MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Festiwal wina Skin Contact Kraków w niezwykłym klimacie Dworu w Tomaszowicach

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Dwór w Tomaszowicach
Modne pomarańczowe wino oraz całą gamę win białych, czerwonych, różowych zaproponują winiarze, winogrodnicy i pasjonaci wina, którzy przybędą do podkrakowskiego Dworu w Tomaszowicach. W gminie Wielka Wieś, niedaleko za granicami Krakowa szykuje się Skin Contact Kraków 2024,czyli festiwal wina, któremu nie straszne przymrozki z ostatnich nocy. Mimo tego, że okazały się one być krytyczne dla winiarzy, gdyż ujemna temperatura zniszczyła część winorośli, winiarze liczą, że wyrosną zapasowe pąki.

Festiwalowe plany winiarzy i pasjonatów

Przygotowania do Skin Contact Kraków 2024 trwają. W sieci już ruszyła sprzedaż biletów na to wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się 25 i 26 sierpnia 2024 r w Dworze w Tomaszowicach. Bilety można nabyć przez oficjalną stronę internetową www.skincontactkrakow.com.

- Spotkanie to - festiwal wina - połączy winogrodników i pasjonatów wina na różnych poziomach wiedzy oraz ich rodziny i przyjaciół, odbędzie się w ostatnią niedzielę sierpnia, w pięknej scenerii Dworu w Tomaszowicach - zaprasza Anna Ruszczak, przedstawicielka organizatorów Skin Contact Kraków 2024.

W programie degustacje, spacery po urokliwym parku tomaszowickiego dworu oraz eventy edukacyjne - to okazja do poznania historii polskiego winiarstwa oraz zrozumienie trudu pracy winiarza i ryzyka związanego z pracą nad każdym kolejnym rocznikiem wina.

Przymrozki w winnicach

Ostatnio w winnicach zapanował niepokój związany z pogodą. Ujemne temperatury sprawiły, że winiarze musieli przyjrzeć się się uszkodzeniom na swoich plantacjach. Większe problemy notują w zachodnich częściach Polski. Tam od kilku nocy walczą z przymrozkami sięgającymi nawet do -6 stopni. Małopolskie winnice na szczęście ucierpiały mniej, gdyż temperatura nie była tak niska.

- Najbardziej krytyczna była noc z poniedziałku na wtorek. Członkowie naszego Stowarzyszenia Winiarzy Jury Krakowskiej notowali temperatury od -2 do -4 stopnie. Te niższe były w okolicach Myszkowa w województwie śląskim. Im bliżej Krakowa tym temperatury były wyższe. Dzięki temu nie mówimy o przemarzniętych winnicach, a częściowo uszkodzonych winoroślach - mówi Marcin Niemiec, właściciel Winnicy Amonit i szef Stowarzyszenia Winiarzy Jury Krakowskiej.

Podkrakowscy winiarze wskazują, że trudniejsza sytuacja była za zachodzie, gdzie kilka nocy pod rząd rozpalano tysiące świec i włączano wiatraki.

- Pod Krakowem niektórzy nocą ogrzewali swoje winnice rozpalając ogniska. Ja jeździłem po winnicy z dmuchawą. Te przymrozki sprawią, że plony będą niższe. Szacujemy, że straty mogą sięgać 30 proc. Stracimy też jakieś trzy tygodnie wegetacji, więc sezon się skróci. Jednak liczymy jeszcze, że rośliny wypuszczą zapasowe pąki - dodaje Marcin Niemiec.

Po trudach czas na świętowanie

Winiarze chcą prezentować swoją branżę i świętować. To dlatego w ostatnią niedzielę lata spotkają się w oranżerii, Galerii Panorama i parku Dworu w Tomaszowicach. Swój przyjazd zapowiada setka wybitnych winiarzy, wspierana przez uznanych kucharzy i muzyków.
Anna Ruszczak informuje, że Skin Contact Kraków 2024 odbędzie się ostatni weekend sierpnia - bezpośrednio przed zbiorami, gdy winogrodnicy mogą poświęcić uwagę na spotkanie z miłośnikami swoich wyrobów.

W festiwalu weźmie udział kilkudziesięciu czołowych europejskich winogrodników oraz członkowie ich rodzin, którzy uprawą ziemi i wytwarzaniem wina zajmują się samodzielnie, kultywując to szczególne rzemiosło z pokolenia na pokolenie.

Winogrodnictwo w Polsce

Największymi obszarami winogrodniczymi w naszym kraju są regiony: zielonogórski, małopolski, dolnośląski, podkarpacki oraz teren na granicy województw lubelskiego i świętokrzyskiego.

Sam Kraków od średniowiecza był uznawany za najważniejszy w Polsce ośrodek handlu winem, gdyż to właśnie tutaj krzyżowały się główne szlaki handlowe z południa na północ i ze wschodu na zachód. Nic więc dziwnego, że krakowskie wino degustuje się w setkach restauracji i barów niemal przy każdej ulicy Starego Miasta, a importem wina zajmują się dziesiątki rodzinnych firm.

Organizatorzy winiarskiego wydarzenia chcą też edukować swoich gości opowieściami o winie:

- Wino typu skin contact wpisuje się w kategorię modnych obecnie win pomarańczowych. Skin contact (inaczej maceracja) to proces pozostawienia skórek i pestek winogron wraz z fermentującym sokiem. Jest stosowany przy produkcji win czerwonych i różowych. Z kolei maceracja w przypadku win białych daje wino o pomarańczowej barwie, o unikalnym stylu, który łączy cechy zarówno win białych, jak i czerwonych. Taka formuła produkcji przekłada się na wyjątkowe walory smakowe i aromatyczne, co czyni te wina niezwykle interesującymi dla miłośników dobrego wina - informuje Anna Ruszczak.

Dwa dni festiwalowe - plany organizatorów

Festiwal wina Skin Contact Kraków to dwudniowe atrakcje 25-26 sierpnia 2024 r.

Pierwszy dzień festiwalu - niedziela, 25 sierpnia - jest otwarty dla wszystkich miłośników wina. Tego dnia uczestnicy spotkają się z winogrodnikami w oranżerii i Galerii Panorama, gdzie będą mogli degustować szeroki wybór win pomarańczowych, białych i czerwonych oraz porozmawiać z ich twórcami o tajnikach produkcji i winiarskiej pasji.
Nie zabraknie także atrakcji kulinarnych w wykonaniu najlepszych szefów kuchni oraz doznań kulturalnych przy muzyce jazzowej na żywo. Przewidziano także wystawę prac krakowskiego grafika i malarza, prof. Grzegorza Bieniasa.

Drugi dzień festiwalu - poniedziałek, 26 sierpnia - poświęcony będzie spotkaniom biznesowym, na które zaproszeni są przedstawiciele branży gastronomicznej, sommelierzy i restauratorzy oraz importerzy win. W wydarzeniu wezmą udział także winogrodnicy, których wina są już obecne w Polsce. Festiwal ma być bowiem także przestrzenią do znalezienia wartościowych partnerów dla tych, którzy zdecydują się na sprzedaż wina w polskich restauracjach i wine barach.

Empatia transmitowana społecznie?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Festiwal wina Skin Contact Kraków w niezwykłym klimacie Dworu w Tomaszowicach - Dziennik Polski

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto