18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt w pełni. Sprawdzamy. Sprawdzamy, kim w przeszłości byli "silni" mieszkańcy Podhala

Tomasz Mateusiak
Silni Ludzie Podhala" w pełni. Nasi czytelnicy głosują na swych ulubieńców, a my sprawdzamy, kim w przeszłości byli "silni" mieszkańcy Podhala. Kto będzie następny?

hr. Adam Stadnicki, twórca uzdrowiska w Szczawnicy

Kolejny arystokrata i kolejny "Silny Człowiek" , bez którego Pieniny nie wyglądałyby tak jak obecnie. Hrabia Stadnicki (1882 - 1982) jako wielki miłośnik lasów w 1909 r. kupił od Akademii Umiejętności w Krakowie uzdrowisko Szczawnica. To właśnie dzięki jego staraniom położona w dolinie potoku Grajcarek wioska stała się w krótkim czasie jednym z najpiękniejszych i najmodniejszych europejskich uzdrowisk. Hrabia udzielał się także dla dobra całej Rzeczpospolitej. W latach 1927-1930 był posłem na Sejm RP. W okresie II wojny światowej wraz z żoną i wszystkimi dziećmi aktywnie włączył się w działania AK wojennej konspiracji. Za tę działalność w 1942 został przez rząd londyński odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. W 1948 w wyniku konfiskaty stracił majątek, ale nie porzucił ojczyzny. Górale z Pienin wspominają go do dziś...

ks. Mirosław Drozdek, kustosz sanktuarium na Krzeptówkach

Stwierdzenie "Silny Człowiek" do księdza Drozdka (1942 - 2007) pasowało bardzo. Choć od jego śmierci minęło już ponad pięć lat, górale dalej nie mogą odżałować wielkiego budowniczego, jak zwykło się o nim mówić. W Zakopanem ks. Drozdek pracował od 1979 roku. Był pierwszym kapelanem miejscowej Solidarności oraz środowisk nauczycieli i służby zdrowia. Za jego największy sukces uznać trzeba jednak budowę sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, jakie od 1982 roku powstawało na zakopiańskich Krzeptówkach. - To było wielkie dzieło, bo w czasie komunizmu, w okresie, gdy ciężko było zdobyć materiały budowlane, górale budowali świątynię " dar wdzięczności" za uratowanie życia Jana Pawła II - mówi Andrzej Gąsienica Makowski, starosta tatrzański. - Już samo to pokazuje, jak wielką siłą wyróżniał się ksiądz Drozdek.

hr. Władysław Zamoyski, właściciel dóbr zakopiańskich

Co Zakopane zawdzięcza hrabiemu Zamoyskiemu? Łatwiej zapytać co zawdzięczają mu wszyscy Polacy! To bowiem dzięki staraniom Władysława Zamoyskiego Polacy jeszcze w czasie rozbiorów nie stracili bezpowrotnie najpiękniejszego tatrzańskiego stawu - Morskiego Oka... Kochającemu przyrodę arystokracie Tatry zawdzięczają też... lasy. Kiedy Zamoyski kupił dobra zakopiańskie, nie było tu już prawie borów. Wszystko wycięła huta w Kuźnicach. Dopiero lata ciężkiej pracy pozwoliły na ich odrodzenie do obecnego kształtu. Hrabia w Zakopanem budował też szkoły i na przełomie wieków doprowadził do budowy kolei, która połączyła Giewont z Wawelem. Tą samą nitką lokomotywy jeżdżą do dziś. Gdyby plebiscyt "Krakowskiej" odbywałby się przed wojną, miano "Silnego Człowieka" mogłoby przypaść tylko Zamoyskiemu.

Zawoja. Wójt gminy chce stworzyć pod Babią Górą turystyczny cud!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto