Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane zbuduje nowa drogę do centrum komunikacji, by wyprowadzić autobusy z miasta

Aurelia Lupa, ŁB
Nowe centrum komunikacyjne w Zakopanem
Nowe centrum komunikacyjne w Zakopanem Łukasz Bobek
Zakopane chce wyprowadzić autobusy dalekobieżne kursujące pod Tatry poza ulice w ścisłym centrum miasta. Ma temu służyć nowa droga, która powstanie od ronda na drodze krajowej 47 na Spyrkówce do centrum komunikacyjnego. Nowa droga ma powstać w 2024 roku.

Starostwo tatrzańskie wydało właśnie drugie z trzech pozwoleń na budowę nowego połączenia. Dokumenty dotyczące trzeciego połączenia są złożone w starostwie. Urząd miasta uzupełnia dokumentację.

Nowa droga ma przede wszystkim służyć łatwiejszemu dojazdowi do wybudowanego niedawno centrum komunikacyjnego przy Chramcówkach. Droga ma prowadzić niejako od tyłu centrum. Jej początek będzie na tzw. zakopiance, w miejscu, gdzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad buduje rondo. Jeden ze zjazdów z ronda – obecnie ślepy – powstał właśnie z myślą, by włączyć tam nową drogę.

- Otrzymaliśmy właśnie drugie z trzech pozwoleń na budowę. Inwestycja ta bowiem jest podzielona na trzy etap – mówi Leszek Dorula. Burmistrz Zakopanego. - Po świętach planujemy ogłosić przetarg, tak, by z pracami można było ruszyć na wiosnę – zapowiada burmistrz.

Dwa odcinki – na które jest już pozwolenie, mają być rozpoczęte i zakończone w 2024 roku. Trzeci odcinek – od ronda, będzie to zupełnie nowa droga i zakończenie jej budowy uzależnione jest od tego, kiedy starostwo wyda stosowne zgody.

Inwestycja w całości – łącznie trzy etapy – szacowana jest na ok. 15-17 mln zł. I jak zaznacza Leszek Dorula będzie to najważniejsza inwestycja dla miasta na 2024 roku.

Gdy nowa droga powstanie, usprawniony ma zostać przede wszystkim ruch autobusów dalekobieżnych, które kursują do i z Zakopanego. Pojazdy te będą bowiem mogły częściowo ominąć zatłoczoną zazwyczaj drogę wjazdową do miasta – Kasprowicza. Nie także musiały poruszać się ul. Chramcówki i Szymony, co ułatwi życie nie tylko kierowcom autobusów, ale i lokalnym mieszkańcom. Zwłaszcza jeśli chodzi o ulicę Szymony. Tak bowiem wzdłuż drogi znajdują się bloki mieszkalne, których lokatorzy dotychczas narzekali na ruch dużych autobusów.

Nowa droga przyda się także do skomunikowania parkingu zaporowego, który miasto chce zbudować na Spyrkówce. Ma się tak znaleźć kilkaset miejsc postojowych, a także przystanki dla autobusów komunikacji miejskiej – tak by turysta mógł zostawić auto na postoju i przesiąść się na autobusy miejski.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakopane zbuduje nowa drogę do centrum komunikacji, by wyprowadzić autobusy z miasta - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto