Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultura góralska będzie na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Aurelia Lupa
Kultura góralka obejmuje zwyczaje, stroje, śpiew, muzykę, ale i pasterstwo, czy bacowstwo
Kultura góralka obejmuje zwyczaje, stroje, śpiew, muzykę, ale i pasterstwo, czy bacowstwo Archiwum Polskapress
Związek Podhalan chce wpisania kultury góralskiej na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Potem będą starali się dostać na podobną listę, tyle że UNESCO, która obejmuje cały świat. Co ciekawe, na podobny krok zdecydowali się także górale słowaccy.

- W Polsce mamy 12 subregionów zasiedlonych przez górali. Dotyczy to więc górali z Dolnego Śląska, żywieckich, babiogórskich, orawskich, kliszczackich, zagórzańskich z rejonu Gorc, spiskich, pienińskich, sadeckich czarnych i białych od Łącka. Chcemy tych wszystkich górali udokumentować i podkreślić jak prężna jest góralszczyzna Polska - wylicza Julian Kowalczyk. - Kolejnym krokiem będzie wpis na światowa listę UNESCO jako góralskie nacje łuku Karpat. Ale to będzie późniejszy etap.

Kulturę góralska na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego - tyle że w swoim kraju - zrobili już już nasi południowi sąsiedzi - Słowacy. Przygotowują się do tego również Czesi.

Na listę dziedzictwa zostały już wpisane konkretne małe dziedziny - to m.in. żywieckie gajdy, kumoterki podhalańskie, a ostatnio pasterstwo. Najnowszy pomysł ma objąć całą kulturę górali polskich. Zapis ma objąć całą kulturę materialną, jak i duchową. I tak kultura niematerialna obejmuje m.in. pieśni, taniec i muzykę, teksty gwarowe, nazewnictwo, obrzędy. Te zagadnienia są bardzo szerokie. Tak więc przedstawiciele Związku Podhalan organizują cykl konsultacji społecznych. Ich celem jest przygotowanie i zebranie materiałów, który posłużą do sporządzenia wniosku.

- Prace na wpisaniem mogą potrwać co najmniej rok. Teraz jesteśmy na pierwszym etapie. W tej chwili spotykamy się z przedstawicielami subregionów - wyjaśnia Kowalczyk. - Równocześnie badamy stan bieżący kultury to co jest teraz. Tak by uchronić to co może już nie przetrwać.

Związek Podhalan poprzez wpis chce chronić kulturę, ale i zachować ją jak najdłużej.

- To pozwoli dowartościować znaczenie kultury góralskiej dla potomnych i żyjących. By dalej przetrwała i służyła w utożsamianiu mieszkańców regionów w tym kim są. A jeśli to co dziś jest żywą tradycją pójdzie nawet kiedyś w niepamięć, pozostanie udokumentowane - wyjaśnia Julian Kowalczyk, prezes Związku Podhalan w Polsce.

Może to jednak mieć także aspekt finansowy.

- Wpisanie na listę dziedzictwa niematerialnego da również wymierne korzyści. Łatwiej będzie można uzyskać ośrodki na realizacje przedsięwzięcie m.in. z funduszy unijnych czy innych źródeł - wylicza prezes Związku Podhalan.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kultura góralska będzie na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto