Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Tak będzie wyglądało nowe centrum komunikacyjne [ZDJĘCIA]

Łukasz Bobek
Już wiadomo, jaki wygląd będzie miał zakopiański dworzec i jego otoczenie. Dzięki oryginalnej architekturze turyści w jednej chwili mają się zorientować, że się znaleźli w stolicy polskich Tatr.

Zakopane rozstrzygnęło konkurs na koncepcję architektoniczno-przestrzenną centrum komunikacyjnego, które ma powstać w rejonie obecnych dworców autobusowego i kolejowego. Najlepszą pracę wykonali wspólnie Tomasz Galica i Anna Muras i w nagrodę dostali 30 tysięcy złotych.

Dworzec górski, nie miejski

- Głównym motywem przewodnim dworca w naszej koncepcji jest komunikacja z naturą - mówi Tomasz Galica. Jego współpracownica dodaje, że przy opracowywaniu koncepcji zależało im na tym, by nie zrobić kolejnego wielkomiejskiego betonowego dworca, który mógłby się kojarzyć z każdym innym w Polsce.

- Postanowiliśmy zaprojektować teren, który będzie się kojarzył w górami, przyrodą i tradycją podhalańską. Tak, by człowiek wysiadający na dworcu od razu skojarzył miejsce, w którym się znajduje - mówi projektantka.

Wiktor Łukaszczyk, wiceburmistrz Zakopanego, zaznacza, że choć konkurs dotyczył małej architektury, jest, według niego, najważniejszy.

- Bo faktycznie dotyczy tego, jak będzie wyglądał dworzec i jak go będą widzieć podróżni. Co za tym idzie, jak będą go oceniać - uważa.

Jak na szlaku turystycznym

W założeniu wiaty przystankowe mają nawiązywać do podhalańskiej stylistyki. Ich zadaszenie ma przypominać góry i będzie pokryte roślinnością.

- Zaproponowaliśmy, by wykorzystać do tego rośliny tylko i wyłącznie takie, które można spotkać tylko w Tatrach. Będzie to ewidentne nawiązanie do przyrody, ale zarazem taki mały przewodnik po gatunkach roślin, jakie można spotkać w Tatrach - mówi Anna Muras.

Na dworcu mają się więc pojawić kosodrzewina, goryczka trojeściowa, szarotka alpejska i skalnica gronkowa.

We wiatach przystankowych podróżni będą mogli posiedzieć, poleżeć albo się pobujać na huśtawkach.

Jako dekoracja mają się pojawić ozdoby z górskiego materiału, tzw. tybetu, z którego się szyje spódnice góralskie. Będą też klimatyczne tablice ze słownikiem góralskim, na których słowa z gwary zostaną przetłumaczone na polski język literacki. Główna brama wejściowa na teren dworca ma być odwzorowaniem bramy z 1974 roku.

Zaplanowany obok torów kolejowych wielopoziomowy parking dla samochodów ma zostać udekorowany góralskimi rozetami, która będą również przypominać płatki śniegu.

Projektanci zaproponowali, by całość wykonać z drewna i kamienia - czyli materiałów naturalnych i typowych dla lokalnego budownictwa.

- To jest koncepcja, której potrzebowaliśmy, by teraz ogłosić przetarg na projekt i wykonawstwo tego centrum - mówi Wiktor Łukaszczyk. - Dzięki temu wiemy, czego chcemy. Projektant będzie się musiał trzymać tej koncepcji.

Przetarg w trybie „zaprojektuj i wybuduj” ma zostać ogłoszony w listopadzie tego roku.

Roboty budowlane zaczną się w przyszłym roku. Całość ma być gotowa pod koniec 2021 roku.

To jeden z etapów prac przy budowie centrum komunikacyjnego w Zakopanem. Całość robót ma pochłonąć ponad 40 mln zł.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakopane. Tak będzie wyglądało nowe centrum komunikacyjne [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto