Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poronin: Młodzi górale spędzą lato w teatarze

Tomasz Mateusiak
Tomasz Mateusiak
Czy czytanie "Antygony" może być dobrą zabawą dla młodych górali, którzy w tym roku nie wyjadą na wakacje? Okazuje się, że tak. W Poroninie trwa właśnie półkolonia teatralna organizowana przez Bartłomieja i Mieszka Chowańców - pochodzących z Podhala braci, którzy zawodowo zajmują się teatrem i filozofią. Postanowili zaszczepić młodym Podhalanom miłość do teatru klasycznego. Zorganizowali dla dzieci warsztaty, które zakończą się wspólnym spektaklem. Jak sami mówią, robią to, bo lubią wyzwania.

- Czy nie boję się, że konwencja teatru antycznego, a w szczególności "Antygona", sztuka, w której jest i kazirodcza miłość, i krew, mogą się okazać dla dzieci zbyt trudne? Strachu nie ma, ale wiem, że podjęliśmy się trudnego zadania - śmieje się Bartłomiej Chowaniec, pochodzący z Poronina aktor warszawskiego teatru Na Woli, którego w przeszłości można było oglądać również na deskach zakopiańskiego Teatru Witkacego. To właśnie on kilka miesięcy temu wpadł na pomysł, by pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pieniądze w ramach projektu "Lato w Teatrze" i zorganizować za nie półkolonie teatralne dla dzieci z gminy Poronin. Do projektu zaprosił też brata Mieszka, filozofa i filologa, oraz Katarzynę Płoniewską, tworzącą w glinie ceramikę wielkopolską artystkę.

Proponowane przez troje młodych instruktorów zajęcia rozpoczęły się w poniedziałek w Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie. Uczęszcza na nie 20 dzieci, w wieku od 10 do 13 lat z Poronina i Suchego. Na miejscu mają zajęcia aktorskie, pracę z tekstem oraz zajęcia z rzeźby w glinie. Efektem tych ostatnich mają być piękne antyczne amfory, które samodzielnie uformują młodzi górale.

Codzienne spotkania trwają siedem godzin, a w ich trakcie dzieci jedzą też obiady, które sponsoruje im Urząd Gminy w Poroninie. - Przez pierwsze kilka dni staraliśmy się otwierać dzieci na sztukę - mówi Mieszko Chowaniec. - Opowiadałem im o literaturze antycznej i sposobie myślenia ówczesnych ludzi. Muszę powiedzieć, że udało nam się to stosunkowo szybko.

Nietypowa forma spędzania wakacji bardzo przypadła do gustu także dzieciom biorącym udział w projekcie.

- Nasze próby są ciekawie zorganizowane. W ogóle nie przypominają szkoły, czego na początku trochę się baliśmy - mówią dzieci. - Nie możemy się już doczekać naszego występu przed publicznością.

Pierwsza góralska inscenizacja "Antygony" odbędzie się 16 lub 17 lipca w auli Zespołu Szkół w Poroninie. Możliwe, że będzie także pokazana na jednym z gminnych festynów.

- A co będzie potem? Będziemy się zastanawiać - przyznaje Bartłomiej Chowaniec. - Konwencja spotkań "Lata w Teatrze" zakłada, że te spotkania przyjmują formę właśnie półkolonii. Możliwe więc, że za rok znów napiszę do Ministerstwa Kultury wniosek o przyznanie dotacji na projekt. Skrycie marzy mi się jednak, by w moim rodzinnym Poroninie powstała prawdziwa grupa teatralna o charakterze niefolklorystycznym. W innych wioskach też nie ma podobnego tworu. Moja ambicją byłoby, gdyby nasze tegoroczne spotkania były ziarenkiem, które zaszczepi w tych dzieciach teatr na lata.

- To niezły pomysł - mówi Andrzej Buńda, zastępca wójta Poronina. - Jeśli będzie pomysł stworzenia takiej grupy, postaramy się ją wspierać - zapewnia samorządowiec.

Kto daje na to pieniądze?

Lato w Teatrze to atrakcyjna oferta teatralna dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzają wakacje w swojej miejscowości. W tym roku akcja odbywa się w 26 miejscowościach w całej Polsce. Odbywają się tam teatralne półkolonie i warsztaty, podczas których młodzi widzowie poznają teatr pod opieką profesjonalnych artystów, wspólnie przygotowując spektakl. Dzięki projektowi teatr staje się atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również w czasie wakacji. "Lato w Teatrze" jest projektem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego koordynowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Warsztaty w Poroninie wspomaga Art Foundation.

Letnia Redakcja Gazety Krakowskiej już działa! Zobacz co przygotowaliśmy w tym roku specjalnie dla ciebie

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto