MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Klęczar z Kęt będzie nowym wojewodą Małopolski. 14 grudnia ma być oficjalnie powołany na stanowisko

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Krzysztof Klęczar
Krzysztof Klęczar Arch. prywatne
Krzysztof Klęczar to obecnie burmistrz Kęt w pow. oświęcimskim, jest też szefem struktur PSL w województwie małopolskim oraz członkiem Rady Naczelnej PSL. Jest też najpoważniejszym kandydatem na nowego wojewodę małopolskiego po powołaniu rządu nowej koalicji. W czwartek, 14 grudnia, ma być powołany na stanowisko.

Po wyborze nowego rządu premier Donald Tusk powoła nowych wojewodów. Najpoważniejszym, i właściwie jedynym, kandydatem w Małopolsce jest Krzysztof Klęczar.

- Jeszcze za wcześnie mówić, że zostanę wojewodą. Mam dużo pokory - skromnie odpowiada Krzysztof Klęczar. - To decyzja, którą osobiście musi podjąć Donald Tusk. Jeżeli jednak tak się stanie, to z radością przyjmę ofertę - dodaje.

Krzysztof Klęczar - człowiek orkiestra?

Ma 41 lat. Krzysztof Klęczar, oprócz tego, że jest burmistrzem Kęt, szefuje strukturom PSL w województwie małopolskim oraz jest członkiem Rady Naczelnej PSL, jest też rolnikiem. Razem z żoną i bratem prowadzi 2,6-hektarowe gospodarstwo. Po godzinach pracy w urzędzie i załatwieniu spraw "politycznych" „wskakuje” w wygodne ubranie i bierze się do pracy w gospodarstwie.

Lubi pozować ze swoimi zwierzakami do zdjęć. Np. przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi - był kandydatem na senatora, na zdjęciach uwieczniał się z... królikiem. W gospodarstwie mają dość duży zwierzyniec, m.in. mają osła. Czy będzie miał czas na "dojenie krów", gdy do pracy będzie dojeżdżał do Krakowa? To ok. 70 km drogi, minimum półtorej godziny jazdy, gdy nie ma korków.

- Damy radę - śmieje się Krzysztof Klęczar i podkreśla, że krów to akurat na gospodarce nie mają. Od 9 lat, od kiedy jest burmistrzem Kęt i pełni też inne obowiązki, ma mało czasu na zajmowanie się ziemią. Więcej go w tej pracy wyręczają bliscy. Nadal lubi jednak pracę na roli i przy zwierzętach.

Wybory samorządowe 2024. Pierwsi kandydaci ustawiają się w blokach startowych. Zobacz, kto może wystartować w Małopolsce zachodniej

Solidne wykształcenie kandydata na wojewodę małopolskiego

Krzysztof Klęczar w swoim życiorysie ma też:

  • Członek Zarządu w Krakowskim Parku Technologicznym
  • Dyrektor w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

Z wykształcenia jest psychologiem oraz doktorem nauk rolniczych.

Wybór nowego rządu RP

W poniedziałek, w przypadku nieuzyskania przez rząd Morawieckiego wotum zaufania, o godzinie 16.30 posłowie mają przejść do wyboru premiera w tak zwanym drugim kroku konstytucyjnym. Po debacie, o godz. 20 odbędzie się głosowanie nad wyborem nowego premiera.

We wtorek, 12 grudnia, o godzinie 9 Donald Tuska, jako nowy Prezes Rady Ministrów ma przedstawić program działania oraz skład rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Według harmonogramu głosowanie odbędzie się o godzinie 15. Powołanie wojewodów będzie jednym z kolejnych kroków.

Mural na dworcu PKP Oświęcim

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Krzysztof Klęczar z Kęt będzie nowym wojewodą Małopolski. 14 grudnia ma być oficjalnie powołany na stanowisko - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto