Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawierucha i BRAThANKI na Dolnej Równi Krupowej. Na Folkową Nutę. W Zakopanem trwa 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Marek Długopolski
Marek Długopolski
Oberki, polki, kujawiaki, wiwaty i lendlery… - nie mają dla nich żadnych tajemnic. Chętnie sięgają po nuty powstałe na Kresach Wschodnich, wśród chat górali czadeckich i pienińskich, ale też charakterystyczne dla Wielkopolski, Mazowsza, Kujaw, Podkarpacia… O muzycznym kunszcie zespołu Zawierucha, bo o nim to mowa, mogli przekonać się wszyscy, którzy 13 sierpnia wieczorem zgromadzili się przed sceną plenerową na zakopiańskiej Dolnej Równi Krupowej, a także zasiedli przed ekranami komputerów, słuchając koncertu na Folkową Nutę.

Muzyka do słuchania i tańczenia

„Wielu gra na skrzypcach, ale jest tylko dwóch takich wihajstrów w naszej Rzeczypospolitej, że kiedy zaczynają swe trele, iskry lecą i niebo się otwiera. (…) Kiedy grają razem, słuchacze i tancerze doświadczają najwyższych napięć i stanów ekstazy” – tak pięknie ich grę scharakteryzował Maciej Szajkowski, m.in. muzyk Kapeli ze Wsi Warszawa. I nie ma w tym krzty przesady, o czym wczoraj wieczorem mogli przekonać się goście 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Nic też dziwnego, że Zawierucha w tym roku sięgnęła po zwycięstwo w Konkursie Muzyki Folkowej Nowa Tradycja. Oprócz wspomnianych już wirtuozów skrzypiec - Marcina Drabika i Kacpra Malisza - niezwykły zespół tworzą Piotr Zgorzelski (basy-wiolonczela, śpiew), Kamil Siciak (perkusja) oraz Michał Aftyka (kontrabas). „Działali w różnych konstelacjach. Jeden na Warmii, Radomszczyźnie i Mazowszu, drugi na Podkarpaciu. Teraz spotkali się i razem tworzą prawdziwy dream team, osiągając potężne brzmienie orkiestry symfonicznej” – zaznacza Maciej Szajkowski.

A Tomasz Janas, krytyk muzyczny, dodaje: „Granie, które proponują jest z jednej strony znakomicie przemyślane, uporządkowane, jest efektem spójnej artystycznej koncepcji, kreacji, z drugiej strony mnóstwo w nim „ognia” – spontaniczności, żywiołowości, nieudawanych emocji i porywającej transowości. No i jak to wszystko świetnie brzmi!”

I tego wszystkiego doświadczyliśmy wczoraj na zakopiańskiej Dolnej Równi Krupowej.

BRAThANKI – nie tylko Czerwone korale

Zawierucha i BRAThANKI na Dolnej Równi Krupowej. Na Folkową Nutę. W Zakopanem trwa 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Piotr Korczak

„Jakby się niebo otworzyło” – stwierdził jeden ze słuchaczy, gdy festiwalową sceną zawładnęły BRAThANKI. Kunszt, polot, perfekcja, żywiołowość, ale także cudowne brzmienia i siarczysty muzyczny ogień. I to wszystko od Dolnej Równi Krupowej aż po sam Giewont. Ten wieczór na długo zostanie w pamięci słuchaczy.

Janusz Mus, Piotr Królik, Grzegorz Piętak, Stefan Błaszczyński, Jacek Królik, Adam Prucnal oraz obdarzona cudownym głosem Hania Chowaniec „Rybka” – to oni rozpoczęli blisko 25-letnią już historię niezwykłego zespołu. Po odejściu Hani żeńskim głosem BRAThANKÓW były Halina Mlynkowa, Ania Mikoś, Magda Rzemek oraz Aleksandra Chodak. Agnieszka Dyk, która teraz zawładnęła sceną, podbiła męskie serca zespołu brawurowym wykonaniem „Czerwonych korali” w „Szansie na sukces”. Wczoraj, nie tylko ona, ale cały zespół, podbił serca zakopiańskiej publiczności.

„Świetny koncert” – zapewniali wszyscy, którzy na żywo mogli obejrzeć brawurowy występ na Dolnej Równie Krupowej. I to wszystko na Folkową Nutę.

14 sierpnia - Góralska tradycja i współczesność

Tańce, śpiew i zabawy małych górali (godz. 14, Dolna Rówień Krupowa), orszak weselny (godz. 17, parada z placu Niepodległości do wioski festiwalowej) oraz tradycyjne wesele góralskie w wykonaniu „Białodunajcan” (godz. 17.30, Dolna Rówień Krupowa), a wieczorem wspólna zabawa z „gośćmi weselnymi” w wiosce festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej (godz. 18.30) - to wszystko czeka na tych, którzy sobotę (14 sierpnia) w Zakopanem zechcą spędzić z 52. Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich.

Oczywiście nie można również zapomnieć o prezentacjach kulinarnych, które rozpoczną się o godz. 19 na Dolnej Równi Krupowej.

15 sierpnia - rozśpiewany i roztańczony korowód

Zespoły, które przez następne dni będą walczyć o prestiżowe ciupagi i uznanie jury, oraz ich goście, niedzielny poranek (15 sierpnia) rozpoczną od uroczystej mszy św., która zostanie odprawiona w kościele św. Krzyża (godz. 10.30, ul. Zamoyskiego). Po niej ulicami Zamoyskiego i Krupówki - godz. 11.30 - ruszy tradycyjny roztańczony i rozśpiewany barwny korowód.

I już teraz warto zarezerwować sobie czas na niedzielne popołudnie. O godz. 18 sceną na Dolnej Równi Krupowej zawładną – podczas koncertu inauguracyjnego – cudowne góralskie zespoły.

Niedziela to również święto tych wszystkich, którzy kochają czworonogi. Tego dnia bowiem Dolna Rówień Krupowa zapełni się owczarkami podhalańskimi (wystawa rozpocznie się o godz. 13.30).

Festiwal Folkloru Ziem Górskich także w internecie

A co z tymi wszystkimi, którzy pragną wziąć udział w 52. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, a nie mogą przybyć pod Giewont? Ich wszystkich Zakopane zaprasza do Internetu.

On-line transmitowany będzie niedzielny korowód i koncert inauguracyjny, a także występy konkursowe, koncerty towarzyszące, ogłoszenie wyników oraz koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, a także koncert finałowy.

W tym roku o prestiżowe złote ciupagi walczyć będą zespoły z Bułgarii, Czarnogóry, Macedonii, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainy, Włoch, a także z Polski - Zbyrcok z Juszczyna, Istebna z Istebnej, Lachy z Nowego Sącza i Regle z Poronina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto