Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagroda Literacka Zakopanego rozdana. Wyróżnienie otrzymała opowieść o Macieju Berbece

Julia Kalęba
Julia Kalęba
"Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku", Dariusz Kortko i Jerzy Porębski, wydawnictwo Agora
"Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku", Dariusz Kortko i Jerzy Porębski, wydawnictwo Agora materiały prasowe
"Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku" Dariusza Kortki i Jerzego Porębskiego oraz "Tatry i Zakopane w ilustracji Walerego Eliasza Radzikowskiego" Radosława Kutego zostały nagrodzone podczas szóstej edycji Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego.

FLESZ - Będą ostrzejsze kary dla pijanych kierowców

od 16 lat

Po dyskusji jury proponuje jednogłośnie przyznać nagrodę literacką zakopanego w roku 2021 książce Dariusza Kortki i Jerzego Porębskiego "Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku", a za wybitne walory edytorsko-artystyczne jury proponuje wyróżnić album Radosława Kutego "Tatry i Zakopane w ilustracji Walerego Iliasza Radzikowskiego"

- poinformowała podczas uroczystego wręczenia Nagród pisarka i członkini jury Iwona Smolka.

Opowieść o pochodzącym z Zakopanego himalaiście otwiera opis pierwszej wyprawy Macieja Berbeki na Broad Peak. Ale jak podkreślił w laudacji Tomasz Jastrun, to nie tylko opowieść o wspinaczce, chociaż jej opisy to ważny i dramatyczny wątek tej książki.

Skupiając się na wspinaczce, na górskich wyprawach w stylu - jak to się mówi o takich himalajskich wyprawach - oblężniczym, książka ukazuje też prywatne życie Macieja Berbeki, słynnego himalaisty, a te dwa światy łączą się w tej opowieści harmonijnie. (...) Jest w tle tej książce Polska, najpierw ta Ludowa - lata trudne dla wspinaczy; brak pieniędzy, sprzętu - potem jest stan wojenny, dylematy, czy nie zostać na Zachodzie, jest w końcu Zakopane

- mówił na scenie Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego.

W 1988 roku Berbeka cudem uniknął śmierci na Broad Peaku. Zmieniony tą podróżą założył firmę, zadbał o dom i rodzinę. Autorzy książki pytają, co sprawiło, że po 25 latach zwyczajnego życia spakował plecak i wyjechał pod tę samą górę.

W jury konkursu znaleźli się Anna Janko, Bożena Gąsienica, Tomasz Jastrun, Agnieszka Jurczyńska-Kłosok, Paweł Skawiński i Iwona Smolka.

Nagroda Literacka Zakopanego przyznawana jest corocznie żyjącym autorom najlepszych książek podejmujących tematykę Zakopanego i Tatr, wydanych w Polsce po raz pierwszy w roku poprzedzającym rok ogłoszenia danej edycji Nagrody. Wyróżnienie, choć w tej formie przyznawane od 2017 roku, ma swoją długą tradycję.

Pierwszy raz Zakopane przyznało nagrodę literacką w 1957 roku za całokształt twórczości Stanisławowi Nędzy-Kubińcowi, Hannie Pieńkowskiej i Tadeuszowi Staichowi za książkę "Drogami skalnej ziemi" oraz Zofii Radwańskiej-Paryskiej za książki "Zielony świat tatr" i "Mozaika tatrzańska". Ostatni raz nagrody przyznano w roku 1990. Otrzymali je Maria Bac-Moszaszwili i Małgorzata Gąsienica Szostak za książkę "Tatry Polskie: przewodnik geologiczny dla turystów" oraz Włodzimierz Wnuk za całokształt twórczości.

W 2017 roku miasto postanowiło kontynuować przyznawanie nagrody dla najlepszych książek promujących Tatry i Zakopane w trakcie Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto