Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Znów "lewe" kwatery. Pandemia nie przeszkadza oszustom naciągać turystów na nieistniejące kwatery

Redakcja
Taka willa oferowana jest w Kościelisku i w Zakopanem. Problem w tym, że to zdjęcia willi z rejonu Alp Francuskich
Taka willa oferowana jest w Kościelisku i w Zakopanem. Problem w tym, że to zdjęcia willi z rejonu Alp Francuskich
Choć w tym roku na okres świąteczno-noworoczny wciąż jest sporo wolnych miejsc noclegowych w górach, oszuści nie odpuszczają. Znów pojawiła się oferta z wynajmem nieistniejącego pensjonatu. Dotyczy to willi w Kościelisku i w Zakopanem.

Podejrzaną ofertę zauważył jeden z mieszkańców Kościeliska. - Willa Aristega - kojarzy ktoś taki obiekt w Kościelisku? Pojawił się na Bookingu we wrześniu i jest zlokalizowany na Chotarz-Bór, w budynku, który jeszcze nie jest wykończony. Tylko jedno zdjęcie, kontaktów brak. Można go wynająć za gruby hajs na sylwestra. To chyba fałszywa kwatera - informuje czytelnik.

Oferta na Bookingu istnieje, choć już wskazuje, że nie ma wolnych ofert na okres świąteczno-noworoczny. Czy zostały wyprzedane - tego nie wiadomo. W innych terminach można rezerwować. Oferta posiada faktycznie tylko jedno zdjęcia. Okazuje się, że ta sama fotografia - budynku z zewnątrz - jest dodana do oferty z Zakopanego. Chodzi o obiekt EllySky Challet, który ma być zlokalizowany przy ul. Droga do Walczaków. Tak dodane są również inne zdjęcia - wnętrza budynku.

Na zdjęciu widniej piękna willa, tyle że w stylu alpejskim, a nie zakopiańskim. Gdy użyliśmy wyszukiwarki Google, okazuje się, że zdjęcia te pochodzą ze strony oferującej nieruchomości na sprzedaż. Fotografie opisywane jako willa w Kościelisku i w Zakopanem to w rzeczywistości dom w miejscowości Megeve w Alpach Francuskich. Willa wystawiona jest na sprzedaż - za 3 mln. 360 tys. euro.

Zakopiańska policja na razie nie dostała żadnego zgłoszenia od turystów, którzy wynajęli pokoje w nieistniejącej willi. Nie wykluczone, że ci zgłoszą się na komendę dopiero gdy przyjadą pod Giewont i okaże się, że ich wymarzonego alpejskiego domu nie ma.

Asp. sztab. Roman Wieczorek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, zaznacza, że policjanci analizują ogłoszenie, jakie pojawiło się na Bookingu.

- Zachęcamy wszystkim turystów planujących przyjazd na Podhale zimą, by dobrze sprawdzili pensjonat, czy dom, który chcą wynając - mówi policjant.

Policja radzi turystom:

  • Nie zostawiajmy załatwiania spraw związanych z rezerwacją noclegu na ostatnią chwilę - działanie w pośpiechu nie sprzyja zachowaniu ostrożności.
  • Nie dajmy się nabrać na super okazje cenowe. Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji – tzw. super okazje powinny wzbudzić podejrzenia.

  • Decydując się na konkretną lokalizację, sprawdźmy, czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji. Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu - w przypadku oszustwa są one spreparowane - zasięgnijmy opinii z innych miejsc. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, to już powinno wzbudzić naszą czujność. Im ogłoszenie bardziej „anonimowe”, tym bardziej podejrzane.

  • Sprawdźmy, czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego nie ma. Tutaj pomocne mogą się okazać narzędzia internetowe umożliwiające lokalizację adresu.

  • Dokładnie sprawdźmy dane obiektu.

  • Jedźmy w miejsce polecone przez znajomych lub inne osoby, które już tam były.

  • Jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w Urzędzie Miasta. W przypadku Zakopanego na stronie internetowej Urzędu Miasta, w części przeznaczonej dla turystów, znajduje się zakładka: „Baza Noclegowa”. Tam możemy sprawdzić kwaterę działającą na terenie Zakopanego. Pozostałe obiekty możemy natomiast sprawdzić w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)

  • Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe, każda propozycja przelania pieniędzy za pomocą alternatywnych form, firm pośredniczących, powinna wzbudzić nasze podejrzenia.

  • Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia co do uczciwości oferty.

  • Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto