Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Targ: pielęgniarki z nowym dyplomem

Józef Słowik
Polska służba zdrowia wzbogaciła się o kolejnych niemal sto pielęgniarek, które podniosły swoje zawodowe kwalifikacje. 95 sióstr i jeden pielęgniarz odebrało właśnie dyplomy z certyfikatem unijnym w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Natomiast 85 osób, dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, ukończyło studia pomostowe.

Tego typu studia umożliwiają pielęgniarkom podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. Właśnie takie podejście do wykonywanego przez nie, jakże ważnego dla całego społeczeństwa zawodu chwaliła Beata Cholewka, dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia. - To swego rodzaju fenomen, że pielęgniarki polskie są chętne do podnoszenia kwalifikacji za własne pieniądze - mówiła dyrektor Cholewka w czasie uroczystości rozdania dyplomów w Wyższej Podhalańskiej. - Zainteresowanie studiami pomostowymi wciąż jest duże w naszym kraju, a warunki dokształcania udało się stworzyć nawet pielęgniarkom działającym w ramach wolontariatu.

Pielęgniarki zostały też niejako zmuszone do podnoszenia swoich zawodowych kwalifikacji. Polskie dyplomy nie były bowiem uznawane przez Unię Europejską i trzeba było uzupełniać już zdobyte wykształcenie. Dlatego w 2008 roku rozpoczął się największy z polskich projektów w ramach pomocowego programu Kapitał Ludzki. Od tego czasu pielęgniarki i pielęgniarze mogą już robić studia pomostowe z unijnym dofinansowaniem. Z tej możliwości skorzystają do 2015 roku.
Studia pomostowe podejmie w sumie blisko 24 tysiące osób. Środki przeznaczone na ten cel są niebagatelne, bo sięgają kwoty 180 milionów złotych.

- Barier do pokonania przy tworzeniu takich studiów pomostowych w ramach regionu, jest sporo - mówiła Beata Cholewka. - Większość uniwersytetów medycznych z różnych powodów niechętnie przystępuje do takich projektów. Tym większe moje uznanie dla nowotarskiej uczelni, która się tego podjęła. Na uruchomienie studiów pomostowych pielęgniarki zresztą też naciskały w swoich regionach poprzez Izby Okręgowe. Teraz systemowość projektu daje im szerszy dostęp do tej formy, nie tylko w najaktywniejszych uczelniach.

Obecnie w kraju studia pomostowe uruchomiły aż 63 uczelnie wyższe. Program obejmuje około 18 tysięcy osób. Na dokształcanie wydano do tej pory ok. 50 milionów zł.

- Bardzo się cieszymy, że takie szkolenie miało miejsce, tym bardziej że odbyło się ono w naszej wyższej uczelni - mówi Agnieszka Dziurdzik, pielęgniarka z nowotarskiego Specjalistycznego Szpitala im. Jana Pawła II. - Uważam, że jest to wszystkim bardzo potrzebne. Nie tylo pielęgniarkom, ale i pacjentom. Moje koleżanki, które z tej możliwości skorzystały, są bardzo zadowolone.

Agnieszka Dziurdzik podkreśla, że szkolenia były szansą dla wszystkich osób, które wzięły w nich udział. Warto zaznaczyć, że w historii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu licencjat zdobyły 674 siostry.

Jak wspomniała szefowa departamentu w Ministerstwie Zdrowia, polski projekt spotkał się z uznaniem w krajach Unii Europejskiej. Budzi zainteresowanie europejskich struktur. Projekt był prezentowany m.in. w Brukseli. Doczekał się nawet plakatu, który promował studia.

- Do dwóch pielęgniarek, które widniały na plakacie, dodaliśmy w środku mężczyznę, bo równość płci w Unii jest koniecznością - zdradziła Beata Cholewka.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto