Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane: "Bartusie" świętowały 45-lecie działalności

Halina Kraczyńska
Od początku główną cechą zespołu był fakt, że młodzi ludzie uczyli się w nim góralskiej kultury muzycznej
Od początku główną cechą zespołu był fakt, że młodzi ludzie uczyli się w nim góralskiej kultury muzycznej Halina Kraczyńska
"Bartusie" - jak o Zespole im. Bartusia Obrochty mówią w Zakopanem - to jeden z najstarszych podhalańskich zespołów regionalnych. W minioną sobotę obchodził 45-lecie działalności.

- "Bartusie" powstały z potrzeby serca - podkreślali podczas uroczystości jubileuszowych goście. Młodzież zakopiańska garnęła się do góralskiej muzyki i tańca. Ale w 1965 r. w mieście swoje zespoły mieli jedynie dorośli i dzieci. Gdy chętnych uzbierało się tylu, by zorganizować grupę, znalazł się Związek Podhalan, który zdecydował się młodym ludziom patronować. Znalazł się też kierownik - Tadeusz Sztromajer, ze swoją wiedzą i wyczuciem - który postanowił szkolić młodych górali. Nie głowili się też długo nad swoim patronem. W 40. rocznicę śmierci Bartusia Obrochty z góry wiadomo było, kto nim zostanie.

Czytaj także: Damian Jaworski wyrzucony ze szkoły za Marsz Wolnych Konopi

Kierownik Zofia Majerczyk--Owczarek jest przekonana, że to wstawiennictwo Bartusia zdecydowało o powodzeniu zespołu i tym, że przetrwał niemal pół wieku. Przez te wszystkie lata przewinęło się przezeń prawie 800 osób. Obecnie występuje ponad 60, w wieku od 15 do 35 lat. Żywiołowymi występami "Bartusiów" zachwycała się publiczność z całej Polski i Europy. Przez nich - wspominał podczas sobotniego jubileuszu 45-lecia zespołu Jan Karpiel-Bułecka, regionalista i muzyk - poleciało kilka głów partyjnych, gdy w czasie komuny pojechali do Watykanu i wystąpili przed papieżem Pawłem VI. Śpiewali, grali i tańczyli też kilka razy dla Jana Pawła II. Niewątpliwie byli i są ambasadorami Podhala i Polski.

- 45 lat to wiek, kiedy już się wie, co i jak w świecie się układa, a jeszcze się ma siły. Dzisiejsza uroczystość podkreśla ten dojrzały wiek "Bartusiów", prezentujących przez te wszystkie lata piękny, w starodawnej niezmąconej formie, folklor skalistego Podhala - stwierdził Karpiel-Bułecka. W sobotę podczas jubileuszu zespół otrzymał od ministra kultury dyplom za zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej. Honorowe odznaczenia "Zasłużeni dla kultury polskiej" otrzymali - Zofia Majerczyk-Owczarek, Andrzej Gąsienica Buk, Jan Gut oraz Ryszard Świątek.

Zespół otrzymał także Nagrodę Burmistrza Zakopanego. - "Bartusie" to sól tej naszej ziemi - podkreślał Henryk Krzeptowski-Bohac, działacz Związku Podhalan. - Od niemal pół wieku pielęgnują to, co nasze, własne. I cały czas kształcą się w szeregach tego zespołu następne młode pokolenia.

Zespół im. Bartusia Obrochty był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Zakopanem, Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Włoszech, w USA. - "Bartusie" to zespół, który z nadzieją patrzy w przyszłość, ale przy tym nie zapomina, skąd wyszedł - podsumował Andrzej Gąsienica Makowski, starosta tatrzański.

Bartusie tańczyli w całej Europie

Zespół im. Bartusia Obrochty powstał 15 września 1965 r. Jego kierownikiem został Tadeusz Sztromajer, który prowadził go aż 30 lat. Pałeczkę po nim przejęła Zofia Majerczyk-Owczarek, praprawnuczka Obrochty. Bartuś Obrochta był jednym z najwybitniejszych muzyków ludowych. Urodził się w 1850 r., a zmarł w 1926. Docenił go Karol Szymanowski. W 1925 roku kapela Bartusia wyjechała do Paryża, gdzie grała na Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakopane: "Bartusie" świętowały 45-lecie działalności - Zakopane Nasze Miasto

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto