Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Podhalu ma powstać najgłębszy odwiert geotermalny na świecie. Kiedy ruszą prace?

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
W Bańskiej Niżnej trwają właśnie ostatnie prace przygotowawcze na terenie, gdzie stanie wiertnia i rozpocznie się wiercenie odwiertu
W Bańskiej Niżnej trwają właśnie ostatnie prace przygotowawcze na terenie, gdzie stanie wiertnia i rozpocznie się wiercenie odwiertu Łukasz Bobek
Najgłębszy odwiert geotermalny świata, który ma powstać w Szaflarach na Podhalu, ma poślizg. Wiercenie głębokiego na 7 km odwiertu nadal nie ruszyło, choć według zapowiedzi miało rozpocząć się pod koniec roku. Wiercenie rozpocznie się najprawdopodobniej pod koniec marca.

Odwiert powstaje kilkaset metrów obok dotychczasowych odwiertów, z których od lat korzysta Geotermia Podhalańska do ogrzewania domów na Podhalu. Odwiert ma mieć głębokość aż 7 kilometrów. I będzie to najgłębszy odwiert geotermalny na świecie. Pozyskana podziemna gorąca woda ma służyć do ogrzewania domów w Szaflarach i w mieście Nowy Targ.

W czerwcu 2022 roku gmina Szaflary – która pilotuje projekt, podpisała umowę z firma UOS Drilling S.A., która na zająć się wierceniem. Koszt inwestycji to 131 mln zł. W czerwcu zapowiadano, że wiercenie rozpocznie się pod koniec 2022 roku. Nadal jednak się to nie udało.

- Prace mają faktycznie mały poślizg. Wynika on z tego, że warunki geologiczne całego terenu, gdzie będzie odwiert zaskoczyły wszystkich. Robiliśmy co prawda wcześniej odwierty techniczne, by sprawdzić grunt. Teren bowiem, gdzie stanie wiertnia musi być przede wszystkim stabilny – mówi Sławomir Furca, wicewójt gminy Szaflary. - Okazało się, że pod pierwszą warstwą ziemi jest torf, potem znów ziemi i znów torf. Trzeba więc było cały teren odwodnić i ustabilizować. Stąd to opóźnienie.

Jak dodaje wicewójt, obecnie trwają ostatnie prace przygotowawcze terenu. Zwożone są także elementy do postawienia dużej, ważącej kilkadziesiąt ton wiertni. - Myślę, że pod koniec miesiąca, albo na początku kwietnia wiertnia będzie już stała i nastąpi jej uruchomienia – mówi Furca.

Poślizg związany z przygotowaniem terenu może wpłynąć na wydłużenie prac na całą inwestycją. Jak mówi wicewójt, roboty mogą się wydłużyć o miesiąc-dwa. - Co przy tak dużej inwestycji nie jest dużym problemem – mówi.

Wstępnie planowano, że wiercenie zakończy się ma w połowie 2024 roku. Potem przyjdzie czas na analizę geofizyczną odnalezionych zasobów.

- Nikt na świecie nie wiercił na tą głębokość w poszukiwaniu wód geotermalnych – mówił w czerwcu Piotr Długosz, który będzie sprawował nadzór i dozór geologiczny nad inwestycją. - Na głębokości 7 kilometrów spodziewamy się temperatury wody 180 stopni. Jeśli to się potwierdzi, a także jeśli wydajność tego zbiornika wody geotermalnej będzie odpowiednia, być może uda się zbudować pierwszą w Polsce elektrownię, która wykorzystałaby ciepło wód termalnych do produkcji energii elektrycznej.

Produkcja energii elektrycznej będzie oczywiście dodatkową korzyścią. W pierwszej kolejności bowiem gorąca woda na posłużyć do ogrzewania domów w Szaflarach i mieście Nowy Targ.

Równolegle z pracami przy odwiercie, miasto i gmina będą prowadziły prace przy budowie magistrali ciepłowniczej z Szaflar do Nowego Targu.

- Dokumentacja na budowę magistrali jest już gotowa. Miasto Nowy Targ zajmowało się projektowaniem magistrali z Bańskiej aż do swojej ciepłowni Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. My z kolei mamy gotową dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę sieci ciepłowniczej w naszych miejscowościach: Szaflarach, Zaskalu, Borze i w części Bańskiej Niżnej – mówi Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary.

Budowę magistrali będzie prowadziło miasto i Szaflary – każdy samorząd na własnym terenie. Gdy rozpocznie się budowa głównej rury, gmina Szaflary rozpocznie budowę sieci ciepłowniczej do domów na swoim terenie. Pieniądze na to zadanie samorządy chcą pozyskać z rządowego programu „Polski Ład”.

Magistrala ma zostać podłączona do systemu ciepłowniczego MPEC Nowy Targ. Stamtąd ciepło ma popłynąć obecnie działającą już siecią do budynków na terenie miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto