Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Targ czeka na taką halę widowiskowo-sportową od lat. Projekt "Areny Podhala" robi wrażenie. Czy uda się ją wybudować?

Marcin Szkodzinski
Marcin Szkodzinski
Arena Podhala - prezentacja projektu
Arena Podhala - prezentacja projektu Urząd Miasta Nowy Targ
Sportowy gigant ma pomieścić dwie hale lodowe, basen, salę do squasha, ring do walk MMA, ściana lodowa wewnątrz budynku, siłownię, salę baletową, hotel, a także takie atrakcje jak lodowy bar ze stałą temperaturą w środku minus 5 t. C. i centrum odnowy biologicznej. Inwestycja ma kosztować 193 mln zł. O budowie centrum sportów w Nowym Targu mówi się niemal 10 lat.

Miasto Nowy Targ od wielu lat mierzy się z pomysłem budowy centrum sportowego.

- Podhalańskie Centrum Sportów Lodowych, to pierwotna nazwa jaka była przyjęta dla tej pierwszej lokalizacji w obrębie hali Gorce - informował radnych Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego targu podczas komisji Sportu, Turystyki i Promocji oraz Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju.

Sportowy gigant ma być jedynym w tej części Polski

W trakcie prezentacji inwestycji zauważono, że od Krakowa na południe nie ma tak nowoczesnej infrastruktury sportowej.

Projekt opisała Joanna Pajerska-Szczurek. Obiekt ma zawierać m.in. dwie hale lodowe, basen, salę do squasha, ring do walk MMA, lodową ścianę, salę baletową, siłownię, centrum odnowy biologicznej, a także bar lodowy gdzie będzie stała temperatura minus 5 st. C. W obiekcie będzie znajdować się także hotel, a część obiektu będzie dostępna komercyjnie. W nowym obiekcie ma powstać także muzeum hokeja.

Widownia została zaplanowana tak aby pomieścić 4,5 tys. widzów. O wielkości inwestycji świadczyć może także jego wysokość sięgająca w najwyższym punkcie 20 m.

Pomysł na inwestycję, czy obietnice kampanii wyborczej?

O pomyśle budowy centrum sportowego w Nowym Targu mówi się już od niemal dziesięciu lat. - Powinien być akcent w budżecie i była zarezerwowana kwota pół miliona złotych, chociaż nie była wydawana - mówił Grzegorz Watycha, który w ten sposób zaznaczał, że do pomysłu budowy dużego kompleksu miasto podchodzi na poważnie. Kwota ta nie była wydatkowana, a przesuwana na inne cele sportowe.

Część radnych uważa, że Nowego Targu na wykonanie i utrzymanie tak dużego projektu nie stać, a inwestycja pociągnie finansowo miasto na dno. Burmistrz uspokaja, że już wcześniej toczyły się rozmowy z Ministerstwem Sportu, aby pozyskać fundusze na inwestycje.

Radny Paweł Liszka zarzucił burmistrzowi, że koncepcja budowy “Areny Podhala” znalazła się w jego materiałach wyborczych, a jest to projekt całego miasta. W odpowiedzi usłyszał od urzędującego burmistrza, że są to informacje co zamierzają zrobić jeśli wygrają wybory. Burmistrz zapewnił także, że jeżeli radny chce projekt oprzeć i promować go w swojej kampani może trzymać wizualizacje do wykorzystania.

Ciężka droga projektu

Prace nad znalezieniem odpowiedniego miejsca i zgód rozpoczęły się jeszcze w 2016 roku.

- Projekt hali był w miejscu kompleksu sportowego, tam gdzie jest miejska hala Gorce z terenem przyległym. To była pierwsza wytypowana lokalizacja. Niestety podjęte rozmowy z prywatnymi właścicielami gruntu nie przyniosły rezultatu. Cena, którą żądali właściciele była znacznie wyższa od tej, która wynikała z naszych wycen. Nie mogliśmy w tym miejscu ulokować hali - informował Grzegorz Watycha. Mieszkańcy chcieli dostać ceny rynkowe, jak przy inwestycjach komercyjnych, na co miasto się nie zgodziło.

Kolejna lokalizacja wybrana na inwestycję zlokalizowana była po drugiej stronie rzeki. - Teren został wskazany od strony wschodniej Dunajca. Miasto posiada tam areał bazowy, wyjściowy. w 2017 roku projekt planu został skierowany do opiniowania i uzgodnień - zaznacza Grzegorz Watycha.

Miasto przedstawiło dokładny harmonogram jak wyglądały losy projektu

 • 05.09.2016 - przystąpienia do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego NT 16-30;
 • 20.12.2017 - skierowanie planu do opiniowania i uzgodnień;
 • 10.01.2018 - pierwsza odmowa uzgodnienia projektu planu przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (WKZ);
 • 21.09.2018 - uchylenie przez Ministra Kultury postanowienia WKZ o odmowie;
 • 24.10.2018 - druga odmowa uzgodnienia projektu planu przez WKZ;
 • 02.08.2019- uchylenie przez Ministra Kultury postanowienia WKZ i uzgodnienie projektu planu miejscowego;
 • 30.12.2019 - 30.06.2020 dwukrotne wyłożenie projektu planu do wglądu publicznego (przerywane obostrzeniami związanymi z pandemią);
 • 27.07.2020 - uchwalenie planu miejscowego;
 • 12.06.2021 - opinia geotechniczna;
 • 15.12.2021 - wykonanie analizy zasadności budowy i sposobu funkcjonowania obiektu przez firmę EVolution;
 • 27.06.2023 - 29.02.2024 - opracowanie Programu Funkcjonalno- Użytkowego przez firmę Strukton.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy Targ czeka na taką halę widowiskowo-sportową od lat. Projekt "Areny Podhala" robi wrażenie. Czy uda się ją wybudować? - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto