18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane: pyszności na targach regionalnych

Łukasz Bobek
Oscypki i inne górskie sery, placki regionalne z całej Polski, różne gatunki wędlin, bochenki chleba na zakwasie czy piwo czekoladowe. Takich m.in. specjałów można spróbować i kupić je do najbliższego czwartku na III Europejskich Targach Produktów Regionalnych w Zakopanem.

Codziennie na Dolnej Równi Krupowej swoje produkty zdecydowało się wystawić w tym roku aż 160 producentów nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.
Na straganach można znaleźć m.in. prawdziwy chleb na zakwasie prosto z Tomaszowa Mazowieckiego. - To tradycyjne żytnie pieczywo wypiekane w piecach węglowo-drzewnych, robione według receptury naszych babek. Średnio okrągły bochenek waży ok. 3 kilogramów - mówi Łukasz Filipczak.

Sporą popularnością cieszą się także placki proziaki z ziemi gorlickiej. - To jedzenie biedaków. Dawniej, gdy nie było chleba, daleko było do miasta, do sklepu, szybko zarabiali mąkę kwaśnym mlekiem, piekli na blasze i mieli pożywienie. My wracamy do tych dawnych receptur. Podajemy je z masłem czosnkowym, z dżemami, smalcem z cebulką lub ze słoniną marynowaną i wędzoną - mówi Bożena Apolo z gminy Sękowa.

Coś dla siebie znajdą także smakosze piwa. Na targach można kupić z rodzinnych browarów piwa miodowe, imbirowe, malinowe, migdałowe, a nawet czekoladowe.

Oczywiście nie mogło zabraknąć sztandarowego produktu z Podhala - oscypka.

- Małopolska ma zarejestrowanych w Unii Europejskiej już dziesięć produktów. I chociaż pierwsza w Unii była bryndza podhalańska, to oscypek jest najbardziej znany - mówi Kazimierz Furczoń, baca z Leśnicy.

Targi to jednak nie tylko wystawiane na Równi Krupowej produkty. To także cykl seminariów i prelekcji.

- Chcemy, by to spotkanie na targach było także platformą wymiany doświadczeń między producentami - mówi starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski.
Kramy targowe na Dolnej Równi czynne są codziennie od południa do wieczora. Warto się wybrać i posmakować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto