Nadzamcze.

Budowa zapory. Koniec starego Czorsztyna

Budowę zalewu rozpoczęto w 1971 roku. W wyniku prac rozebrano zabudowania i wysiedlono nie tylko mieszkańców Czorsztyna i Maniów (unikatowa w skali kraju wieś, w której naliczono 36 uznanych pomników kultury), ale też części sąsiednich miejscowości: Dębna, Falsztyna, Frydmana, Kluszkowiec, Mizernej, Niedzicy, Sromowiec Wyżnych i Szlembarku.

Pierwsze wysiedlenia miały miejsce już w latach 60. Kolejne rodziny opuszczały swoje domy i przenosiły się m.in. na Nadzamcze. Teren wsi stał się miejscem prac archeologów - część zabytków rozebrano i przeniesiono (np. czorsztyńską kaplicę), część zburzono, reszta zniknęła pod wodą. Wycięto także wszystkie drzewa na terenie, który miał znaleźć się pod wodą.

Na początku lat 90., jeszcze przed zalaniem Doliny Dunajca, można było przespacerować się opustoszałym Czorsztynem.

Zaporę oddano do użytku w lipcu 1997 roku. Zakładano, że napełnienie zbiornika (ponad 11 km2) potrwa dwa lata. Jednak zaraz po ceremonii zakończenia inwestycji pojawiła się fala powodziowa na Dunajcu, która zapełniła ogromny zbiornik zalewu w zaledwie dwa dni. Była to tzw. powódź tysiąclecia.

Parametry zapory w Niedzicy:

  • Wysokość – 56 m (w najwyższym miejscu)
  • Długość – 404 m
  • Szerokość korony – 7 m (znajduje się na niej ogólnodostępna droga)
  • Znajduje się 173,3 km od ujścia Dunajca do Wisły
  • Gromadzi wody spływające z obszaru 1287 km²
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto